Հովիկ Աբրահամյան. «Հայաստանի եւ Ուկրաինայի մարզերի համագործակցությունը հանդիսանում է երկկողմ գործընկերության առաջնային ուղղություններից մեկը»
Հոկտեմբերի 15-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ուկրաինայի Խարկովի մարզի նահանգապետ (մարզի պետական վարչակազմի նախագահ) Արսեն Ավակովին:
Ողջունելով հյուրին` Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ Հայաստանի եւ Ուկրաինայի մարզերի միջեւ ուղղակի կապերն ու համագործակցությունն առեւտրատնտեսական, մշակութային, կրթական եւ այլ բնագավառներում հանդիսանում են երկու երկրների միջեւ փոխշահավետ գործընկերության առաջնային ուղղություններից մեկը: Նա վերահաստատեց հայկական կողմի շահագրգռությունն այդ կապերն ընդլայնելու եւ զարգացնելու հարցում` շեշտելով, որ Խարկովի մարզը հետաքրքիր գործընկեր է, որի հետ փոխշահավետ համագործակցությունն ունի հարուստ պատմություն:
Այդ համատեքստում զրուցակիցները կարեւորեցին նախորդ օրը Ուկրաինայի Խարկովի մարզի եւ Հայաստանի մարզերի միջեւ ստորագրված Արձանագրությունը համագործակցության մտադրությունների վերաբերյալ:
Այնուհետեւ նահանգապետ Ավակովն ու իր գլխավորած պատվիրակությունը ներկայացրեցին պրն. Աբրահամյանին համագործակցության մի շարք առաջարկներ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, կրթության եւ մի շարք այլ բնագավառներում: Կողմերը համաձայնեցին շարունակել այդ առաջարկների քննարկումը մասնագիտական մակարդակով, որից հետո հնարավորինս սեղմ ժամկետներում անցնել համաձայնեցված ծրագրերի իրագործմանը:

Овик Абраамян: “Сотрудничество областей Армении и Украины – одно из приоритетных направлений двустороннего партнерства”
15 октября Председатель НС РА Овик Абраамян принял губернатора (председателя областной госадминистрации) Харьковской области  Украины  Арсена Авакова.
Приветствуя гостя, спикер армянского парламента отметил, что прямые связи и сотрудничество  между областями Армении и Украины в торгово-эконмической, культурной, образовательной и прочих сферах являются одним из приоритетных направлений   взаимовыгодного партнерства двух стран. Он подтвердил заинтересованность армянской стороны в расширении и развитии этих связей, особо выделив, что Харьковская область – привлекательный партнер, взаимовыгодное сотрудничество с которым имеет богатую историю.
В данном контексте собеседники подчеркнули важность подписанного в предшествовавший день Протокола о намерениях сотрудничества между  Харьковской областью Украины и областями Армении.
Затем губернатор А.Аваков и возглавляемая им делегация представили г-ну Абраамяну  ряд предложений о сотрудничестве в области энергетики, сельского хозяйства, образования и в других сферах.
Стороны согласились продолжить обсуждение этих предложений на профессиональном уровне, и лишь после этого перейти по возможности в сжатые сроки к реализации согласованных программ.