ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հունիսի 26-ին «Արմենիա-Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Թափանցիկությունը պաշտպանության կառավարման ոլորտում» թեմայով քննարկում, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, միջազգային փորձագետներ, պետական մարմինների, ոստիկանության ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը: Նա տեղեկացրեց, որ միջոցառումն անց է կացվում Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի հետ համատեղ: Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ անցած ամիսների ընթացքում իրականացված կոնկրետ գործողությունների արդյունքում զարգացել են հանձնաժողովի կարողությունները: Կարեւորելով ընտրված թեման՝ Կորյուն Նահապետյանն ասաց, որ կառավարման ոլորտում թափանցիկության խնդիրը կարեւոր նշանակություն ունի երկրում ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ թափանցիկությունը ու հաշվետվողականությունը կարեւորագույն գործոններ են, որոնք ապահովում են կառավարման ոլորտում արդյունավետության բարձրացումը: Կորյուն Նահապետյանը նկատեց, որ թափանցիկությունը տեսանելի է դարձնում պաշտպանության ոլորտում իրականցվող քաղաքականությունը, հնարավորություն է տալիս գնահատելու ձեռքբերումները, արձանագրելու բացթողումները եւ նախանշելու այն հիմնական ուղղությունները, որոնց միջոցով հնարավոր է դառնում լուծել առկա խնդիրները:
Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլուրիի գնահատմամբ՝ փոխըմբռնման հուշագրի ներքո իրականացվող համագործակցությունը կենտրոնի կողմից հաջողությամբ իրականացվող ծրագրերից է: Խոսելով պաշտպանության ոլորտի նկատմամբ խորհրդարանական լիարժեք վերահոսկողություն իրականացնելու մասին՝ ԶՈՒԺՎ տնօրենի տեղակալն ասաց, որ խորհրդարանը նախ պետք է հասկանա՝ ինչպես են կառավարվում պաշտպանության համակարգը, պաշպանության նախարարությունը եւ զինված ուժերը:
Այնուհետեւ զեկուցողները ներկայացրին պաշտպանության կառավարման ոլորտում լավագույն միջազգային փորձը, անդրադարձան ոլորտի թափանցիկությանը, բարեկեցության ամրապնդմանը, կարեւորեցին խորհրդարանի դերը պաշտպանության կառավարման խնդիրների վերահսկողության գործում:
Բուլղարիայի պաշտպանության նախկին նախարար Թոդոր Թագարեւը անդրադարձավ իր երկրի պաշտպանության նախարարության դերին եւ պատախանատվությանը, խոսեց նաեւ ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունից:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարի նախկին առաջին տեղակալ Լեոնիդ Պոլյակովը խոսեց պաշտպանության ոլորտում կոռուպցիա ծնող պատճառներից, ներկայացրեց ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ռազմավարական մոտեցումները: Նախկին փոխնախարարի կարծիքով՝ կան ոլորտներ, որտեղ հնարավոր չէ ամբողջովին վերացնել կոռուպցիան. այն կարելի է ընդամենը նվազեցնել:
Նիդեռլանդների նախկին սենատոր, պաշտպանության նախկին նախարար, Արեւմտաեվրոպական միության նախկին գլխավոր քարտուղար Վիմ Վան Էէկելենն անդրադարձավ պաշտպանության կառավարման խնդիրների վերահսկողության գործում խորհրդարանի դերին:
Հունիսի 26-ին Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանը հանդիպեց ԵԽԽՎ Գլխավոր քարտուղար Վոյտեկ Սավիցկու հետ: Հանդիպման ընթացքում երկուստեք բարձր գնահատվեց Հայաստանի ԱԺ աշխատակազմի եւ ԵԽԽվ քարտուղարության արդյունավետ համագործակցությունը, կարեւորվեց ԵԽԽՎ կողմից թեմատիկ սեմինարների կազ...

Round Table on the Theme “The Transparency in the Sphere of Defense Administration”
On June 26 in the “Armenia-Marriott” hotel on the initiative of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the RA National Assembly a debate on the theme “The Transparency in the Sphere of Defense Governance” was held, where NA deputies, international experts, representatives of state bodies, police and NGOs were taking part.
The Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan had an opening word. He has said that the event is held jointly with the Geneva Centre for Democratic Control of Armed Forces (DCAF). The Committee Chairman has noted that as a result of concrete actions implemented during the past months the capabilities of the committee have developed. Highlighting the chosen theme Koryun Nahapetyan has said that the problem of the transparency in the sphere of administration is of importance from the aspect of the development of democracy in the country. According to the Committee Chairman, the transparency and reporting are the most important factors, which provide the rise of efficiency in the sphere of administration. Koryun Nahapetyan has noticed that the transparency makes visible the policy being pursued in the sphere of defense, gives opportunity to assess the achievements, record the shortcomings and mark the main directions through which it becomes possible to solve the existing problems.
By the assessment of the Deputy Director DCAF Philipp Fluri, the cooperation under the Memorandum of Understanding is one of the programmes being successfully implemented by the Centre. Speaking about implementing a complete parliamentary oversight towards the sphere of defense the Deputy Director said that the parliament first should understand how the defense system, the Ministry of Defense and the armed forces are administered.
Then the speakers presented the best international experience in the sphere of governance, touched upon the transparency of the sphere, the strengthening of welfare, and highlighted the role of the parliament in the oversight of the problems of the defense administration.
The former Minister of Defense of Bulgaria Todor Tagarev touched upon the role and the responsibility of the Ministry of Defense of his country, also talked about being pursued in the sphere.
The former First Deputy of the Minister of Defense of Ukraine Leonid Polyakov talked about the reasons causing corruption in the sphere of defense, presented the strategic approaches of risk reduction in the sphere. In the opinion of the former Deputy Minister’s opinion, there are sphere, where it is not possible to fully eliminate the corruption: it may be only reduced.
The former Senator of the Netherlands, the former Minister of Defense, the former Secretary General of the Western European Union Wim Van Eekelen touched upon the role of the parliament in the control of the administration problems of the defense.
26.06.2013
RA NA Chief of Staff Meets with the PACE Secretary General
On June 26 in Strasbourg the RA NA Chief of Staff Gurgen Dumanyan met with the PACE Secretary General Wojciech Sawicki. In the course of the meeting both sides have highly assessed the effective cooperation of the NA Staff of Armenia and PACE Secretariat, have emphasized the organization of the them...