ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամների հանդիպումները Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամները քննարկումներ ունեցան մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի, արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի, արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի հետ: Հանձնաժողովի անդամները հանդիպում ունեցան նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության եւ խորհրդարանի խումբ- խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հյուրերի խնդրանքով Ազգային ժողովի ներկայացուցիչները անդրադարձան տարածաշրջանային խորհրդարանական համագործակցությանը, Սահմանադրության փոփոխություններից հետո օրենսդրական դաշտի բարեփոխմանը, ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորմանը, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, խորհրդարան-կառավարություն հարաբերություններին առնչվող հարցերի:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային համագործակցությանը` պարոն Թորոսյանը նշեց, որ այժմ մեկ  հնարավորություն է ստեղծված, երբ Հարավկովկասյան երկրների խորհրդարանականները անմիջականշփումների հնարավորություն ունեն. դաՀարավային Կովկասի խորհրդարանական նախաձեռնությունն է:Յուրաքանչյուր երկրից 10-ական ներկայացուցիչների մասնակցությամբպարբերաբար հանդիպումներ են լինում, տարին երկու անգամ լիագումար նիստեր են գումարվում, եւս երկու անգամ` նախագահության նիստեր: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց այս ձեւաչափի գոյությունը, քանի որ լավ հնարավորություն է հանդիպումների, շփումների համար, ինչը կարեւոր է երկկողմ աշխատանքներ սկսելուհամար: Այս համատեքստում պարոն Թորոսյանը կարեւորեց հայ-վրացական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գոյությունը:Չնայած Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերություններ չկան, Հայաստանը միշտ ասել է , որ պատրաստ է հանդիպումների, քննարկումների ամենաբարդ հարցերի շուրջ: Մենք փորձում ենք օգտագործել նաեւայնհնարավորությունները, որոնք ընձեռում ենԵվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովները: ԱԺ նախագահի համոզմամբ տարածաշրջանային համագործակցությունը կարեւոր նշանակություն ունի հակամարտությունների կարգավորման, առկա խնդիրների լուծման հարցերում:
Հյուրերի այն հարցին, թե կան արդյոք հակասություններ ընդդիմության եւ իշխանությունների միջեւղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մոտեցումներիշուրջ,եւ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Դեմիրճյանը եւ ՕԵԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը նշեցին, որ հակասություն ներ չկան այդ հարցում եւ տեսակետներն ընդհանուր առմամբ համընկնում են:
Կառավարություն-խորհրդարան հարաբերություններին անդրադառնալով, ՄԱԿ խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը նշեց, որ բարեփոխված Սահմանադրությունը ավելիէ ընդլայնել կառավարություն-պատգամավորներ շփումները, բացի հարցուպատասխանից, պատգամավորները կառավարությանը հարցապնդումներով դիմելու հնարավորություն են ստացել նաեւ:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամ Ժորժ Կոլումբիեն կարեւորեց առաջիկա ընտրությունների ազատ եւ արդար անցկացումը, այն լուրջ փորձաքար համարելով Հայաստանի համար:
Պարոն Թորոսյանը նույնպես կարեւորեց ընտրությունները եվրոպական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը, նշելով, որ այն առաջին հերթին Հայաստանին է անհրաժեշտ: Հայաստանը Եվրախորհրդում ստանձնած պարտավորությունները հիմնականում կատարել է,վավերացրել է Եվրախորհրդի բոլոր կոնվենցիաները, մնացել է ընդունել մի քանի օրենքներ: Սակայն առավել կարեւորը, ըստ ԱԺ նախագահի, դրանք իրականացնելն է, մասնավորապես, ընտրությունների անցկացման որակը:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ նաեւ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրինագծին, խորհրդարանում կանանց ներգրավվածությանը եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
ԿԲ-ի նախագահը հավաստում է, որ փոխարժեքն արհեստական չէ
Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 16-ին խորհրդարանում պատգամավորների, Կենտրոնական բանկի, պետական գերատեսչությունների,հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, տնտեսագետների եւ տնտեսավարողների մասնակցությամբ կազմակերպվեց...
Հոկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի Ոսկեզօծ դահլիճում աշխատանքները սկսեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ԵԽ անդամ-երկրների կողմից պարտավորությունների եւ հանձնառությունների հարգման հարցերի հանձնաժողովի`  մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը: Ողջունելով ներկաներին` ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվի...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի շնորհավորական ուղերձը Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի 150-ամյակի առիթով
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի կոլեկտիվին, որտեղ ասվում է. «Շնորհավորում եմ Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի  անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի ողջ կոլեկտիվին` թատրոնի հիմնադրման 150-ամյակի կապակց...
Հայաստան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 11-րդ նիստը Երեւանում
Հոկտեմբերի 17-ին Երեւանում տեղի կունենա Հայաստան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 11-րդ նիստը, որի աշխատանքները կամփոփվեն  մամլո ասուլիսով: Նույն օրը Հայաստան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովին կընդունեն ՀՀ նախագահ Ռ...

Встречи членов Мониторинговой комиссии ПАСЕ в Национальном Собрании
16 октября у членов Мониторинговой комиссии ПАСЕ состоялись обсуждения в НС с Защитником прав человека А.Арутюняном, министром юстиции Д.Арутюняном, министром ИД В.Осканяном. Члены комиссии также имели встречу с Председателем НС РА, руководителем делегации Армении в ПАСЕ Т.Торосяном, с представителями армянской делегации в ПАСЕ и парламентских фракций и групп.
По просьбе гостей представители НС обратились к региональному парламентскому сотрудничеству, реформированию законодательного поля после изменений Конституции, урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, предстоящим парламентским выборам, к вопросам, касающимся отношений парламент – правительство.
Обращаясь к региональному сотрудничеству, г-н Торосян отметил, что ныне единственная  возможность для непосредственных контактов парламентариев южнокавказских стран – это Парламентская Инициатива Южного Кавказа. Периодически проходят встречи с участием 10 представителей от каждой страны, два раза в год созываются пленарные заседания, еще дважды – заседания президиума. Г-н Торосян подчеркнул важность этого формата, являющегося хорошей возможностью для встреч, контактов, что важно для начала двусторонних работ. В этом контексте г-н Торосян отметил важность существования армяно-грузинской межпарламентской комиссии. Хотя с Азербайджаном нет двусторонних отношений, Армения всегда говорила, что готова к встречам, к обсуждениям самых сложных вопросов. Мы пытаемся использовать также те возможности, которые предоставляют парламентские ассамблеи ОБСЕ и НАТО. По убеждению Председателя НС, региональное сотрудничество имеет важное значение в вопросах урегулирования конфликтов, решения существующих проблем.
На вопрос гостей, есть ли противоречия между оппозицией и властями в подходах к урегулированию карабахской проблемы, руководитель фракции “Справедливость” Ст.Демирчян и член фракции ПОЕ Ов.Маргарян отметили, что в этом вопросе нет противоречий и точки зрения в целом совпадают.
Обращаясь к отношениям правительство – парламент, руководитель фракции ОТП Г.Арсенян отметил, что реформированная Конституция еще более укрепила  контакты правительства с депутатами, кроме вопросов-ответов депутаты также получили возможность обращения к правительству с запросами.
Член мониторинговой комиссии Жорж Колумбье подчеркнул важность свободного и справедливого проведения предстоящих выборов, считая это пробным камнем для Армении.
Г-н Торосян также подчеркнул важность проведения выборов по европейским критериям, отметив, что это необходимо прежде всего Армении. Армения в основном выполнила обязательства, взятые перед Советом Европы, ратифицировала все конвенции СЕ, осталось принять несколько законов. Однако самое главное, по мнению Председателя НС, - их реализация, в частности, качество проведения выборов.
На встрече обратились также к законопроекту “О телевидении и радио”, к вовлеченности женщин в парламент и к другим вопросам, представляющим двусторонний интерес.
16.10.2006
Председатель ЦБ заверяет, что курс не является искусственным
6 октября в парламенте по инициативе Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам были организованы обсуждения на тему: ,,Курс драма и экономическое положение в Армении” с участием депутатов, представителей Центрального банка, государственных ведомств, общественн...
В Национальном Собрании состоялось заседание Мониторинговой комиссии ПАСЕ
16 октября в Позолоченном зале Национального Собрания свою работу начала Мониторинговая комиссия Комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы по вопросам выполнения  и уважения обязательств странами-членами СЕ.Приветствуя присутствующих, Председатель НС, руководитель делегации Армении в ПАСЕ ...
Поздравительное послание Председателя НС РА Тиграна Торосяна по случаю 150-летия Тбилисского Государственного армянского драматического тетра им. Петроса Адамяна
Председатель НС РА Тигран Торосян направил поздравительное послание коллективу Тбилисского Государственного армянского драматического театра имени Петроса Адамяна, в котором говорится:,,Поздравляю весь коллектив Тбилисского государственного армянского театра имени Петроса Адамяна по с...
11 заседание Комиссии по межпарламенсткому сотрудничеству Армения-Россия в Ереване
17 октября в Ереване состоится 11 заседание Комиссии по межпарламенсткому сотрудничеству Армения-Россия, работа которого будет обобщена пресс-конференцией. В тот же день Сопредседателя Комиссии по межпарламенсткому сотрудничеству Армения-Россия Николая Рыжкова примут Президент РА Роберт Кочарян и Пр...