Նախորդ տարի Սեւանա լճից ջրի առավելագույն քանակը բաց չի թողնվել: 2022 թվականին բաց թողնվելու համար սահմանվել էր առավելագույնը 170 մլն խմ ջուր, սակայն բաց է թողնվել 165,1 մլն խմ: 2021 թվականին բաց էր թողնվել 227 մլն խմ ջուր: Այս տարի ջուր քիչ է ամբարված, տարին դժվար է լինելու, եւ հավանաբար, Սեւանից լրացուցիչ ջրաքանակ բաց թողնելու խնդիր կլինի: Ամեն ինչ կանենք, որ այլընտրանքային որոշակի քայլերով մեղմենք ջրի պակասը: Ըստ երեւույթին, ինչ-որ պահի Ազգային ժողովի հետ ստիպված կլինենք քննարկել Սեւանից ջրի լրացուցիչ քանակ բաց թողնելու խնդիրը, այդ մասին են վկայում առկա իրավիճակն ու թվերը: Ջուրը քիչ է, հատկապես խոշոր՝ Ախուրյանի, Ազատանի, Ապարանի ջրամբարներում: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկման ներկայացնելով  նախարարության՝ 2022 թվականի բյուջեի կատարողականը:
Թեման շարունակելով՝ փոխնախարարը նշել է, որ ընթանում են փոքր եւ միջին 15 ջրամբարներ կառուցելու նախապատրաստական աշխատանքները:
Բյուջետային ծրագրերը նախարարությունը հաշվետու տարում կատարել է ավելի քան 90 տոկոսով, շատ ոլորտներում այն ավելի է եղել 95 տոկոսից: 2022 թվականին նախարարության բյուջետային հատկացումներն ավելի են եղել, քան 2021 թվականին: Փոխնախարարի խոսքով 2022 թվականին ավելի մեծ տեմպով աճել են այն ռեսուրսները, որոնք ուղղվել են կապիտալ ծախսերին:
Նախարարության կողմից իրականացվող 24 ծրագրերում ընդգրկված են եղել 146 միջոցառումներ, հատկացվել է 247,7 մլրդ դրամ, որից ծախսային ծրագրերով` 235,2 մլրդ դրամ, իսկ 12,4 մլրդ դրամը՝ դեֆիցիտի ֆինանսավորման մեջ ներառված ենթավարկերի տեսքով: Նշված գումարներից փաստացի ծախսվել է 234,6 մլրդ դրամը, որից ծախսային ծրագրերով՝ 223 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 95 տոկոս: Ըստ փոխնախարարի՝ կատարողականի հարցում դերակատարություն են ունեցել արտարժույթի փոխանակման փոխարժեքի տարբերությունները: Նրա խոսքով, եթե դա չլիներ, ապա կատարողականն ավելի բարձր կլիներ:
Վաչե Տերտերյանն ընդգծել է, որ 2021 թվականին նախարարությանը հատկացվել էր 214,7 մլրդ դրամ: 95,7 մլրդ դրամն ուղղվել է կապիտալ ծախսերին, այստեղ կատարողականը կազմել է 90,7 տոկոս է: 127 մլրդ դրամն էլ ուղղվել է ընթացիկ ծախսերին:
Ջրային ոլորտում իրականացված ծախսերը կազմել են 29 մլրդ դրամ, իրականացվել է 6 ծրագիր՝ 35 միջոցառմամբ: Էներգետիկ ոլորտի համար ծախսվել է 9,1 մլրդ դրամ, իրականացվել է 4 ծրագիր՝ 10 միջոցառմամբ: Տարածքային կառավարման ոլորտում ծախսվել է 111,2  մլրդ դրամ, կատարողականը եղել է 97 տոկոս: Իրականացվել է 11 ծրագիր եւ 72 միջոցառում:
Փոխնախախարը մանրամասն ներկայացրել է իրականացված ծրագրերն ու դրանց կատարողականները, պատասխանել պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են ջրամբարների կառուցմանը, համայնքների համաչափ զարգացման կարեւորությանը, սուբվենցիոն ծրագրերին, հեղեղատների պատճառած վնասների վերացմանը, որոշ համայնքների ավագանիների անարդյունավետ աշխատանքին, Կառավարության կողմից սուբվենցիոն ծրագրերի մասնակցության հարցին եւ այլն:

“В прошлом году не было максимального попуска воды из озера Севан. В 2022 г. планировалось выпустить максимум 170 млн куб.м воды, но было выпущено 165,1 млн. В 2021 г. было выпущено 227 млн. В этом году накоплено мало воды, год будет трудным, и, видимо, встанет проблема с дополнительным попуском из озера. Мы сделаем все возможное, чтобы смягчить нехватку воды с помощью определенных альтернативных мер. Судя по всему, в какой-то момент нам придется обсудить с Национальным Собранием вопрос о попуске дополнительного количества воды из Севана, о чем свидетельствует нынешняя ситуация и цифры. Воды мало, особенно в крупных водохранилищах - Ахурянском, Азатанском и Апаранском”, - сообщил заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян, представляя к обсуждению 6 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам исполнение министерством бюджета на 2022 г.
Замминистра отметил, что идет подготовка к строительству 15 малых и средних водохранилищ.
В отчетном году ведомство выполнило бюджетные программы более чем на 90%, по многим направлениям - более 95%. В 2022 г. бюджетные ассигнования министерству были больше, чем в 2021 г. По словам замминистра, в 2022 г. ресурсы на капитальные затраты увеличивались более высокими темпами.
В реализуемые министерством 24 программы включено 146 мероприятий, выделено 247,7 млрд драмов, из них 235,2 млрд – на расходные программы, а 12,4 млрд драмов – на   финансирование дефицита в виде субкредитов. Из указанных сумм фактически израсходовано 234,6 млрд драмов, исполнение составило 95%. По словам замминистра, свою роль сыграла разница в курсе инвалюты - если бы не было колебаний, показатели оказались бы выше.
В.Тертерян подчеркнул, что в 2021 г. министерству было выделено 214,7 млрд драмов. На капитальные затраты - 95,7 млрд драмов, выполнение составило 90,7% . На текущие расходы было выделено 127 млрд драмов.
Расходы в водном хозяйстве составили 29 млрд драмов, реализовано 6 проектов с 35 мероприятиями. На энергетику истрачено 9,1 млрд драмов, реализовано 4 программы с 10 мероприятиями. В сфере территориального управления израсходовано 111,2 млрд драмов, исполнение – 97% . Реализовано 11 программ и 72 мероприятия.
Заместитель министра подробно представил реализованные проекты и их показатели, ответил на вопросы депутатов, касающиеся строительства водохранилищ, важности пропорционального развития общин, программ дотаций, участия государства в программах субсидирования и т.д.