«Բաց դաս»-ը անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը
Դեկտեմբերի 8-ին ԱԺ «Բաց դռներ»-ի քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանի մի քանի դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ, ովքեր ներկա  գտնվեցին խորհրդարանի նիստի աշխատանքներին:  Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպեց եւ հերթական «բաց դաս»-ն անցկացրեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Խորհրդարանի  ղեկավարը խորհրդանշական ու հիշարժան համարեց, որ երեխաներն ԱԺ են այցելել եւ մասնակցել այն նիստին, որի ընթացքում քննարկվում է Հայաստանի Հանրապետության  2011 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը:  Աշակերտների հետ  զրույցի  ժամանակ, ի պատասխան նրանցից մեկի` դպրոցների վերանորոգմանը վերաբերող հարցի, Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ բյուջեի հնարավորություններին, նշելով, որ դրանց սահմանափակ լինելու պատճառով հնարավոր չէ միանգամից լուծել բոլոր դպրոցների վերանորոգման հարցը: Բայց պետությունը քայլ առ քայլ իրականացնում է այդ ծրագիրը:  Դպրոցներից մեկի տնօրենը բարձրացրեց Շենգավիթի 4 դպրոցների ջեռուցման հարցը. ԱԺ նախագահը պատրաստակամ առաջարկեց ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերն ու այնուհետեւ  միասին քննարկել խնդիրը հնարավորության սահմաններում լուծելու ճանապարհները:
Դպրոցականների հետ հանդիպմանը Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ արտաքին քաղաքականությանը`  ներկայացնելով իրավիճակը ԼՂ հարցի եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներում, հանգամանալից պատասխանեց այդ թեմաներին վերաբերող` աշակերտների հարցերին:
Հանդիպումից հետո շենգավիթցի դպրոցականները ծանոթացան խորհրդարանի նիստերի վերակառուցված դահլիճին, որտեղ էլ լուսանկարվեցին ԱԺ նախագահի հետ:
Ներկայացվեց բյուջեի նախագծի վերջնական տարբերակը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 8-ի նիստում ավարտեց «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը: Այն, ի թիվս նախորդ օրը քննարկված բոլոր նախագծերի, պատգամավորները ընդունեցին քվեարկությամբ: «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանի այս նիստի աշխատանքն...
Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամների մամլո ասուլիսը
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի եւ հանձնաժողովի անդամներ Վարդան Այվազյանի, Լարիսա Ալավերդյանի, Կորյուն Նահապետյանի եւ Արտակ Զաքարյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում նրանք մանրամասներ ներկայացրին դեկտեմբեր...

On December 8 within the framework of the NA Open Doors policy students of the senior classes of several schools of Yerevan Shengavit administrative region visited NA National Assembly. They attended the sitting of the parliament. Later the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan met with them and held the open lesson.
The head of the parliament considered symbolic and memorable that the children visited the National Assembly and took part at the sitting, during which the 2011 State Draft Budget of the Republic of Armenia was debated. During the talk with the schoolchildren, in response to the question concerning the repairing of the schools, Hovik Abrahamyan touched upon the possibilities of the budget, noting that because of the limited budget it was not possible to immediately solve the issue of the repairing of all schools. But the state step-by-step implements that programme. The director of one of the schools raised the issue of heating of 4 schools of Shengavit. The NA Speaker willingly proposed to submit the relevant documents and later discuss the problem of solving it.
In the course of the meeting with the schoolchildren Hovik Abrahamyan also touched upon the foreign policy, presenting the situation in the processes of the settlement of NK issue and the Armenian-Turkish relations, answered in detail the issues of the schoolchildren concerning those themes.
After the meeting the schoolchildren of Shengavit got acquainted with the reconstructed hall of the sittings of the parliament, where they had their photos taken with the NA Speaker.
Press Conference of the Committee Members of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation
On December 6 the press conference of the Co-Chair of the Committee Members of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation Naira Zohrabyan and committee members Vardan Ayvazyan, Larisa Alaverdyan, Koryun Nahapetyan and Artak Zakaryan was held, where they presented details from the 11th Armenia-...