ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահ Քրիստիան Վիգենինին
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահ Քրիստիան Վիգենինին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը շատ բարձր մակարդակի վրա է, ինչի վկայությունն են նաեւ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած բարձր մակարդակի փոխայցելությունները: Իսկ ԵՄ-ի հետ քաղաքական  եւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի համար գերակա ուղղություններից է:
Քրիստիան Վիգենինը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` փաստեց, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում նոր դինամիկա է նկատվում: Նա արձանագրեց, որ Հայաստանում իսկապես տեղի են  ունենում բարեփոխումներ, որոնցից կշահեն եւ Հայաստանը, եւ ՀՀ -ԵՄ հարաբերությունները: «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահը բարձր գնահատեց այն փաստը, որ Հովիկ Աբրահամյանն անձամբ էր մասնակցել «Եվրանեսթ» ԽՎ հիմնադիր նիստին, ինչպես նաեւ  կարեւորեց Հայաստանի մասնակցությունը համագործակցությանը եւ խորհրդարանի, եւ կառավարության, եւ փորձագետների մակարդակով` ընդգծելով  հայ պատգամավորների ակտիվ աշխատանքը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց «Եվրանեսթ»-ի աշխատանքները, նշելով, որ Հայաստանն առաջիններից է ողջունել նրա ստեղծումը եւ ակտիվ մասնակցություն ունեցել դրանում: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց, որ  «Եվրանեսթ»-ը չպետք է դիտվի որպես հակամարտությունների քննարկման հարթակ, այլ պետք է ծառայի այն նպատակին, ինչի համար ստեղծվել է:
Քրիստիան Վիգենինը նշեց, որ «Եվրանեսթ»-ում բոլորը հավասար գործընկերներ են, հավասար պատասխանատվություն ունեն կառույցի աշխատանքների համար, եւ պետք է ուշադրությունը կենտրոնացնել այն հարցերի վրա, որոնք միավորում են «Եվրանեսթ»-ի մասնակիցներին: Նրա խոսքով`  որպես «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի համանախագահ, ինքն ամեն ինչ կանի, որ չքննարկվեն թեմաներ, որոնք չեն կարող իրենց լուծումը գտնել կառույցի շրջանակներում:
Հանդիպմանն  անդրադարձ եղավ նաեւ գալիք խորհրդարանական ընտրություններին: Պարոն Վիգենինը` ողջունելով դիտորդներ հրավիրելու հայկական կողմի մտադրությունը, առաջարկեց, որ դիտորդներ հրավիրվեն նաեւ Եվրախորհրդարանից: Հովիկ Աբրահամյանը  կարեւոր համարեց, որ ընտրություններն անցնեն եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, եւ նույնպես կարեւորեց դիտորդների ներկայությունը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ  առաջին անգամ ընտրություններից մեկ տարի առաջ, խորհրդարանի նախաձեռնությամբ ընդունվել է միջազգային փորձաքննություն անցած Ընտրական օրենսգիրք, ինչը նույնպես կնպաստի ընտրություններն ազատ եւ արդար անցկացնելուն: ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց նաեւ, որ ինքը ղեկավարելու է ՀՀԿ նախընտրական շտաբը եւ զուտ ընտրարշավի ու ընտրական գործընթացների վրա  կենտրոնանալու նպատակով սեփական նախաձեռնությամբ հրաժարական է ներկայացնելու խորհրդարանի նախագահի պաշտոնից:
Քրիստիան Վիգենինը չափազանց բարձր գնահատեց այդ փաստը, որ  Հովիկ Աբրահամյանը ղեկավարելու է նախընտրական շտաբը եւ այդ կապակցությամբ սեփական նախաձեռնությամբ հրաժարվում է Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնից:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ Արեւելյան գործընկերությանը, դրա շրջանակներում ընթացող Ասոցացման համաձայնագրին եւ մի շարք այլ հարցերի:
Նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ տասներորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը  եւ  նոյեմբերի 14-17-ի  ԱԺ չորս...
Նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի  օրակարգում ընդգրկված օրենսդրական նախաձեռնություններից քննարկվեցին երկուսը: ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին.   ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի հեռահաղորդակցության համակարգերի սպասարկման բաժնի առաջատար մասնագետի (ծած...

Председатель НС О.Абраамян принял депутата Европарламента, сопредседателя ПА “Евронест” К.Вигенина
11 ноября Председатель НС Овик Абраамян принял депутата Европарламента, сопредседателя ПА “Евронест” Кристиана Вигенина.
Приветствуя гостя, спикер парламента отметил, что сотрудничество Армения – Евросоюз находится на очень высоком уровне, свидетельством чего являются частые в последнее время взаимные визиты высокопоставленных лиц. А развитие политических и экономических отношений с ЕС – одно из приоритетных для Армении.
Г-н Вигенин, поблагодарив за прием, констатировал новую динамику в отношениях Армения – ЕС, эффективность проводимых в республике реформ, от которых выиграют как Армения, так и взаимоотношения РА – ЕС в целом.
Сопредседатель ПА “Евронест” высоко оценил личное участие О.Абраамяна в учредительном съезде этой структуры, а также сотрудничество Армении с ПА “Евронест” на уровне парламента, правительства и экспертов, подчеркнув активную работу армянских депутатов.
Председатель НС РА особо выделил работу “Евронест”, отметив, что Армения одной из первых  приветствовала создание этой структуры и принимала активное участие в ее деятельности. О.Абраамян подчеркнул, что эта международная организация должна служить целям, во имя которых и была создана, а не рассматриваться в качестве арены для обсуждения конфликтов.
Депутат Европарламента отметил, что в “Евронест” все партнеры равноправны и несут равную ответственность за работу структуры, поэтому следует сосредоточиться на тех вопросах, которые объединяют ее участников. По его словам, как сопредседатель ПА “Евронест” он сделает все возможное, дабы избежать обсуждения тем, решение которых невозможно в рамках структуры.
На встрече обсуждались также проблемы предстоящих парламентских выборов в Армении. Г-н Вигенин, приветствуя намерение армянской стороны пригласить наблюдателей, предложил в свою очередь кандидатуры от Европарламента, с чем любезно согласился О.Абраамян. Председатель НС   заметил, что впервые за год до выборов, по инициативе парламента принят Избирательный кодекс, прошедший международную экспертизу, что также будет способствовать проведению свободных и справедливых выборов. Спикер парламента проинформировал, что будет возглавлять предвыборный штаб РПА и в связи с этим по собственной инициативе подал в отставку с поста Председателя НС.
Г-н Вигенин высоко оценил этот беспрецедентный шаг О.Абраамяна.
Собеседники обратились к Восточному партнерству и процессу продвижения в его рамках Ассоциативного соглашения, а также к ряду других вопросов.
11 ноября состоялось рабочее совещание НС, которое вел Председатель НС РА Овик Абраамян.На совещании обсуждались  проекты решений повесток дня десятой сессии НС четвертого созыва и четырехдневных  заседаний НС 14-17 ноября. В  проект повестки дня десятой сессии НС вошли 26 вопросов....
11 ноября  состоялись  заседания ряда постоянных комиссий НС – по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, по вопросам территориального управления и местного самоуправления, по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, по государственно-правовым вопросам, по вопросам здрав...