ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի ընտրական մարմնի պատվիրակությանը
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, հայ-գերմանական բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար   Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ 2010» ծրագրի մասնակիցների ընտրության նպատակով Երեւանում գտնվող «Կրթաթոշակի» ընտրական մարմնի պատվիրակությանը, որի կազմում էին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Լիդիա Վեստրիխը, Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանի պրոֆեսոր Ուվե Յենս Նագելը, Բունդեսթագի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Պրոսպեր Շյուքինգը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդտը եւ փոխդեսպան Մելանի Մոլթմանը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի ընթացքին եւ նոր մասնակիցների ընտրությանն առնչվող հարցեր:
Տիկին Վեստրիխը ծրագրին մասնակից կրթաթոշակառուների անունից շնորհակալություն հայտնեց տիկին Պետրոսյանին աջակցության համար, կարեւորեց հայկական կողմից եւս մեկ հավելյալ կրթաթոշակառուի ընտրությունը եւ իր գոհունակությունը հայտնեց հայկական կողմի հայցվորների պատրաստվածության բարձր մակարդակի համար:
Տիկին Պետրոսյանի գնահատմամբ` կարեւոր խնդիր է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագում հայ կրթաթոշակառուների ձեռք բերած հմտություններն ու փորձը ծառայեն հայոց խորհրդարանի աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելուն եւ առաջարկեց ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել «կլոր սեղաններ», որին մասնակից տարբեր երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներն իրենց փորձի փոխանակմամբ կնպաստեն միջխորհրդարանական հարաբերությունների էլ ավելի զարգացմանը: Խորհրդարանի փոխնախագահն առաջարկեց նաեւ, որ գերմանական կողմի կրթական ձեռնարկումներին ու քննարկումներին մասնակցի նաեւ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչը:
Տիկին Վեստրիխը գոհունակությամբ ընդունեց առաջարկները եւ հույս հայտնեց, որ Գերմանիայի խորհրդարանում դրանք քննարկվելուց հետո դրական լուծում կստանան:
Հանդիպմանը քննարկվեցին նաեւ  միջդպրոցական եւ միջբուհական կապերի ակտիվացմանը, գերմաներենի ուսուցմանը, հայ-գերմանական խորհրդարանական հարաբերությունների  հետագա զարգացմանը,  հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա գործընթացին առնչվող, ինչպես նաեւ  երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
06.10.2009
Խորհրդարանը քննարկեց մի շարք օրինագծեր
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 6-ին քառօրյա նիստերի աշխատանքն սկսեց քվեարկություններով: Ընդունվեցին նախորդ օրը քննարկված օրակարգային բոլոր հարցերը, այդ թվում եւ միջազգային մեկ համաձայնագիր:Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը պատգամավորներին առաջարկեց ընդունել «Մաքսային ծառայութ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին
Հոկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լեյլի Մոշիրիին:Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց 2009թ. հուլիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ եւ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի միջեւ կնված Փոխըմբռնման հուշագիրը, որն ուրվագծեց կողմերի համագործակ...

Arevik Petrosyan, Vice President of the National Assembly, Receives the Delegation of the Programme of “International Parliamentary Scholarship”
On October 6, Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Ms. Arevik Petrosyan, head of the Armenia-Germany Parliamentary Friendship Group, received the delegation of the programme of “International Parliamentary Scholarship 2010.” Ms. Lydia Westrich, Parliament Member of Bundestag of the Federal Republic of Germany and Dr. Uwe Jens Nagel, Dean of the Faculty of Agriculture and Horticulture, Chair of Agricultural Extension and Communication Sciences at the Humboldt University of Berlin and Mr. Prosper Schücking were on the delegation.
Mr. Hans-Jochen Schmidt, newly appointed German extraordinary and plenipotentiary Ambassador to Armenia and Mrs. Melanie Moltmann, Deputy Head of Mission, also participated in the meeting.
Issues related to the process and choice of new participants of the programme of “International Parliamentary Scholarship” were discussed during the meeting.
Ms. Lydia Westrich, on behalf of the participant scholars of the programme, thanked Ms. Petrosyan for the promotion, highlighted the choice of one more scholar from the Armenian part and expressed her contentment for the high level of the Armenian applicants.
According to Ms. Petrosyan it is very important issue that skills and experience, of the Armenian scholars in Bundestag in Germany, to make the work of the Armenian Parliament more productive and proposed to organize “round tables” within the framework of the programme and the participant representatives of the parliaments of many countries, with the exchange of their experience will promote the development of the inter-parliamentary relations. The Vice President of the National Assembly also proposed the representative of the National Assembly to participate in the events and discussions of the German side.
Ms. Westrich gladly accepted the proposals and expressed hope that after the discussion of those issues in the Parliament of the Germany, they would get a positive solution.
Other issues related to strengthening of inter-school and inter high educational ties, teaching of German, further development of the parliamentary relations, present process of Armenian-Turkish relations as well as other issues of mutual interest were discussed during the meeting.
06.10.2009
Parliament Debates a Number of Bills
On October 6, by voting was begun the work of the National Assembly. All the agenda issues, debated the previous day were adopted, including one international agreement.Mr. Armen Alaverdyan, Deputy Head of State Income Committee, submitted to adopt the Government’s proposed amendments and addenda to...
RA NA President Receives the Representative of UNICEF Office in Armenia
On October 6, President of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the representative of UN Children’s Fund (UNICEF) Office in Armenia Ms. Laylee Moshiri. President of the National Assembly of Armenia highlighted the Memorandum of Mutual Understanding signed between the National Assembly...