ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ, բարեգործական եւ հայանպաստ երկարամյա ակտիվ գործունեության համար ազգային բարերար Ալբեր Բոյաջյանը պարգեւատրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
Հունիսի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը: Բարերարին հանձնելով ԱԺ բարձրագույն պարգեւը` խորհրդարանի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց.
«Հարգելի պարոն Բոյաջյան,
Ողջունում եմ  Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Շատ ուրախ  ենք հյուրընկալել մի մարդու,  ով իր անուրանալի ներդրումն ունի հայոց անկախ պետականության, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, Հայաստանի ու Արցախի  սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում:
Դուք կազմակերպիչն ու մասնակիցն եք բազմաթիվ հայանպաստ ձեռնարկների եւ մշտապես թիկունք եք կանգնել համազգային գաղափարների իրականացմանը թե Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություններում, եւ թե Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում:
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր ակտիվ մասնակցությունը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ազգանպաստ ու հայապահպան գործունեությանը»:
Նշելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի երրորդ հանրապետության 20-ամյակը` ԱԺ նախագահն ասաց, որ անկախության հռչակումով առավել եւս պարտադրված ենք միասնականության, որովհետեւ պետության անկախության հարատեւման հիմնական երաշխիքը ժողովրդի միասնությունն է: Կարեւոր չէ, թե որտեղ են գտնվում այդ ժողովրդի հատվածները` Հայաստանո՞ւմ, ԱՄՆ-ո՞ւմ, Ֆրանսիայո՞ւմ, թե՞ Սիրիայում, որովհետեւ կա նրանց միավորող եւ միեւնույն ժամանակ քաջալերող անկախ հայրենիքը: «Դուք մեր ժողովրդի այն զավակներից եք, ով մշտապես գիտակցում է հայրենիքի շահը, երբեք չի մոռանում իր արմատները, միաժամանակ մնալով այն երկրի օրինապաշտ ու լիարժեք քաղաքացի, որտեղ ապրում եւ գործում է` դրանով իսկ կամրջելով միջպետական կապերը: Այսօր հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակի ապահովման մեջ նշանակալի է նաեւ Ձեր անձնական դերակատարությունը», - դիմելով բարերարին` ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:«Հարգելի պարոն Բոյաջյան, Ձեր ծառայությունները մատուցելով հայրենիքին, Դուք բնավ չեք ակնկալել որեւէ փոխհատուցում` գիտակցելով, որ անկախ գտնվելու վայրից, հայրենիքին սատար կանգնելն ու նրա հզորացմանը նպաստելը յուրաքանչյուր հայի սրտի թելադրանքն է»:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իր անունից շնորհակալություն հայտնելով Ալբեր Բոյաջյանին` հայանպաստ ու ազգանվեր գործունեության համար եւ շնորհավորելով ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալի արժանանալու համար` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հույս հայտնեց, որ  ՀՀ ԱԺ բարձրագույն պարգեւն իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների իշխանություններից բարերարի ստացած բարձր պարգեւների շարքում:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պատվի եւ պարգեւի համար` Ալբեր Բոյաջյանը պատրաստակամություն հայտնեց այսուհետ եւս շարունակել մասնակցություն ունենալ հայրենիքի եւ հայ ժողովրդի հզորացմանն ուղղված ծրագրերին:
Հունիսի 7-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության հարցերով Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան  Պիտեր Մարեշի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով փորձագետ  Եվա Կորդովանի հետ: Կարեւորելով ...
Հունիսի 7-ին ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը խմբակցությունում ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության փոխդեսպան եւ հյուպատոս Գերըթ Ուին Օուենին: Հյուրի խնդրանքով տիկին Զոհրաբյանը ներկայացրեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության տեսակետը ներքաղաքական վերջին զար...

The national philanthropist Albert Boyajian was awarded the NA Medal of Honour for his benevolent and pro-Armenian long-lasting energetic activity by the Speaker of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan’ s order.
On June 7 the solemn awarding ceremony was held in the RA National Assembly. Handing over the NA highest award to the philanthropist, the Speaker of the Parliament Hovik Abrahamyan stated:
“Dear Mr. Boyajian,
I welcome you in the premises of the National Assembly of the Republic of Armenia. We are very glad to host a man, who has his undeniable contribution to the Armenian independent statehood, reinforcement of the Homeland-Diaspora ties and social-economic development of Armenia and Artsakh.
You are the organizer and participant of numerous pro-Armenian initiatives, and you have permanently supported the fulfillment of all-national ideas both in the Republics of Armenia and Nagorno Karabakh and also in the United States of America.
We highly appreciate your participation in the pro-national activities and maintenance of the Armenian identity implemented by “Hayastan” All-Armenian Fund.
Noting that the 20th anniversary of the third Republic of Armenia is going to be celebrated this year, the NA Speaker mentioned that we were more strongly obliged to keep solidarity due to the Declaration of Independence, as the main safeguard for state independence endurance was people’s unity. No matter where the people’s sections are settled: in Armenia, in the USA, in France or in Syria, as the independent Homeland uniting and at the same time encouraging them is in place.    You are one of our people’s sons, who constantly keeps in mind the interest of the Homeland, never forgets his roots, at the same time remaining the law-abiding and full-fledged citizen of the country, where he lives and works, by bridging the international ties. Your personal role is of great significance in providing the current Armenian-American high leveled relations,” addressing the philanthropist, Hovik Abrahamyan said. “Dear Mr Boyajian, rendering your services to the Homeland, you have never expected any compensation, realizing that irrespective of the place of your residence, the support to the Homeland and promotion of its strengthening is the dictate of each Armenian’s heart”.
Thanking Albert Boyajian personally and in the name of the National Assembly of the Republic of Armenia for his pro-Armenian and patriotic activity and congratulating on receiving the Medal of Honour of the RA National Assembly, the NA Speaker Hovik Abrahamyan expressed hope that the RA NA highest award would occupy its unique place in the series of the high awards received by the philanthropist from the authorities of Armenia, Nagorno Karabakh and the United States of America.
Expressing his gratitude for the high honour and award, Albert Boyajian expressed willingness from now on to continue taking part in the programmes aimed at strengthening of the Homeland and the Armenian people.
On June 7 Naira Zohrabyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on European Integration, met with Ambassador Petr Mareš, Special Envoy for Eastern Partnership of the Czech Republic Foreign Ministry and Mrs Eva Kordovan, expert on Eastern Partnership.Emphasizing the Eastern Partnership, the Commit...
On June 7 the NA PAP faction member Naira Zohrabyan received Gareth Wynn Owen, Deputy Head of Mission and Consul of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.At the guest’s request Mrs Zohrabyan presented the Prosperous Armenia Party (PAP) viewpoint on the latest inner-political devel...