Հովիկ Աբրահամյան. «Հայաստանի եւ Ուկրաինայի մարզերի համագործակցությունը հանդիսանում է երկկողմ գործընկերության առաջնային ուղղություններից մեկը»
Հոկտեմբերի 15-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ուկրաինայի Խարկովի մարզի նահանգապետ (մարզի պետական վարչակազմի նախագահ) Արսեն Ավակովին:
Ողջունելով հյուրին` Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ Հայաստանի եւ Ուկրաինայի մարզերի միջեւ ուղղակի կապերն ու համագործակցությունն առեւտրատնտեսական, մշակութային, կրթական եւ այլ բնագավառներում հանդիսանում են երկու երկրների միջեւ փոխշահավետ գործընկերության առաջնային ուղղություններից մեկը: Նա վերահաստատեց հայկական կողմի շահագրգռությունն այդ կապերն ընդլայնելու եւ զարգացնելու հարցում` շեշտելով, որ Խարկովի մարզը հետաքրքիր գործընկեր է, որի հետ փոխշահավետ համագործակցությունն ունի հարուստ պատմություն:
Այդ համատեքստում զրուցակիցները կարեւորեցին նախորդ օրը Ուկրաինայի Խարկովի մարզի եւ Հայաստանի մարզերի միջեւ ստորագրված Արձանագրությունը համագործակցության մտադրությունների վերաբերյալ:
Այնուհետեւ նահանգապետ Ավակովն ու իր գլխավորած պատվիրակությունը ներկայացրեցին պրն. Աբրահամյանին համագործակցության մի շարք առաջարկներ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, կրթության եւ մի շարք այլ բնագավառներում: Կողմերը համաձայնեցին շարունակել այդ առաջարկների քննարկումը մասնագիտական մակարդակով, որից հետո հնարավորինս սեղմ ժամկետներում անցնել համաձայնեցված ծրագրերի իրագործմանը:

Hovik Abrahamyan: “The Cooperation of the Regions of Armenia and Ukraine is one of the Prior Directions of Bilateral Partnership”
On October 15 Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received Kharkov Region Governor of  Ukraine (chairman of the state administration of the region) Mr. Arsen Avakov.
Welcoming the guest the Speaker of the Armenian Parliament noted that the direct ties and the cooperation in the trade-economic, cultural, educational and other spheres between the regions of Armenia and Ukraine is one of the prior directions of mutually beneficial partnership between the two countries. He reaffirmed the interest of the Armenian side in expanding and developing those ties, emphasizing that the Kharkov Region is an interesting partner, with which the mutual cooperation has a rich history.
In that context the interlocutors highlighted the signed Protocol on the intentions of cooperation between the region of Kharkov of Ukraine and regions of Armenia.
Afterwards Governor Mr. Avakov and the delegation headed by him submitted a number of proposals of cooperation to Mr. Abrahamyan in the spheres of energy, agriculture, education and in other spheres. The sides agreed to continue the discussion of those proposals at professional level, after which to  implement those programmes within short period.