Ժողովրդավարության ուղին եւ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը մեր միակ անվտանգային համակարգն է. Ալեն Սիմոնյանը` բրիտանացի խորհրդարանականներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամ սըր Ջոն Ուիթինգդեյլի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն հարաբերությունների դրական դինամիկան եւ շնորհակալություն հայտնել գործընկերներին այցի համար:
ԱԺ նախագահը հանդիպման սկզբում անդրադարձել է փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական սադրանքին, որի հետեւանքով հայկական կողմն ունի զոհեր եւ վիրավորներ: Նա գործընկերներին է ներկայացրել տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրները եւ հայտնել հայկական կողմի մտահոգությունները:
«Ժողովրդավարության ուղին եւ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը մեր միակ անվտանգային համակարգն է եւ դրանով պայմանավորված պետք է նշեմ, որ ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն հատկանշական է մեզ համար»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Սըր Ջոն Ուիթինգդեյլը ցավակցություն եւ զորակցություն է հայտնել Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետեւանքով զոհվածների ընտանիքներին եւ հայ ժողովրդին:
Հանդիպման օրակարգում էին Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն միջխորհրդարանական համագործակցությունը, անվտանգային, առեւտրատնտեսական եւ այլ ուղղություններով փոխգործակցության ընդլայնումը եւ երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Բրիտանացի խորհրդարանականները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանում շարունակական ժողովրդավարական բարեփոխումները եւ հայտնել իրենց պատրաստակամությունը` նպաստելու այդ բարեփոխումների հետագա զարգացմանը:
Աշխատանքային քննարկում «Հանքարդյունաբերական ոլորտը եւ նորակառույց ճանապարհները» թեմայով
Մեր առջեւ խնդիր ենք դրել ուսումնասիրել ոլորտի խնդիրները եւ քննարկմանը հրավիրել ենք իրավասու գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ համայնքների ներկայացուցիչների: Արդյունքում, եթե հասկանանք, որ այստեղ կա օրենսդրական կարգավորումների կարիք, ապա Ազգային ժողովը պատրաստ է դրան. ասել է  ԱԺ մարդու իրավո...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆինլանդիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենին: Զրույցի սկզբում կողմերը կարեւորել են Հայաստանի եւ Ֆինլանդիայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը միջպետական եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խթան...
Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստան ժամանած Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամ Սարգիս Խանդանյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 13-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամ...
Հանձնաժողովը խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու վերաբերյալ որոշում է ընդունել
Փետրվարի 13-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են այսօր առավոտյան ադրբեջանական սադրանքի հետեւանքով զոհվածների հիշատակը: Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի խոսքով անցյալ տարվա վերջին մեկ տարով երկարաձգվել է ՏՏ ոլորտի հարկային արտոնություններ...

Alen Simonyan to British parliamentarians: The path of democracy and the cooperation with the international colleagues is to be our only security system
On February 13, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the member of the House of Commons of the United Kingdom Parliament Sir John Whittingdale.
Welcoming the guest, Alen Simonyan highly appreciated the positive dynamics of the Armenia-United Kingdom relations and thanked his colleagues for their visit.
At the beginning of the meeting the NA President touched upon the military provocation carried out by Azerbaijan on February 13, as a consequence of which the Armenian side has casualties and wounded. He presented the security problems existing in the regions to his colleagues and expressed the concerns of the Armenian side.
“The path of democracy and the cooperation with the international colleagues is to be our only security system, and conditioned by that I should mention that your visit to the Republic of Armenia is special for us,” the NA President noted.
Sir John Whittingdale expressed his condolences and support to the families of the deceased because of military action of Azerbaijan and to the Armenian people.
The Armenia-United Kingdom inter-parliamentary cooperation, the expansion of collaboration in the security, in trade-economic and other directions and a number of issues regarding the bilateral cooperation were on the agenda of the meeting.
The British parliamentarians recorded with satisfaction the continuous democratic reforms in Armenia and expressed their readiness for boosting the further development of those reforms.
Work debate on theme Mining Sector and Newly Constructed Roads
We have put a task before us to study the problems of the sector and to invite representatives of the competent institutions, as well as of the communities to attend this debate. As a result, if we understand that there is a need of legislative regulations, then the National Assembly is ready for th...
RA NA President Alen Simonyan receives Ambassador of Finland to RA
On February 13, RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Finland to the Republic of Armenia Kirsti Narinen. At the beginning of the conversation, the sides emphasized the development of bilateral relations between Armenia and Finland through the prom...
Parliamentary Delegation of United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
On February 13, the parliamentary delegation of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland arrived in Armenia accompanied by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the member of the Armenia-Great Britain Friendship Group Sargis Khandanyan visited Tsitsernakaber...
Committee adopts a decision on holding parliamentary hearings
On February 13, the members of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs observed a minute of silence in memory of those who died as a result of the Azerbaijani provocation this morning. According to the Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan, at the end of last year, the regime of provi...