ՀԿ-ների ներկայացուցիչները բարեգործության ոլորտի խնդիրներն արձանագրելու եւ համակարգելու նպատակով մշակել են փաստաթուղթ, որը ներկայացրել են ընդդիմադիր պատգամավորներին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամներ Էլինար Վարդանյանը եւ Աննա Գրիգորյանը հուլիսի 13-ին հանդիպել են բարեգործությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ` վերջիններիս դիմումի համաձայն:
ՀԿ-ների ներկայացուցիչները մեր երկրում բարեգործության ոլորտի խնդիրներն արձանագրելու եւ համակարգելու նպատակով մշակել են փաստաթուղթ, որը ներկայացրել են պատգամավորներին: Փաստաթղթի նպատակն է պետության ու քաղաքացիական հասարակության կառույցների (ՔՀԿ) միջեւ ապահովել առարկայական երկխոսություն՝ կարեւորելով ոլորտի բարեփոխումները:
Հյուրերն առաջարկել են բարեգործության համար մշակութային բարենպաստ միջավայր ձեւավորել, քայլեր ձեռնարկել կամավորության խթանման ուղղությամբ: Բարեգործության մշակույթը խթանելու հարցում կարեւորվել են պետություն-ՔՀԿ-բիզնես համագործակցված աշխատանքը եւ երաշխիքային համակարգերի ձեւավորումը, որ անհատը հակված լինի բարեգործություն անելու:
Անդրադարձ է եղել բարեգործությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպություններին կարգավիճակ տալու հարցին, առաջարկվել է պարզեցնել բարեգործական ծրագրերի ճանաչման ընթացակարգը: Կարեւորվել է հանրության շրջանում բարեգործական նպատակների իրազեկման արշավների իրականացումը պետության կողմից: ՔՀԿ ներկայացուցիչների գնահատմամբ պետությունը պետք է վերանայի բարեգործությամբ զբաղվող կազմակերպություններին տրվող հարկային արտոնությունները: Մտահոգիչ է եղել այն կարգավորումը, որով 115 մլն դրամի շեմն անցնելուց հետո դրամաշնորհը դիտարկվում է ծառայության մատուցում եւ այս դեպքում կիրառվում է ԱԱՀ: Նշվել է, որ միջազգային դոնորներն աշխատում են ՔՀԿ-ների հետ, սակայն հակված չեն իրենց տրամադրած դրամաշնորհների 20 տոկոսը վճարել որպես ԱԱՀ: Առաջարկվել է դրամաշնորհներն ու նվիրատվությունները չհամարել ձեռնարկատիրական եկամուտ: Նշվել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է հանդիպում Կառավարության ներկայացուցիչների հետ:
Էլինար Վարդանյանը կարեւորել է հանդիպումը ոլորտի պատասխանատուների հետ, ինչը կօժանդակի հարցերի թիրախային լուծմանը: Պատգամավորը խոստացել է օրենսդրական նախաձեռնություն մշակել՝ ներառելով վերոնշյալ խնդիրները:
Հանդիպման ավարտին առաջիկայում համագործակցելու եւ առաջարկները քննարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
13.07.2023
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Գերմանիայի ԱԳՆ պետնախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պետնախարար Թոբիաս Լինդների գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է համագործակցությունը Գերմանիայի հետ: ԱԺ փոխնախագահն ընդ...
Խորհրդարանն ավարտել է այսօր գումարված արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը
Ազգային ժողովը հուլիսի 13-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել է Կառավարության հեղինակած ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, ինչպես նաեւ ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու...
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությանը
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 13-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական տուրքի մասին»...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված նախագծին
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 13-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով, ըստ ...
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ կարգավորվում են զենքի շրջանառության ոլորտի իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած մի շարք իրավական հարցեր
««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած խնդիրների եւ առկա իրավական անհամապատասխանությո...
Կսահմանափակվի հրագործական արտադրատեսակների ներմուծման իրավունքը
Հուլիսի 13-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մ...
Քննարկվել է մեր երկրում գերմանական ընկերությունների գործունեությանը վերաբերող համաձայնագրի վավերացման հարցը
Ազգային ժողովը հուլիսի 13-ի արտահերթ նստաշրջանում քննարկել է ««Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերություն (ԳՄՀԸ/GIZ) ՍՊԸ-ի եւ վերականգնման վարկերի բանկի (ՎՎԲ/KFW) տեղական գրասենյակներ հիմնելու վերաբերյալ» հայտագրերի փոխանակման ձեւով կնքված համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:...
Լրացում «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում
Ազգային ժողովը հուլիսի 13-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ գումարել է արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ԱԺ որոշմամբ մի շարք օրենքների նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը տեղի կունենա դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել...

Представители ОО для фиксации и согласования проблем благотворительной сферы разработали документ, представленный депутатам от оппозиции
13 июля члены фракции "Армения" Э.Варданян и А.Григорян встретились с представителями общественных организаций (ОО), занимающихся благотворительностью – по   их просьбе.
Для фиксации и согласования проблем благотворительной сферы в РА представители ОО разработали документ, который представили депутатам. Цель документа – обеспечить предметный диалог между государством и структурами гражданского общества (СГО), освещая реформы в сфере.
Гости предложили создать благоприятную культурную среду для благотворительности, предпринять меры по популяризации волонтерства. В пропаганде культуры благотворительности особо выделялись совместная работа государства, СГО и бизнеса, формирование систем гарантий, чтобы личность была склонна к благотворительности.
Решен вопрос о придании статуса благотворительным ОО, предложено упростить процедуру признания благотворительных программ. Важное значение приобрело проведение государством кампаний по информированию населения о благотворительных целях. По мнению представителей СГО, государство должно пересмотреть налоговые льготы, предоставляемые благотворительным организациям. Озабоченность вызвало положение, согласно которому после преодоления порога в 115 млн драмов грант считается оказанием услуги, и в этом случае применяется НДС. Отмечено, что международные доноры работают с СГО, но неохотно платят 20% своих грантов в качестве НДС. Предложено не рассматривать гранты и пожертвования как доход от бизнеса. Отмечалось, что в ближайшее время планируется встреча с представителями правительства.
Э.Варданян подчеркнула важность встречи с руководителями сферы, которая поможет адресному решению вопросов. Депутат пообещала разработать законодательную инициативу, включающую вышеуказанные проблемы.
В завершение встречи достигнута договоренность о сотрудничестве и обсуждении предложений в предстоящее время.
13.07.2023
Р.Рубинян принял делегацию во главе с госминистром МИД Германии
13 июля вице-спикер НС Р.Рубинян принял делегацию во главе с госминистром МИД ФРГ Тобиасом Линднером.Приветствуя гостей, Р.Рубинян высоко оценил сотрудничество с Германией. Вице-спикер НС подчеркнул, что в последние годы взаимодействие между РА и ФРГ расширилось и углубилось, чему также способствова...
Парламент завершил работу созванной сегодня внеочередной сессии
13 июля Национальное Собрание во втором чтении обсудило и приняло предложенный правительством пакет проектов о внесении поправок в законы “О структуре и деятельности правительства”, “О регулировании оборота оружия” и “О государственной пошлине”. После принятия в первом чтении законодательные инициат...
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности – законодательной инициативе правительства
13 июля Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила на внеочередном заседании во втором чтении и дала положительное заключение предложенному правительством пакету проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О регулировании оборота оружия” и “О государственной пошлине”...
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам – проекту во втором чтении
13 июля Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам на внеочередном заседании обсудила во втором чтении проект о внесении дополнения в закон “О структуре и деятельности правительства”, которым предлагается дополнить ст. 7 закона новой частью следующего содержания: премьер-министр упол...
Законодательной инициативой правительства регулируется ряд правовых вопросов в правоприменительной практике сферы оборота оружия
“Принятие пакета проектов о внесении дополнений и изменений в законы “О регулировании оборота оружия” и “О государственной пошлине” обусловлено необходимостью устранения проблем, возникающих в правоприменительной практике, и существующих правовых несоответствий”, - отметила заместитель министра внут...
Ограничивается право ввоза пиротехнической продукции
13 июля на внеочередной сессии НС во втором чтении обсужден пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон «О лицензировании» и смежные законопроекты.Основной докладчик председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, автор законода...
Обсуждена ратификация соглашения о деятельности немецких компаний в РА
13 июля на внеочередном заседании Национальное Собрание обсудило законопроект о ратификации соглашения, заключенного в форме обмена заявками, об учреждении местных отделений ООО “Германская компания международного сотрудничества” (GIZ) и Реконструкционного кредитного банка (KFW).Заместитель министра...
Дополнение в закон РА “О структуре и деятельности правительства”
13 июля Национальное Собрание по инициативе правительства созвало внеочередную сессию по повестке дня инициатора. Согласно решению НС, обсуждение ряда законопроектов во втором чтении состоится в течение 24 часов после их принятия в первом чтении.В первом чтении рассмотрен проект о внесении  доп...