Հունիսի 7-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության հարցերով Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան  Պիտեր Մարեշի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով փորձագետ  Եվա Կորդովանի հետ:
Կարեւորելով Արեւելյան գործընկերությունը` հանձաժողովի նախագահը նշեց, որ Արեւելյան գործընկերությունը ավելի հստակ մոտեցում է ցուցաբերում գործընկեր երկրների նկատմամբ, առանձին է գնահատում յուրաքանչյուր երկրի ջանքը Եվրոպական Միության հետ քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման հարցում: Այդուհանդերձ, այս համատեքստում տիկին Զոհրաբյանը բարձրաձայնեց մի քանի մտահոգություններ, մասնավորապես այն, որ ադրբեջանական կողմը արդեն իսկ պատրաստվում է Արեւելյան գործընկերության նոր մեկնարկած ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի ԽՎ-ի ձեւաչափը վերածել հակասությունների հերթական հարթակի: Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով` եթե Եվրոպական Միության անդամ երկրները թույլ տան, որ Ադրբեջանը ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի ԽՎ-ն փորձի դարձնել տարածաշրջանում նոր բաժանարար գծեր ստեղծելու հարթակ, ապա այդ կարեւոր ձեւաչափը, որը պետք է նպաստի Արեւելյան գործընկերության կարեւոր դրույթներից մեկի, այն է` բազմակողմ եւ երկկողմ հարաբերությունների ձեւավորմանը, կդատապարտվի: Ներկայացնելով հայկական կողմի տեսակետը` տիկին Զոհրաբյանը մեկ անգամ եւս ընդգծեց, որ Հայաստանը պատրաստ է մասնակցել տարածաշրջանում ընդհանուր շահեր ներկայացնող խնդիրների օրակարգի ձեւավորմանը` լինեն դրանք կրթական, հումանիտար, բնապահպանական: Մինչդեռ ադրբեջանական կողմը պաշտոնական մակարդակով բազմիցս հայտարարել է, որ թե Արեւելյան գործընկերության եւ թե որեւէ այլ ձեւաչափում հրաժարվում է Հայաստանի հետ որեւէ համագործակցությունից: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ` ժամանակն է, որ Եվրամիությունը հստակ արձագանքի Ադրբեջանի այս ոչ կառուցողական դիրքորոշմանը, որը փորձում է Արեւելյան գործընկերության հիմնարար փիլիսոփայությունը «հարմարեցնել» Ադրբեջանի օրակարգին: Խոսելով ադրբեջանական կողմի անհանդուրժողականության մասին` նա վկայակոչեց վերջերս Ադրբեջանում դպրոցահասակների շրջանում անցկացված սոցիոլոգիական հարցումը. «ու՞մ եք տեսնում ազգի թշնամի» հարցադրմանը դպրոցահասակ երեխաների գերակշիռ մեծամասնությունը պատասխանել էին` հայերին: Տիկին Զոհրաբյանի կարծիքով` հայատյացությունը Ադրբեջանում հասցված է պետական քարոզչության մակարդակի: Նա գտնում է, որ տարածաշրջանի եվրոպական ինտեգրացիայով շահագրգիռ կառույցները այս խնդրի վրա պետք է լրջորեն ուշադրություն դարձնեն:
Խոսելով Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման նպատակների մասին` տիկին Զոհրաբյանը նշեց, որ ի տարբերություն մեր որոշ հարեւանների, մասնավորապես Ադրբեջանի, որը փորձում է փողով եվրոպական ինտեգրման իմիտացիա գնել, Հայաստանի համար եվրաինտեգրումը կարեւոր եւ առաջնահերթ գերակայություն է, քանզի մենք հասկանում ենք, որ մեր միակ ռեսուրսը ժողովրդավարությունն է: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է Եվրամիության հետ քաղաքական ասոցացմամբ եւ տնտեսական ինտեգրմամբ:
Հունիսի 7-ին ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը խմբակցությունում ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության փոխդեսպան եւ հյուպատոս Գերըթ Ուին Օուենին: Հյուրի խնդրանքով տիկին Զոհրաբյանը ներկայացրեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության տեսակետը ներքաղաքական վերջին զար...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ, բարեգործական եւ հայանպաստ երկարամյա ակտիվ գործունեության համար ազգային բարերար Ալբեր Բոյաջյանը պարգեւատրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով: Հունիսի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ պարգեւատրման հանդիսավոր արարո...

7 июня председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян встретилась с послом по особым поручениям по делам Восточного партнерства МИД Чешской Республики Питером Марешем и экспертом по вопросам Восточного партнерства Евой Кордован.
Г-жа Зограбян, в частности, отметила, что Восточное партнерство проявляет более четкий подход к странам, вовлеченным в программу, дифференцированно оценивает усилия каждой страны в вопросах политической ассоциации с ЕС и экономической интеграции. Депутат выразила обеспокоенность желанием Азербайджана превратить формат Парламентской Ассамблеи (ПА) ЕВРОНЕСТ в очередную площадку для противостояния. Она напомнила, что азербайджанцы неоднократно на официальном уровне заявляли, что отказываются от всякого сотрудничества с Арменией – как в рамках Восточного партнерства, так и в других форматах. По мнению Н.Зограбян, страны-члены ЕС не должны допустить превращения азербайджанской стороной ПА ЕВРОНЕСТ в арену для создания новых разделительных линий в регионе. Она подчеркнула, что настало время для того, чтобы ЕС четко отреагировал на деструктивную позицию Азербайджана, а также отметила, что армянофобия в Азербайджане возведена до уровня государственной пропаганды, и заинтересованные в евроинтеграции региональные структуры должны обратить серьезное внимание на данную проблему.
Говоря о целях европейской интеграции Армении, г-жа Зограбян отметила, что в отличие от некоторых соседей, в частности, Азербайджана, который пытается “купить” имитацию европейской интеграции, для РА этот процесс является важным и первостепенным приоритетом, так как “мы понимаем, что наш единственный ресурс – демократия”. Она подчеркнула, что Армения весьма заинтересована в политической ассоциации и экономической интеграции с Евросоюзом.
7 июня член парламентской фракции “Процветающая Армения” (ППА) Наира Зограбян приняла вице-посла и консула Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Гэретта Уинна Оуэна.По просьбе гостя, г-жа Зограбян представила взгляды ППА относительно последних политических развитий в Армении. О...
По распоряжению Председателя НС РА Овика Абрамяна меценат Альбер Бояджян награжден Почетной медалью НС – за активную и долголетнюю благотворительную деятельность. 7 июня в НС РА состоялась торжественная церемония награждения. Приветствуя А.Бояджяна в стенах парламента и вручая меценату высшую н...