Ազգային ժողովը փետրվարի 28-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասինե օրինագծերի փաթեթի հեղինակը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանն է:
«Նախաձեռնության ընդունման արդյունքում օրենսդրորեն կամրագրվի աշխարհազորայինների` որպես զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտի կարգավիճակը, ինչը հնարավորություն կընձեռի պատշաճ իրավական գնահատական տալ վերջիններիս կողմից թույլ տրված խախտումներին»,- ընդգծել է նախաձեռնության հեղինակը: Նրա տեղեկացմամբ առաջինից երկրորդ ընթերցում առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը: Ողջունելով նախաձեռնությունը` պատգամավորը հորդորել է կողմ քվեարկել:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության դրական դիրքորոշումը: «Ունենք իրավիճակ, երբ կա աշխարհազոր, որն իրականացնում է զինծառայողներին հավասար պարտավորություններ, սակայն քրեորեն սահմանված չէ պատասխանատվություն հանրորեն վտանգավոր արարք կատարելու դեպքում»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են նաեւ ««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի խոսքով նախաձեռնությամբ կարգավորվում է հարկային եւ մաքսային ծառայություներում ժամանակավոր թափուր պաշտոնների նշանակված անձանց հարցը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում պատգամավորներն առաջարկներ չեն ներկայացրել. Կառավարությունը հանդես է եկել տեխնիկական բնույթի առաջարկներով:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը բարձրաձայնել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Էվա Բուսզայի գլխավորած պատվիրակությանը: Խորհրդարանի նախագահը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի դերակատարումը Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում ու կար...
Խորհրդարանը փետրվարի 28-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկություններով ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները: «Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է բժշկական արտադրատեսակների արտադրության եւ սպասարկման գործունեություն համար լիցենզավորման պահանջի վերաբերյ...

In the sitting of February 28, the National Assembly debated a number of legislative initiatives in the second reading.
The deputy of the Civil Contract Faction Alkhas Ghazaryan is the author of the package of bills on Making Amendments to the Criminal Code of the Republic of Armenia and on Making Addendum to the RA Law on Defense.
“As a result of adopting the initiative, the status of militiamen as subjects of a crime against the established order of military service will be fixed legislatively, which will provide an opportunity to give a proper legal assessment to the violations committed by them,” the author of the initiative underlined. According to her, no proposals were presented from the first to the second reading.
The endorsement of the Standing Committee on State and Legal Affairs was presented by the member of the Committee Arpine Davoyan. Welcoming the initiative, the deputy urged her colleagues to vote for it.
The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan presented the Government's positive position regarding the initiative.
In the second reading, the MPs also debated the draft law on Making Addenda and Amendment to the law on Tax Service and the package of the attached bills.
According to the Deputy Chairman the RA State Revenue Committee Artur Manukyan, the issue of persons appointed to temporarily vacant positions in the tax and customs services is regulated by the initiative. From the first to the second reading, the deputies did not present proposals. The Government made proposals of a technical nature.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan voiced the endorsement of the Committee.
On February 28, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Regional Director for Eurasia at the National Democratic Institute(NDI) Eva Busza....
On February 28, the Parliament continued the work of the regular sittings and adopted the legislative initiatives debated on the previous day by voting. “The adoption of the draft law is conditioned by the necessity to extend the established transition period regarding the licensing requirement for ...