Հայաստանը մասնակցել է եվրոպական տարածքում մշակույթի ոլորտում թերեւս ամենամեծ` «Ստեղծագործ Եվրոպա» 2014-2020 թթ. ծրագրին:
Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը` Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 19-ի արտահերթ նիստում ներկայացնելով «ՀՀ եւ Եվրոպական միության միջեւ «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին (2021-2027 թթ.) ՀՀ մասնակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Սա ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է: Այն ստորագրվել է 2022 թ. սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի եւ հոկտեմբերի 11-ին ԵՄ նորարարության, հետազոտության, մշակույթի, կրթության եւ երիտասարդության հարցերով հանձնակատար Մարիա Գաբրիելի կողմից:
Ծրագրի շնորհիվ Հայաստանի մշակութային եւ ստեղծագործ ոլորտի ներկայացուցիչները հնարավորություն կստանան ծավալելու միջսահմանային համագործակցություն նույն ոլորտի եվրոպացի գործընկերների հետ: Կտրամադրվեն դրամաշնորհային ծրագրեր գրականության, թատրոնի, ճարտարապետության, կերպարվեստի, երաժշտարվեստի, դիզայնի եւ մի շարք այլ ոլորտներում: Ծրագիրը ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) մի մասն է: Ծրագրին Արեւելյան գործընկերության երկրներից մասնակցում են նաեւ Վրաստանը, Ուկրաինան եւ Մոլդովան:
Նախատեսվում է անդամավճար, որը չափվում է բավականին բարդ ֆինանսական մեխանիզմով` ներառելով գործառնական հատկացում եւ մասնակցության վճար: Այս տարի Հայաստանը պետք է վճարի 54 հազար եվրոյի չափով անդամավճար:
Կգործի համապատասխան գրասենյակ, որն անհատ ստեղծագործողներին եւ մշակութային կազմակերպություններին կիրազեկի հնարավորությունների մասին, կզարգացնի նրանց կարողությունները լավագույն դրամաշնորհային հայտեր մշակելու եւ ներկայացնելու հարցում:
Ըստ Արթուր Մարտիրոսյանի` ծրագիրը լավ հնարավորություն է ստեղծարար ոլորտը զարգացնելու եւ եվրոպական տարածաշրջանում հայկական մշակույթը ներկայացնելու համար:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը տեղեկացրել է, որ դեռեւս նախորդ գումարման խորհրդարանի ժամանակ Հայաստանն ընդունել է «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» ՀՀ օրենքը, ինչը պարտադիր նախապայման էր «Ստեղծագործ Եվրոպա» համաձայնագրի «Մեդիա» բաղադրիչին միանալու համար: Սակայն այդ բաղադրիչին Հայաստանը դեռեւս չի միացել:
Արդյո՞ք հնարավոր է հաջորդ տարի Հայաստանը միանա ծրագրին. հետաքրքրվել է հանձնաժողովի նախագահը: «Մենք 2014-2020 թթ. միացել ենք «Ստեղծագործ Եվրոպայի» «Մշակույթ» բաղադրիչին, կարող ենք հավակնել, որպեսզի միանանք նաեւ «Մեդիա» բաղադրիչին»,- պարզաբանել է Արթուր Մարտիրոսյանը` հավելելով. «Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ունի «Մարդիկ մարդկանց համար» համագործակցության ձեւաչափ, որի օրակարգի կարեւոր բաղադրիչներից մեկն աուդիովիզուալ բաղադրիչով համագործակցությունն է»:
Նշվել է, որ Հայաստանին ներկայացվել են որոշակի առաջարկություններ, որոնց շրջանակում ենթաօրենսդրական կարգավորումներ կատարելու դեպքում Հայաստանի մասնակցությունը «Մեդիա» բաղադրիչին առավել արդյունավետ կլինի:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալը նշել է, որ «Մարդիկ մարդկանց համար» ենթահանձնաժողովի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման համար ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով:

Программой “Креативная Европа” представители культурной сферы Армении получают возможность развивать трансграничное сотрудничество с европейскими партнерами
Армения приняла участие в одном из крупнейших культурных мероприятий на европейском пространстве – программе “Креативная Европа” (2021-2027 гг.).
19 декабря об этом сообщил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта А.Мартиросян, представляя проект закона о ратификации соглашения между РА и ЕС “Об участии РА в программе “Креативная Европа” (2021-2027 гг.)” на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции.
Это второй этап проекта, подписанный 14 сентября 2022 г. министром образования, науки, культуры и спорта РА, а 11 октября – уполномоченным ЕС по вопросам культуры, инноваций, исследований, образования и молодежи Марией Габриэль.
Благодаря проекту у представителей культурной и креативной сферы Армении появится возможность развивать трансграничное сотрудничество с европейскими партнерами. Грантовые программы будут предоставляться в области литературы, театра, архитектуры, изобразительного искусства, музыки, дизайна и ряда других направлений. Проект является частью Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (CEPA). Из стран Восточного партнерства в программе также участвуют Грузия, Украина и Молдова.
Членский взнос РА в этом году составляет 54 тыс. евро.
По Мартиросяну, программа предоставляет хорошую возможность для развития креативной сферы и представления армянской культуры в европейском регионе.
Председатель комиссии по вопросам евроинтеграции А.Егоян сообщил, что в ходе парламента предыдущего созыва Армения приняла закон “О кинематографии”, что являлось предусловием присоединения к компоненту “Медиа” соглашения “Креативная Европа”. Армения, однако, еще не присоединилась к нему.
На вопрос председателя комиссии, возможно ли присоединение Армении к программе в будущем году, замминистра ответил: “В 2014-2020 гг. мы присоединились к компоненту “Культура”, можем претендовать также на присоединение к “Медиа”. У Армении есть формат сотрудничества с ЕС “Люди для людей”, одним из важных компонентов ее повестки является взаимодействие с аудиовизуальной составляющей”.
Отмечено, что Армении были представлены определенные рекомендации, в рамках которых участие страны в компоненте “Медиа” с принятием подзаконных актов будет более продуктивным.
А.Мартиросян отметил, что для повышения эффективности работы подкомиссии “Люди для людей” создана специальная комиссия.
А.Егоян подчеркнул важность программы “Креативная Европа” и обсуждаемого соглашения.
Законодательной инициативой в аудиовизуальных медиа ограничивается реклама игр с выигрышем и лотерей
Действующее законодательство позволяет иметь аудиовизуальные носители, названия которых могут быть идентичными или сходными до степени смешения с названиями или товарными знаками компаний, занимающихся организацией выигрышных игр и лотерей, что позволяет иметь радио- или телеканалы, названия которых...