Նոյեմբերի 25-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը եւ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեցին ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Կարել Հոֆսթրայի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստանի եվրաինտեգրմանը, երկրի ժողովրդավարացմանն ու առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանն առնչվող խնդիրներ:
Կարել Հոֆսթրան տեղեկացրեց, որ իրենց կազմակերպությունը դեկտեմբերի 2-ին «կլոր սեղան» միջոցառում է նախաձեռնել, որին կհաջորդեն քաղաքական կյանքին կանանց մասնակցությանը վերաբերող դասընթացներ: Նա  ՀՀԿ ղեկավարության աջակցությունը խնդրեց` ապահովելու կուսակցության ակտիվիստների մասնակցությունը միջոցառմանը:
Գալուստ Սահակյանը, կարեւորելով նախաձեռնության թեման ու գաղափարը, հավաստիացրեց, որ Հանրապետական կուսակցության ակտիվիստ 5 կանայք  կմասնակցեն «կլոր սեղան» միջոցառմանը` հավելելով, որ կանանց ու երիտասարդներին քաղաքական կյանքում ու երկրի կառավարման ոլորտում ներգրավելը իրենց կուսակցության կարեւորագույն քաղաքական սկզբունքներից է: Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀԿ անդամների 52 տոկոսը կանայք են, իսկ ինչ վերաբերում է կուսակցության անդամ երիտասարդ աղջիկներին,  համոզմունք հայտնեց, որ իրենց ակտիվ գործունեությամբ նրանք առաջիկա տարիներին քաղաքական կյանքում լուրջ դերակատարում կունենան: Անդրադառնալով խորհրդարանում կանանց ներգրավվածության խնդրին` նա տեղեկացրեց, որ իրենց առաջարկությամբ Ընտրական օրենսգրքում ներառվել է մի դրույթ, ըստ որի` կուսակցությունների ընտրացուցակներում հինգից առնվազն մեկը պետք է կին թեկնածու լինի:
Էդուարդ Շարմազանովը, արձանագրելով, որ կանայք իրենց կուսակցությունում լուրջ դերակատարում ունեն, եւ կուսակցությունն էլ ամեն ինչ անում է, որ նրանց մասնակցությունը քաղաքական կյանքում ավելի մեծանա, բայց միաժամանակ իրենք դեմ են, որ դա ձեւական ու արհեստական բնույթ կրի. նախընտրելի է կանանց ավելի մեծ ներգրավվածություն ապահովել բնականոն ճանապարհով, խնդիրների հասունացման պայմաններում: Անդրադառնալով արդար խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին կուսակցության դիրքորոշմանը` Էդուարդ Շարմազանովը հավաստիացրեց, որ դա արվում է ոչ թե միջազգային հանրությանը դուր գալու համար, այլ միմիայն երկրում ժողովրդավարության զարգացման նպատակով, ինչը այլընտրանք չունի:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ «Կուսակցությունների մասին» օրենքը Ընտրական օրենսգրքին համապատասխանեցնելուն եւ  Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը ԵԺԿ-ին ինտեգրվելուն առնչվող հարցեր:
Նոյեմբերի 28-ին կգումարվի ԱԺ արտահերթ նիստ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Սամվել Նիկոյանը, ով կատարում է ԱԺ նախագահի պարտականությունները, ստորագրել է որոշում, ըստ որի` ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` կառավարության նախաձեռնությամբ, 2011թ. նոյեմբերի 28-ին  ժամը 12.00-ին կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի...
ԱԺ հանձնաժողովների նիստերում
Նոյեմբերի 25-ին  ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում` Արամ Սաֆարյանի նախագահությամբ, առաջին ընթեցումով քննարկվեց կառավարության հեղինակած «Կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրինագիծը, որ...

On November 25 Galust Sahakyan, Head of the NA RPA faction, and Eduard Sharmazanov, Secretary of the faction, met Karel Hofstra, Deputy Head of the OSCE Yerevan Office.
In the meeting issues pertaining to Armenia’s European Integration, democratization of the country and holding of the upcoming parliamentary elections were discussed.
Karel Hofstra said that their organization had initiated “a round-table” event on December 2, which would follow courses relating to the women’s participation in the political life. He asked the support of the RPA leadership in order to provide the party activists’ participation in the event.
Highlighting the theme and idea of the initiative Galust Sahakyan has ensured that 5 activist women of the party will take part in the “round table” event, adding that involving the women and the youngsters in the political life and in the sphere of the country administration is one of the most important political principles. He has said that 52 percent of the RPA members are women, and regarding the young girls, members of the party, has expressed conviction that with their activity they will have a serious role in the political life in the upcoming years. Touching upon the problem of the women’s involvement in the parliament, he has said that by their recommendation a provision has been included in the Electoral Code, according to which, at least one person out of five from the party electoral lists shall be a female candidate.
Eduard Sharmazanov has recorded that women play a serious role in their party, and the party does its best so that their participation in the political life will more increase, but at the same they are against it being of formal and artificial nature, it’s preferable to provide bigger involvement in natural way, under the conditions when the problems are maturing . Referring to the position of the party on holding fair parliamentary elections Eduard Sharmazanov has ensured that it’s done for not being amiable to the international community, but also for only developing democracy in the country, which has no alternative.
During the meeting issues concerning the compliance of the law “On Parties” with the Electoral Code and integrating the Republican Party of Armenia in the RPP was also discussed.
25.11.2011
On November 28 NA Extraordinary Sitting is to be Convened
Samvel Nikoyan, RA National Assembly Vice Speaker, who carries out the NA Speaker’s duties, has signed a decision, according to which, in accordance with the Article 70 of the RA Constitution, on the initiative of the Government on November 28, 2011 at 12:00 an extraordinary sitting of the RA Nation...
At the NA Standing Committees
On November 25 at the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated by Aram Safaryan the RA bill “On Provision of Women’s and Men’s Equal Rights and Equal Opportunities,” submitted by the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Filaret Berikyan, was debated ...