ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահ Քրիստիան Վիգենինին
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահ Քրիստիան Վիգենինին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը շատ բարձր մակարդակի վրա է, ինչի վկայությունն են նաեւ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած բարձր մակարդակի փոխայցելությունները: Իսկ ԵՄ-ի հետ քաղաքական  եւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի համար գերակա ուղղություններից է:
Քրիստիան Վիգենինը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` փաստեց, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում նոր դինամիկա է նկատվում: Նա արձանագրեց, որ Հայաստանում իսկապես տեղի են  ունենում բարեփոխումներ, որոնցից կշահեն եւ Հայաստանը, եւ ՀՀ -ԵՄ հարաբերությունները: «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահը բարձր գնահատեց այն փաստը, որ Հովիկ Աբրահամյանն անձամբ էր մասնակցել «Եվրանեսթ» ԽՎ հիմնադիր նիստին, ինչպես նաեւ  կարեւորեց Հայաստանի մասնակցությունը համագործակցությանը եւ խորհրդարանի, եւ կառավարության, եւ փորձագետների մակարդակով` ընդգծելով  հայ պատգամավորների ակտիվ աշխատանքը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց «Եվրանեսթ»-ի աշխատանքները, նշելով, որ Հայաստանն առաջիններից է ողջունել նրա ստեղծումը եւ ակտիվ մասնակցություն ունեցել դրանում: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց, որ  «Եվրանեսթ»-ը չպետք է դիտվի որպես հակամարտությունների քննարկման հարթակ, այլ պետք է ծառայի այն նպատակին, ինչի համար ստեղծվել է:
Քրիստիան Վիգենինը նշեց, որ «Եվրանեսթ»-ում բոլորը հավասար գործընկերներ են, հավասար պատասխանատվություն ունեն կառույցի աշխատանքների համար, եւ պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել այն հարցերի վրա, որոնք միավորում են «Եվրանեսթ»-ի մասնակիցներին: Նրա խոսքով`  որպես «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահ, ինքն ամեն ինչ կանի, որ չքննարկվեն թեմաներ, որոնք չեն կարող իրենց լուծումը գտնել կառույցի շրջանակներում:
Հանդիպմանն  անդրադարձ եղավ նաեւ գալիք խորհրդարանական ընտրություններին: Պարոն Վիգենինը` ողջունելով դիտորդներ հրավիրելու հայկական կողմի մտադրությունը, առաջարկեց, որ դիտորդներ հրավիրվեն նաեւ Եվրախորհրդարանից: Հովիկ Աբրահամյանը  կարեւոր համարեց, որ ընտրություններն անցնեն եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, եւ նույնպես կարեւորեց դիտորդների ներկայությունը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ  առաջին անգամ ընտրություններից մեկ տարի առաջ, խորհրդարանի նախաձեռնությամբ ընդունվել է միջազգային փորձաքննություն անցած Ընտրական օրենսգիրք, ինչը նույնպես կնպաստի ընտրություններն ազատ եւ արդար անցկացնելուն: ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց նաեւ, որ ինքը ղեկավարելու է ՀՀԿ նախընտրական շտաբը եւ զուտ ընտրարշավի ու ընտրական գործընթացների վրա  կենտրոնանալու նպատակով սեփական նախաձեռնությամբ հրաժարական է ներկայացնելու խորհրդարանի նախագահի պաշտոնից:
Քրիստիան Վիգենինը չափազանց բարձր գնահատեց այդ փաստը, որ  Հովիկ Աբրահամյանը ղեկավարելու է նախընտրական շտաբը եւ այդ կապակցությամբ սեփական նախաձեռնությամբ հրաժարվում է Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնից:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Արեւելյան գործընկերությանը, դրա շրջանակներում ընթացող Ասոցացման համաձայնագրին եւ մի շարք այլ հարցերի:
Նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ տասներորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը  եւ  նոյեմբերի 14-17-ի  ԱԺ չորս...
Նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի  օրակարգում ընդգրկված օրենսդրական նախաձեռնություններից քննարկվեցին երկուսը: ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին.   ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի հեռահաղորդակցության համակարգերի սպասարկման բաժնի առաջատար մասնագետի (ծած...

RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Receives the Deputy of the European Parliament, Co-Chair of the EURONEST PA Kristian Vigenin
On November 11 the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received Kristian Vigenin, MP of the European Parliament, Co-Chair of the EURONEST PA.
Welcoming the guest the NA Speaker has noted that Armenia-European Union cooperation is at very high level, the evidence of which is the recent high level mutual visits, which have become frequent in the recent period. And the development of the political and economic relations with the EU is one of the prior directions for Armenia.
Showing appreciation for the reception Kristian Vigenin has documented that new dynamics is noticed in the EU-Armenia relations. He has recorded that reforms are really being carried out in Armenia, which Armenia and the RA-EU relations will benefit from. The Co-Chair of the EURONEST PA highly appreciated the fact that Hovik Abrahamyan personally had taken part in the EURONEST PA founding sitting, as well as emphasized Armenia’s participation at the level of parliament, Government and experts, stressing the Armenian MPs’ active work.
The NA Speaker Hovik Abrahamyan has emphasized the works of the EURONEST, noting that Armenia has been among the first countries to greet its creation and actively take part in it. Hovik Abrahamyan underlined that the EURONEST should not be observed as a platform of discussion of conflicts, but should serve to the aim for which it has been created.
Kristian Vigenin has noted that in the EURONEST all of them are equal partners, they have equal responsibility for the works of the structure, and the attention should be concentrated on the issues, which unite the EURONEST participants. In his word, as Co-Chair of the EURONEST PA, he will do his best in order themes, which cannot be solved within the framework of the structure not to be discussed.
At the meeting the sides also touched upon the upcoming parliamentary elections. Welcoming the intention of the Armenian side to invite observers Mr. Vigenin proposed to invite observers also from the European Parliament. Hovik Abrahamyan considered important that elections be held in accordance with European standards, and also highlighted the observers’ presence. The NA Speaker has noted that this is the first time the Electoral Code has been adopted a year ago before the elections, on the initiative of the parliament, which has undergone international examination; this will promote the holding of free and fair elections. The NA Speaker has also informed the Co-Chair of the EURONEST PA that he will run the RPA pre-election campaign and in order to concentrate only on the election campaign and election processes on his own initiative he will submit his resignation from the position of the Parliament Speaker.
Kristian Vigenin highly appreciated the fact that Hovik Abrahamyan would run the pre-election campaign and connected with that he would resign from the position of the Speaker of the National Assembly.
Kristian Vigenin the interlocutors also touched upon the Eastern Partnership, the Association Agreement going on within that framework of it and a number of other issues.
On November 11 the NA working consultation was held, which was moderated by the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan. During the consultation the draft decisions on making amendments to the agenda of the tenth session of the 4th convocation National Assembly and on the agenda of the four-day National Asse...
On November 11 the sittings of the NA Standing Committees were held. The regular sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport presided over by Artak Davtyan, and two legislative initiatives from the ones included in the agenda were debated. The debate of a num...