Ներագրոպարենային համակարգի զարգացման քաղաքականության մեջ որպես հիմնական գերակայություններ են դրված եղել գյուղատնտեսության ռեսուրսային ներուժի արդյունավետ օգտագործումը, պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացումը, առաջադիմական տեխնոլոգիաների ներդրումը, գյուղատնտեսության ինտենսիվացման մակարդակի բարձրացումը, բնակլիմայական ռիսկերի մեղմումն ու տնտեսավարողների եկամուտների ավելացումը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը:
Ըստ փոխնախարարի` 2022 թվականին նախարարությունը գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացրել է 8 ծրագիր, 41 միջոցառում, ընդհանուր բյուջեն կազմել է 39,5 մլրդ դրամ: Ծրագրերի կատարողականը եղել է 96 տոկոս, ընդհանուր ծախսվել է 37,9 մլրդ դրամ:
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 6-ին քննարկվել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» ոլորտային հաշվետվությունը:
Ըստ վիճակագրական կոմիտեի՝ 2022 թվականին գյուղատնտեսության, անտառային տնտեսության եւ ձկնորսության համախառն արտադրանքը 1,6 տոկոսով աճ է գրանցել:
2022 թվականին սննդամթերքի եւ խմիչքների արտադրությունը համադրելի գներով կազմել է 830,2 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5,9 տոկոսով:
Արման Խոջոյանը մանրամասն ներկայացրել է այն ծրագրերը, որոնց իրականացման համար 2022 թվականի պետական բյուջեով հատկացվել են գումարներ:
Փոխնախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել մանրամասներ եւ պարզաբանումներ իրականացրած մի շարք ծրագրերի, աշնանացանների սուբսիդավորման վերաբերյալ:

The effective use of the resource potential of agriculture, increasing the level of food safety, introducing advanced technologies, increasing the level of agricultural intensification, mitigating climatic risks and increasing the incomes of entities have been set as the main priorities in the development policy of the intra-agricultural system. The RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan said this.
According to the Deputy Minister, in 2022, the Ministry implemented 8 programmes, 41 measures in the field of agriculture, the total budget was 39.5 billion AMD. The performance of the programmes was 96%, 37.9 billion AMD was spent in total.
On June 6, the sectoral report on the RA 2022 state budget execution was debated at the joint sitting of the Standing Committees on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection and on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
According to the Statistical Committee, in 2022 the gross output of agriculture, forestry and fishing increased by 1.6%.
In 2022, the production of food and beverages at comparable prices amounted to 830.2 billion AMD, which increased by 5.9% compared to the same period last year.
Arman Khojoyan presented the programmes for the implementation of which funds were allocated in the 2022 state budget in detail.
The Deputy Minister answered the deputies’ questions, presented details and clarifications regarding a number of implemented programmes, subsidies for autumn crops.