Սվերդլովսկի մարզային Դումայի պատվիրակությունը խորհրդարանում
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց ՌԴ Սվերդլովսկի մարզային Դումայի նախագահ Նիկոլայ Վորոնինի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին  նաեւ մարզային Դումայի  սոցիալական հարցերով կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Վերշինինը, «Անի-Հայաստան» հայկական համայնքի տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպության ղեկավար Մասիս Նազարյանը:
Հանդիպման ժամանակ տկն. Պետրոսյանը փոխանցեց ՀՀ ԱԺ նախագահ պրն Աբրահամյանի ողջյունները, ընդգծեց հայ-ռուսական համակողմանի եւ բարձր մակարդակի կապերի կարեւորությունը, այդ կապերը նաեւ ռեգիոնալ մակարդակով զարգացնելու, միջխորհրդարանական հարաբերությունները ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը:
Պարոն Վորոնինը բարձր գնահատեց  հայկական համայնքի ներդրումը երկրամասի քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային կյանքում` տեղեկացնելով, որ ներկա պահին մարզում «հայկական օրերի» շրջանակներում բազմաբնույթ միջոցառումներ են անցկացվում: Ղեկավարությունն ամեն ինչ անում է հայ համայնքի ազգային-հոգեւոր կյանքին ու տնտեսական գործունեությանը նպաստելու համար. Եկատերինբուրգում հայկական եկեղեցի է կառուցվում, համալսարանում շուտով կստեղծվի հայկական կենտրոն, նոյեմբերին տեղի կունենա Հայաստանում արտադրված ապրանքների ցուցահանդես-վաճառք, տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրումներ անելու եւ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու կոնկրետ առաջարկներ կան, որոնք պետք է կյանքի կոչել:
Կողմերը քննարկեցին միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու կոնկրետ առաջարկություններ:
Տիկին Պետրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց հայկական համայնքին ցուցաբերած ուշադրության, տնտեսական համագործակցությունն ակտիվացնելու կոնկրետ քայլերի, միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամության համար:
\\\\\\\\\\\\\\\\ Նույն օրը  ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներ Հերմինե Նաղդալյանը, Գոհարիկ Ենոքյանը, Սպարտակ Մելիքյանը, Տաճատ Վարդապետյանը եւ Հայկ Սանոսյանը հանդիպեցին Սվերդլովսկի մարզային Դումայի խոսնակ Նիկոլայ Վորոնինի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը  կարեւորեցին  միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, երկու երկրների ռեգիոնների միջեւ առեւտրատնտեսական  կապերի ակտիվացումը, ապրանքաշրջանառության ընդլայնումը,  փոխայցերը, ինչը, նրանց համոզմամբ, կնպաստի տարբեր ուղղություններով  համագործակցության խորացմանը:
08.10.2009
Հոկտեմբերի 8-ին խորհրդարանը շարունակեց քառօրյա նիստերը աշխատանքը` քվեարկությամբ ընդունելով «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Ազգային ժողովը...

Делегация Свердловской областной Думы в парламенте
8 октября вице-спикер НС А.Петросян приняла делегацию, возглавляемую  председателем Свердловской областной Думы РФ Н.Ворониным,  в составе которой  зампредседателя Комитета по социальным вопросам облдумы Д.Вершинин, руководитель региональной общественной организации армянской общины “Ани-Айастан”  М.Назарян.
На встрече г-жа Петросян передала приветствия Председателя НС РА О.Абраамяна, подчеркнула важность высокого уровня армяно-российских всесторонних связей, а также развития их на региональном уровне, необходимость активизации  межпарламентских отношений.
Г-н Воронин высоко оценил вклад армянской общины в политическую, экономическую и культурную  жизнь области, проинформировав, что в настоящее время в области в рамках “Дней Армении” проводится множество различных мероприятий. Руководство делает все возможное для поддержки национально-духовной  жизни и экономической деятельности армянской общины – в Екатеринбурге строится армянская церковь, в университете вскоре будет создан Армянский центр, в ноябре состоится выставка-продажа товаров армянского производства, есть конкретные предложения по вложению инвестиций в различные сферы экономики и созданию совместных предприятий, которые следует претворить в жизнь.
Стороны обсудили конкретные предложения по развитию межпарламентских отношений.
Г-жа Петросян поблагодарила за внимание к армянской общине, конкретные шаги по активизации   экономического сотрудничества, готовность развивать межпарламентские отношения.
В тот же день члены Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС РА и ФС РФ Э.Нагдалян, Г.Енокян, С.Меликян, Т.Вардапетян и А.Саносян встретились с делегацией, возглавляемой спикером Свердловской областной Думы Н.Ворониным.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность развития межпарламентского сотрудничества, активизации торгово-экономических связей между регионами двух стран, расширения товарооборота, взаимных визитов, что будет способствовать, по их мнению, углублению сотрудничества в различных направлениях.
8 октября парламент продолжил работу четырехдневных заседаний,  приняв голосованием пакет проектов законов “О внесении изменения в закон РА “О правах ребенка” и “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О телевидении и радио”.Национальное Собрание продолжило  обсуждение  Годового...