«Բաց դաս»-ը անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը
Դեկտեմբերի 8-ին ԱԺ «Բաց դռներ»-ի քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանի մի քանի դպրոցների բարձր դասարանների աշակերտներ, ովքեր ներկա  գտնվեցին խորհրդարանի նիստի աշխատանքներին:  Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպեց եւ հերթական «բաց դաս»-ն անցկացրեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Խորհրդարանի  ղեկավարը խորհրդանշական ու հիշարժան համարեց, որ երեխաներն ԱԺ են այցելել եւ մասնակցել այն նիստին, որի ընթացքում քննարկվում է Հայաստանի Հանրապետության  2011 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը:  Աշակերտների հետ  զրույցի  ժամանակ, ի պատասխան նրանցից մեկի` դպրոցների վերանորոգմանը վերաբերող հարցի, Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ բյուջեի հնարավորություններին, նշելով, որ դրանց սահմանափակ լինելու պատճառով հնարավոր չէ միանգամից լուծել բոլոր դպրոցների վերանորոգման հարցը: Բայց պետությունը քայլ առ քայլ իրականացնում է այդ ծրագիրը:  Դպրոցներից մեկի տնօրենը բարձրացրեց Շենգավիթի 4 դպրոցների ջեռուցման հարցը. ԱԺ նախագահը պատրաստակամ առաջարկեց ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերն ու այնուհետեւ  միասին քննարկել խնդիրը հնարավորության սահմաններում լուծելու ճանապարհները:
Դպրոցականների հետ հանդիպմանը Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձավ նաեւ արտաքին քաղաքականությանը`  ներկայացնելով իրավիճակը ԼՂ հարցի եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներում, հանգամանալից պատասխանեց այդ թեմաներին վերաբերող` աշակերտների հարցերին:
Հանդիպումից հետո շենգավիթցի դպրոցականները ծանոթացան խորհրդարանի նիստերի վերակառուցված դահլիճին, որտեղ էլ լուսանկարվեցին ԱԺ նախագահի հետ:
Ներկայացվեց բյուջեի նախագծի վերջնական տարբերակը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 8-ի նիստում ավարտեց «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը: Այն, ի թիվս նախորդ օրը քննարկված բոլոր նախագծերի, պատգամավորները ընդունեցին քվեարկությամբ: «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանի այս նիստի աշխատանքն...
Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամների մամլո ասուլիսը
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի եւ հանձնաժողովի անդամներ Վարդան Այվազյանի, Լարիսա Ալավերդյանի, Կորյուն Նահապետյանի եւ Արտակ Զաքարյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում նրանք մանրամասներ ներկայացրին դեկտեմբեր...

“Открытый урок” провел Председатель НС О.Абраамян
8 декабря в рамках политики “Открытых дверей” парламент посетили старшеклассники нескольких школ ереванского административного района Шенгавит, которые присутствовали на заседании НС.  Затем с ними встретился и провел очередной “Открытый урок” Председатель НС Овик Абраамян.
Спикер парламента отметил важность и символичность посещения школьниками НС и их участие именно в том заседании, когда обсуждался проект государственного бюджета РА на 2011 г. Г-н Абраамян затронул касающиеся школ бюджетные возможности и заметил, что невозможно единовременное разрешение всех существующих проблем сферы.
В ходе встречи с учащимися О.Абраамян затронул и внешнеполитические вопросы, представив ситуацию в процессах урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений, а также ответил на вопросы учащихся, касающиеся данных тем.
После встречи шенгавитские школьники ознакомились с обновленным залом заседаний парламента, где и сфотографировались с Председателем НС.
Представлен окончательный вариант проекта бюджета
8 декабря на заседании Национального Собрания завершились дебаты по проекту закона “О внесении изменения в закон РА “О международных договорах РА”. Этот законопроект, в числе всех обсуждавшихся  в  предшествовавший день проектов, депутаты приняли голосованием.  На данном заседани...
Пресс-конференция членов Комиссии межпарламентского сотрудничества Армения – Евросоюз
8 декабря состоялась пресс-конференция сопредседателя Комиссии межпарламентского сотрудничества Армения – Евросоюз Н.Зограбян и членов комиссии В.Айвазяна, Л.Алавердян, К.Нагапетяна и А.Закаряна, в ходе которой они обстоятельно представили работу 11-го заседания указанной комиссии, состоявшегося 1-2...