ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի ընտրական մարմնի պատվիրակությանը
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, հայ-գերմանական բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար   Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ 2010» ծրագրի մասնակիցների ընտրության նպատակով Երեւանում գտնվող «Կրթաթոշակի» ընտրական մարմնի պատվիրակությանը, որի կազմում էին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Լիդիա Վեստրիխը, Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանի պրոֆեսոր Ուվե Յենս Նագելը, Բունդեսթագի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Պրոսպեր Շյուքինգը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդտը եւ փոխդեսպան Մելանի Մոլթմանը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի ընթացքին եւ նոր մասնակիցների ընտրությանն առնչվող հարցեր:
Տիկին Վեստրիխը ծրագրին մասնակից կրթաթոշակառուների անունից շնորհակալություն հայտնեց տիկին Պետրոսյանին աջակցության համար, կարեւորեց հայկական կողմից եւս մեկ հավելյալ կրթաթոշակառուի ընտրությունը եւ իր գոհունակությունը հայտնեց հայկական կողմի հայցվորների պատրաստվածության բարձր մակարդակի համար:
Տիկին Պետրոսյանի գնահատմամբ` կարեւոր խնդիր է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագում հայ կրթաթոշակառուների ձեռք բերած հմտություններն ու փորձը ծառայեն հայոց խորհրդարանի աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելուն եւ առաջարկեց ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել «կլոր սեղաններ», որին մասնակից տարբեր երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներն իրենց փորձի փոխանակմամբ կնպաստեն միջխորհրդարանական հարաբերությունների էլ ավելի զարգացմանը: Խորհրդարանի փոխնախագահն առաջարկեց նաեւ, որ գերմանական կողմի կրթական ձեռնարկումներին ու քննարկումներին մասնակցի նաեւ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչը:
Տիկին Վեստրիխը գոհունակությամբ ընդունեց առաջարկները եւ հույս հայտնեց, որ Գերմանիայի խորհրդարանում դրանք քննարկվելուց հետո դրական լուծում կստանան:
Հանդիպմանը քննարկվեցին նաեւ  միջդպրոցական եւ միջբուհական կապերի ակտիվացմանը, գերմաներենի ուսուցմանը, հայ-գերմանական խորհրդարանական հարաբերությունների  հետագա զարգացմանը,  հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա գործընթացին առնչվող, ինչպես նաեւ  երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
06.10.2009
Խորհրդարանը քննարկեց մի շարք օրինագծեր
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 6-ին քառօրյա նիստերի աշխատանքն սկսեց քվեարկություններով: Ընդունվեցին նախորդ օրը քննարկված օրակարգային բոլոր հարցերը, այդ թվում եւ միջազգային մեկ համաձայնագիր:Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը պատգամավորներին առաջարկեց ընդունել «Մաքսային ծառայութ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին
Հոկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լեյլի Մոշիրիին:Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց 2009թ. հուլիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ եւ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի միջեւ կնված Փոխըմբռնման հուշագիրը, որն ուրվագծեց կողմերի համագործակ...

Вице-спикер НС А.Петросян приняла делегацию избирательного органа программы “Международная парламентская стипендия”
6 октября вице-спикер НС, руководитель депутатской группы армяно-германской дружбы А.Петросян приняла делегацию находящегося  в Ереване с целью выборов стипендиатов программы “Международная парламентская стипендия - 2010” избирательного органа “Стипендия”, в составе которой депутат Бундестага ФРГ  Лидия Вестрих, профессор Берлинского университета им. Гумбольдта Уве Йенс Нагель, руководитель отдела международных отношений Бундестага  Проспер Щюкинг.
Во встрече участвовали также новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол ФРГ в РА Ганс Йохен Шмидт и вице-посол Мелани Мольтман.
Во время встречи были обсуждены вопросы продвижения программы “Международная парламентская стипендия” и выбора новых участников программы.
Г-жа Вестрих от имени стипендиатов-участников программы поблагодарила г-жу Петросян за содействие, подчеркнула важность выбора с армянской стороны еще одного дополнительного стипендиата и выразила удовлетворение высоким уровнем подготовки соискателей  из Армении.
В оценке г-жи Петросян, главная задача – чтобы обретенные в Бундестаге Германии навыки и опыт армянских стипендиатов  послужили бы более эффективной   работе парламента Армении. Она предложила в рамках программы  организовать “круглый стол”, на котором представители парламентов различных стран-участников,  обменявшись своим  опытом, могли бы содействовать еще большему развитию межпарламентского сотрудничества. Вице-спикер парламента также высказалась в пользу участия представителя НС в образовательных начинаниях и обсуждениях немецкой стороны.
Г-жа Вестрих с удовлетворением восприняла предложения и выразила надежду, что после обсуждения их в парламенте Германии они получат позитивное решение.
На встрече обсуждались также вопросы, касающиеся активизации межшкольных и межвузовских связей, изучения немецкого, дальнейшего развития армяно-германских парламентских отношений, нынешнего состояния армяно-турецких отношений, а также представляющие двусторонний интерес другие проблемы.
06.10.2009
Парламент обсудил ряд законопроектов
6 октября  работу  четырехдневных заседаний НС начало с голосований. Были приняты все обсуждавшиеся в предыдущий день повесточные вопросы, в том числе и один международный договор.Зампредсед...
Председатель НС РА принял руководителя Армянского офиса ЮНИСЕФ
6 октября Председатель НС РА Овик Абраамян принял руководителя Армянского офиса Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Лейли Мошири.Спикер армянского парламента подчеркнул важность подписанного между НС РА и ЮНИСЕФ 7 июля 2009 г. Меморандума о взаимопонимании, предопределившего сферы сотрудничества сторон. Г-н...