ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց երիտասարդ հանրապետականների հետ
Մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը Ծաղկաձորում հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության հավաքի մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ Երեւանի քաղաքապետ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Տարոն Մարգարյանը եւ Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանը...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվում են բյուջեի կատարողականի քննարկումները
Մայիսի 30-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ Արտակ Դավթյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ: Համատեղ նիստում քննարկվեց 2013 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից գիտության,...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Բելառուսի դեսպանին
Մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյին: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանո...
Աշխատանքային քննարկում ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Աժ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 30-ին աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել, որը վերաբերում էր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կատարած եւ ընթացիկ աշխատանքներին: Քննարկմանը մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանակա...
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 30-ին հանդիպեց Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատմության եւ իրավագիտության ֆակուլտետի մի խումբ ուսանողների հետ: ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերում էին Հայաստանի արտաքին եւ ներքին քաղաքակա...

RA NA President Galust Sahakyan Meets with the Young Republicans
On May 30 the RA NA President, the RPA Deputy Chairman Galust Sahakyan met with the participants of the meeting of the Youth Organization (YO) of the Republican Party of Armenia (RPA) in Tsaghkadzor. Taron Margaryan, the Mayor of Yerevan, the member of the RPA Executive body, and the Governor of Kot...
30.05.2014
Debates of the Budget Execution Continue at the NA Standing Committees
On May 30 the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sport and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by the Committee Chairmen Artak Davtyan and Gagik Minasyan was held. At the joint sitting the performance of the expenditures allocated...
RA NA Speaker Galust Sahakyan Receives the Ambassador of Belarus
On May 30 the RA NA President Galust Sahakyan received Stepan Sukhorenko, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Belarus to the RA. Eduard Sharmazanov, the NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly...
Working Debate at the NA Standing Committee on Economic Affairs
On May 30 the NA Standing Committee on Economic Affairs organised a debate, which related to the works done and the current works of the South Caucasus Railway CJSC. Hermine Naghdalyan, the NA Deputy Speaker, Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assemb...
NA Deputy Speaker Meets with the Students
On May 30 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with a group of students from the Faculties of History and Law of Kh. Abovyan Armenian State Pedagogical University.The NA Deputy Speaker answered the questions concerning the students, which related to Armenia’s foreign and inner political...
On June 1 at 13:00 We Gladly Invite Everybody to National Assembly Park
On June 1 within the framework of the NA “Open Doors” programme under the sponsorship of the NA President Galust Sahakyan, in National Assembly Park on the occasion of the International day for Protection of Children a festive joyful event is going to take place. Surprises are expected. On June 1 at...