ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ԻԻՀ ԱԳ նախարարին
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  գոհունակությամբ նշեց, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ բոլոր բնագավառները շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում:  ԱԺ նախագահի խոսքով` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացվում են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԻԻՀ Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի կողմից հաստատած օրակարգի համաձայն, ինչը  վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական եւ գործնական կապերն ավելի խորացնելու երկուստեք վճռականության մասին: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ  երկու երկրների ջերմ հարաբերությունների ձեւավորմանն իր նպաստն է բերում նաեւ  ՀՀ եւ ԻԻՀ օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը եւ այս համատեքստում բարձր  գնահատեց երկու խորհրդարանների պատգամավորական խմբերի գործունեությունը: Նա համոզմունք հայտնեց,  որ երկու երկրների խորհրդարանների եւ կառավարությունների նպատակային համագործակցության շնորհիվ կշարունակվի համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ  Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ավանդական ջերմ վերաբերմունքը, որի դրսեւորումներից է  նաեւ հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ հոգատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար եւ փաստելով հայ-իրանական փոխգործակցության ներկա  բարձր մակարդակը` Իրանի արտգործնախարարը երկկողմ հարաբերությունների խորացման եւ զարգացման գործում  կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցությունը:  Նա Հովիկ Աբրահամյանին  փոխանցեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույնները: «Իրանի համար Հայաստանը վստահելի հարեւան  եւ  բարեկամ է»,- նշեց պարոն Սալեհին: Տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման տեսանկյունից կարեւորվեց էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառներում երկկողմ առանցքային նախագծերի իրականացումը:  Նա բարձր գնահատեց իրանահայ համայնքի գործունեությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում` նշելով. «Իրանում հայերը ունեն հատուկ կարգավիճակ եւ հարգված են բոլորի կողմից»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Տեղի ունեցավ Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը
Նոյեմբերի 8-ին  տեղի ունեցավ Հայաստանի Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը, որը նախագահում էր Կառլեն Խաչատրյանը: Բացելով նիստը` Երիտասարդական խորհրդարանի գործող նախագահ Կառլեն Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` Երիտասարդական խորհրդարանի ստեղծման նախաձեռնությ...
Վրացի երիտասարդների այցը շարունակվում է
Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի Երիտասարդական խորհրդարանի եւ Վրաստանի Երիտասարդական խորհրդարանի անդամների հետ հանդիպեց  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդական Արփինե Հովհաննիսյանը: Ողջունելով բարեկամ երկրի երիտասարդների այցը Հայաստան` Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյան...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ավարտվեցին «ՀՀ 2012թ. պետական բյուջեի մասին» նախագծի քննարկումները
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի ու  ֆինանսավարկային եւ բյուջետային  հարցերի մշտական հանձնաժողովի hամատեղ նիստում քննարկվեց «Հայաստանի Հանրապետության 2012թ. պետական բյուջեի մասին»  ՀՀ օրենքի նախագծով նախատեսված  ֆինանսավորումը արդյունաբերության, քաղաքաշինության,...
ՀՀ Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստի օրակարգում, ինչպես ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը, ընդգկված էր մեկ հարց: ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը շրջանառության մեջ է դրել «Գյուղատնտեսության մասին» օրենքի նախագիծ, որը ...

Председатель НС РА принял министра иностранных дел ИРИ
8 ноября Председатель НС РА Овик Абраамян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Исламской Республики Иран (ИРИ) Али Акбаром Салехи. На встрече присутствовали руководитель группы дружбы Армения – Иран Г.Саакян, руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян, другие официальные лица.
Приветствуя гостей, спикер парламента с удовлетворением отметил, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и все сферы продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия. По словам Председателя НС, все достигнутые договоренности реализуются согласно повестке, утвержденной президентами РА С.Саргсяном и ИРИ М.Ахмадинежадом, что свидетельствует об обоюдной решимости еще более углублять существующие дружественные и деловые связи. Спикер армянского парламента отметил, что в формирование теплых отношений двух стран свою лепту вносит также сотрудничество законодательных органов РА и ИРИ и в этом контексте высоко оценил деятельность депутатских групп. Председатель НС отметил, что в Армении всегда высоко ценили традиционно теплое отношение иранских властей к местной армянской общине, одним из проявлений которого является забота об армянских  культурных ценностях.
Поблагодарив за прием и констатировав нынешний высокий уровень армяно-иранского взаимосотрудничества, министр иностранных дел Ирана также подчеркнул важность межпарламентского взаимодействия в развитии и углублении двусторонних отношений. Г-н Салехи передал О.Абраамяну теплые приветствия председателя парламента Ирана Али Лариджани, отметив, что для Ирана “Армения – надежный  сосед и друг”. В аспекте дальнейшего развития экономических связей особо выделена реализация двусторонних важных проектов в сфере энергетики и транспорта. Гость высоко оценил деятельность   иранской армянской общины, отметив: “В Иране   армяне имеют особый статус и всеми уважаемы”.
В ходе встречи стороны обратились к региональным проблемам, обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
08.11.2011
8 ноября состоялось очередное заседание Молодежного парламента Армении, которое вел К.Хачатрян.Открывая заседание, действующий председатель Молодежного парламента К.Хачатрян поблагодарил Председателя НС РА О.Абраамяна за инициативу создания  парламентской молодежной структуры, являющейся площад...
Продолжается визит грузинской молодежи
8 ноября с членами молодежных парламентов Армении и Грузии встретилась советник Председателя НС О.Абраамяна  А.Ованесян.В ходе встречи А.Ованесян обратилась к предпосылкам и целям  создания по инициативе спикера НС Молодежного парламента, отметив, что новая структура является площадкой, пр...
В постоянных комиссиях НС завершились обсуждения проекта “О Государственном бюджете РА на 2012 г.”
8 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам продолжались обсуждения проекта закона “О Государственном бюджете РА на 2012 г.” по финансированию курируемых сфер – промышленности, градостроительства, транспорта и связи,...
8 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам сельского хозяйства и  охраны природы на своем заседании под председательством Х.Арутюняна приняла решение об отсрочке на один месяц находящегося в стадии доработки проекта закона “О сельском хозяйстве”, введенного в обращение вице-спикером НС С.Балас...