ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԻԻՀ ԱԳ նախարարին
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  գոհունակությամբ նշեց, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ բոլոր բնագավառները շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում:  ԱԺ նախագահի խոսքով` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացվում են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԻԻՀ Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի կողմից հաստատած օրակարգի համաձայն, ինչը  վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական եւ գործնական կապերն ավելի խորացնելու երկուստեք վճռականության մասին: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ  երկու երկրների ջերմ հարաբերությունների ձեւավորմանն իր նպաստն է բերում նաեւ  ՀՀ եւ ԻԻՀ օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը եւ այս համատեքստում բարձր  գնահատեց երկու խորհրդարանների պատգամավորական խմբերի գործունեությունը: Նա համոզմունք հայտնեց,  որ երկու երկրների խորհրդարանների եւ կառավարությունների նպատակային համագործակցության շնորհիվ կշարունակվի համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ  Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ավանդական ջերմ վերաբերմունքը, որի դրսեւորումներից է  նաեւ հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ հոգատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար եւ փաստելով հայ-իրանական փոխգործակցության ներկա  բարձր մակարդակը` Իրանի արտգործնախարարը երկկողմ հարաբերությունների խորացման եւ զարգացման գործում  կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցությունը:  Նա Հովիկ Աբրահամյանին  փոխանցեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույնները: «Իրանի համար Հայաստանը վստահելի հարեւան  եւ  բարեկամ է»,- նշեց պարոն Սալեհին: Տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման տեսանկյունից կարեւորվեց էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառներում երկկողմ առանցքային նախագծերի իրականացումը:  Նա բարձր գնահատեց իրանահայ համայնքի գործունեությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում` նշելով. «Իրանում հայերը ունեն հատուկ կարգավիճակ եւ հարգված են բոլորի կողմից»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Տեղի ունեցավ Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը
Նոյեմբերի 8-ին  տեղի ունեցավ Հայաստանի Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը, որը նախագահում էր Կառլեն Խաչատրյանը: Բացելով նիստը` Երիտասարդական խորհրդարանի գործող նախագահ Կառլեն Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` Երիտասարդական խորհրդարանի ստեղծման նախաձեռնությ...
Վրացի երիտասարդների այցը շարունակվում է
Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի Երիտասարդական խորհրդարանի եւ Վրաստանի Երիտասարդական խորհրդարանի անդամների հետ հանդիպեց  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդական Արփինե Հովհաննիսյանը: Ողջունելով բարեկամ երկրի երիտասարդների այցը Հայաստան` Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյան...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ավարտվեցին «ՀՀ 2012թ. պետական բյուջեի մասին» նախագծի քննարկումները
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի ու  ֆինանսավարկային եւ բյուջետային  հարցերի մշտական հանձնաժողովի hամատեղ նիստում քննարկվեց «Հայաստանի Հանրապետության 2012թ. պետական բյուջեի մասին»  ՀՀ օրենքի նախագծով նախատեսված  ֆինանսավորումը արդյունաբերության, քաղաքաշինության,...
ՀՀ Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստի օրակարգում, ինչպես ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը, ընդգկված էր մեկ հարց: ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը շրջանառության մեջ է դրել «Գյուղատնտեսության մասին» օրենքի նախագիծ, որը ...

On November 8 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the delegation led by Ali Akbar Salehi, Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran (IRI). Galust Sahakyan, Head of the Friendship Group of Armenia-Iran, Chief of the NA Staff Gegham Gharibjanian and other officials attended the meeting.
Welcoming the guests the NA Speaker Hovik Abrahamyan has noted with satisfaction that the Armenian-Iranian relations are at a high level, and all spheres continue to develop in the atmosphere of mutual trust. In the NA Speaker’s word, the achieved agreements are carried out in accordance with the agenda confirmed by RA President Serzh Sargsyan and IRI President Mamud Ahmadinezhad, which testifies to the mutual resoluteness of reinforcing the existing friendly and practical ties between the two countries. Hovik Abrahamyan noted that the cooperation between the RA and IRI legislative bodies also contributed to the formation of the warm relations between the two countries, and in this context highly appreciated the activities of the parliamentary groups of the two parliaments. He expressed conviction that due to the targeted cooperation of the parliaments and governments of the two countries the process of implementation of the joint programmes would continue. The NA Speaker has noted that the traditional warm attitude of the IRI powers shown towards the Armenian community of Iran has been always appreciated in Armenia, and the one of its expressions is also the care towards the Armenian cultural values.
Expressing gratitude for the reception and documenting the current high level of the Armenian-Iranian cooperation, the Iranian Foreign Minister highlighted the inter-parliamentary cooperation in the deepening and developing bilateral relations. He conveyed to Hovik Abrahamyan the warm greetings from the Speaker of the Iranian Parliament Ali Larijani. “Armenia is a reliable neighbour and friend for Iran,” Mr. Salehi stated. In terms of further development of economic relations the implementation of the key projects in the spheres of energy and transport was emphasized. He highly appreciated the activity of the Iranian Armenian community in the reinforcement of bilateral relations, mentioning: “The Armenians in Iran have special status, and they are respected by everybody.”
In the course of the meeting the sides touched upon the regional problems, also discussed other issues of bilateral interest.
Regular Sitting of the Youth Parliament Held
On November 8 the regular sitting of the Youth Parliament was held, which was moderating Karlen Khachatryan.Opening the sitting the Acting Speaker of the Youth Parliament thanked the NA Speaker Hovik Abrahamyan for the initiative of the establishment of the Youth Parliament, as according to his stat...
Georgian Young Parliamentarians’ Visit Continues
On November 8 Arpine Hovhannisyan, RA NA Speaker Hovik Abrahamyan’s Adviser, met with the members of the Armenian Youth Parliament and the Georgian Youth Parliament.Welcoming the visit of the young parliamentarians from the friendly country to Armenia, Arpine Hovhannisyan has touched upon the precon...
Debates of the Draft Law “On RA 2012 State Budget” Completed in the NA Standing Committees
On November 8 at the joint sitting of the RA National Assembly Standing Committees on Economic Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs the financing designed by the RA draft law “On 2012 State Budget of the Republic of Armenia” to the industry, urban development, transport and communicati...
One item was included in the agenda of the November 8 sitting of the Standing Committee on Agriculture and Environment of the RA National Assembly, which presented the Committee Chairman Khachik Harutyunyan.The NA Vice Speaker Samvel Balasanyan has put into circulation the draft law “On Agriculture,...