ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Էվա Բուսզայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Խորհրդարանի նախագահը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի դերակատարումը Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում ու կարեւորել ԱՄՆ օժանդակությունը Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական համակարգային բարեփոխումներին:
«Հայաստանը հանձնառու է ժողովրդավարության խթանմանը, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին: ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող բարեփոխումները միտված են պետական մարմինների գործունեության թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացմանը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի գործունեությանը՝ ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԱԺԻ գրասենյակի վերաբացումը Հայաստանում եւ գոհունակությամբ արձանագրել տարիներ ի վեր հաստատված համագործակցության շրջանակում իրականացված համատեղ ծրագրերի արդյունավետությունը:
Էվա Բուսզան շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության եւ Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի գործունեությանն աջակցելու համար:
«Ձեր դերը շատ կարեւոր է մեր ծրագրերի իրականացման հարցում: Շնորհակալ ենք արդյունավետ աշխատանքի եւ այն ժողովրդավար միջավայրի համար, որ այսօր տեսնում ենք Հայաստանում»,- նշել է Էվա Բուսզան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Ազգային ժողովը փետրվարի 28-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասինե օրինագծերի փաթեթի հեղինակը «Քաղաքացիական պայմանագիր»...
Խորհրդարանը փետրվարի 28-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկություններով ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները: «Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է բժշկական արտադրատեսակների արտադրության եւ սպասարկման գործունեություն համար լիցենզավորման պահանջի վերաբերյ...

On February 28, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Regional Director for Eurasia at the National Democratic Institute (NDI) Eva Busza .
The Speaker of Parliament, welcoming the guests, highly appreciated the role of the USA in the political and economic life of Armenia and emphasized the importance of the US’s assistance to the democratic systemic reforms implemented in Armenia.
“Armenia is committed to promoting democracy, strengthening the rule of law, and fighting corruption. The reforms carried out by the RA authorities are aimed at increasing the transparency and accountability of the activities of the state bodies,” Alen Simonyan noted.
Touching upon the activity of the National Democracy Institute, the NA President highlighted the reopening of the NDI office in Armenia and mentioned with satisfaction the effectiveness of the joint programs implemented within the framework of cooperation established for years.
Eva Busza thanked the NA President for his warm reception and for supporting the activities of the National Democratic Institute.
“Your role is very important in the implementation of our programs. We thank you for the effective work and the democratic environment that we see in Armenia today,” Eva Busza pointed out.
During the meeting, the possibilities of expanding cooperation within the framework of the democratic reforms in Armenia were discussed.
In the sitting of February 28, the National Assembly debated a number of legislative initiatives in the second reading. The deputy of the Civil Contract Faction Alkhas Ghazaryan is the author of the package of bills on Making Amendments to the Criminal Code of the Republic of Armenia and on Making A...
On February 28, the Parliament continued the work of the regular sittings and adopted the legislative initiatives debated on the previous day by voting. “The adoption of the draft law is conditioned by the necessity to extend the established transition period regarding the licensing requirement for ...