Շարունակվում է ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան
Հոկտեմբերի 9-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայաստանի պատմության թանգարան: Պատվիրակության անդամները շրջեցին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, ուր նրանց ներկայացվեցին ցուցանմուշներ եւ մանրամասներ հայ արվեստի պատմությունից:
Այնուհետեւ ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Երեւանի պետական Տնտեսագիտական համալսարան` հանդիպելու ԵՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:
Ողջունելով ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան` ԵՊՏՀ ռեկտոր Յուրի Սուվարյանը բարձր գնահատեց երկու երկրների միջեւ առկա ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները: Նա նշեց, որ Իրանը այն երկրների թվին է դասվում, որը ապասատան է տվել 1915 թ. եղեռնից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին: Պարոն Սուվարյանը, կարեւորելով երկու երկրների միջեւ քաղաքական ու տնտեսական կապերի բարձր մակարդակը, նշեց, որ թույլ են երկու երկրների բուհերի ու գիտակրթական հաստատությունների միջեւ կապերը եւ շփումները` իր եւ ԵՊՏՀ գիտական խորհրդի անունից առաջարկելով ակտիվացնել դրանք:
ԵՊՏՀ ռեկտոր Յուրի Սուվարյանը, ԵՊՏՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ, հայ-իրանական տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային հարաբերությունների զարգացման, երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում նշանակալի ավանդի համար ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիին շնորհեց պատվավոր դոկտորի կոչում:
Շնորհակալություն հայտնելով իրեն շնորհված կոչման համար` ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանին իր խոսքում կարեւորեց Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում առկա առաջընթացը եւ այն էլ ավելի խորացնելու անհրաժեշտությունը: Պարոն Լարիջանին անհրաժեշտ համարեց  երկու երկրների միջեւ փոխգործակցության խորացումը` շեշտելով երկու պետությունների բարեկամական հարաբերությունների կարեւորությունը նաեւ տարածաշրջանային առումով: ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահը նպաստավոր համարեց Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա ծրագրերը` հավաստիացնելով, որ ամեն ինչ կարվի այդ ծրագրերը իրականացնելու համար: Դրական գնահատելով ԵՊՏՀ ռեկտոր Յուրի Սուվարյանի` միջբուհական կապերն ամրապնդելու առաջարկը` պարոն Լարիջանին նշեց, որ հետամուտ կլինի, որպեսզի երկու երկրների բուհերի, գիտակրրթական ու գիտամշակութային հաստատությունների միջեւ առկա կապերն ավելի խորանան եւ ամրապնդվեն:
Հանդիպման ավարտին ԵՊՏՀ ռեկտոր Յուրի Սուվարյանը, շնորհակալություն հայտնելով ԻԻՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը իրենց բուհ այցելելու համար, Հայաստանի բարեկամ ժողովրդին մաղթեց հաջողություններ եւ նորանոր ձեռքբերումներ մշակույթի, տնտեսության, գիտության եւ կրթության ոլորտներում:
Հոկտեմբերի 9-ին  տեղի ունեցավ  աշխատանքային քննարկում «Երիտասարդության մասին» եւ «Պետական երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքների նախագծերի վերաբերյալ: Ինչպես հայտնեց պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը, քննարկմանը հրավիրվել էին ԱԺ խմբակցությունների, կառավարության, երիտասարդական տա...
Հոկտեմբերի 11-ի երեկոյան  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կմեկնի Հունաստանի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում են պատգամավորներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հովհաննես Մարգարյանը, Գոհար Ենոքյանը, Ռուզան Առաքելյանը, Մարտին Սարգսյանը, Արման Սահակյանը, Ալեքս...

Visit of the Delegation Led by the Speaker of IRI Parliament Ali Larijani Continues
On October 9 the delegation led by the Speaker of the Parliament of the Islamic Republic of Iran (IRI) Ali Larijani accompanied by RA NA Chief of Staff Gegham Gharibjanyan visited the History Museum of Armenia. The members of the delegation visited the National Art Gallery of Armenia, where they were presented exhibits and details from the history of the Armenian art.
Later the delegation led by the IRI Speaker of the Parliament Ali Larijani visited Yerevan State University of Economics (YSUE) to meet with the professors of the university.
Greeting the visit of the IRI Speaker of the Parliament Ali Larijani to Armenia the YSUE Rector Yuri Suvaryan highly assessed the existing, warm, friendly relations. He noted that Iran was among the countries, which gave shelter to our compatriots, who were saved from 1915 genocide. Highlighting the high level of the political and economic ties between the two countries, Mr. Suvaryan noted that the ties and contacts between the higher educational and scientific institutions of the two countries were weak proposing to activate them in his name and name of the YSUE scientific board.
The YSUE Rector Yuri Suvaryan by the decision of the YSUE scientific board granted the IRI Speaker of the Parliament Ali Larijani title of honourable doctor for the development of the Armenian-Iranian economic, scientific-educational, cultural relations, for the significant contribution in strengthening the friendly ties of the peoples of the two countries. Thanking for the title granted to him the IRI Speaker of the Parliament Ali Larijani in his speech highlighted the existing progress in the political, economic and cultural spheres and the need of more deepening it. Mr. Larijani considered necessary the deepening of cooperation between the two countries, stressing the importance of the friendly relations of the two states in the regional aspect too. The IRI Speaker of the Parliament considered expedient the existing programmes between Armenia and Iran, ensuring that everything would be done for implementing those programmes. Positively assessing the proposal of the YSUE Rector Yuri Suvaryan to strengthen the inter-relations between the higher educational institutions, Mr. Larijani noted that he would be consistent in order to more deepen and strengthen the existing ties between higher educational, scientific-educational and scientific-cultural institutions of the two countries.
At the end of the meeting the YSUE Rector Yuri Suvaryan thanked the delegation led by the IRI Speaker of the Parliament for visiting their higher educational institution and wished the friendly people of Armenia success and new achievements in the spheres of culture, economy, science and education.
09.10.2010
NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Organizes Working Discussion
On October 9, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport organized working discussion on the draft laws on Youth and State Youth Policy. As to the member of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Vahe Enfiajyan, representatives of NA ...
RA NA President Hovik Abrahamyan to Leave on an Official Visit for the Republic of Greece and the Republic of Cyprus
On the evening of October 11 the delegation led by RA NA President Hovik Abrahamyan will leave on an official visit for the Republic of Greece. The delegation comprises of the deputies Eduard Sharmazanov, Hovhannes Margaryan, Gohar Yenokyan, Ruzan Arakelyan, Martin Sargsyan, Arman Sahakyan, Ale...