Գործող օրենսդրությունը թույլ է տալիս ունենալ տեսալսողական մեդիամիջոցներ, որոնց անվանումները կարող են նույնական կամ շփոթության աստիճանի նման լինել շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կազմակերպմամբ զբաղվող ընկերությունների անվանումների կամ ապրանքային նշանների հետ, ինչը հնարավորություն է տալիս ունենալ ռադիո կամ հեռուստաալիքներ, որոնց անվանումները մարդկանց մոտ կարող են ասոցացվել խաղային բիզնեսի հետ` ըստ էության դառնալով անուղղակի գովազդ:
ԱԺ պատգամավոր, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը «Տեսալսողական մեդիայի մասին» եւ «Գովազդի մասին» օրենքներում փոփոխություններով առաջարկում է սահմանել, որ տեսալսողական մեդիամիջոցների անվանումները չեն կարող նույնական կամ շփոթության աստիճանի նման լինել շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կազմակերպմամբ զբաղվող ընկերությունների, որոնք վերջին հինգ տարում զբաղվել են այդ գործունեությամբ, անվանումների կամ ապրանքային նշանների հետ:
Հեղինակն առաջարկել է «վերջին 5 տարին» փոխարինել «վերջին 10 տարում» բառակապակցությամբ: Հանձնաժողովականները դեմ չեն արտահայտվել փոփոխությանը:
Պատասխանելով հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանի` ժամկետի փոփոխության վերաբերյալ հարցին` Գեւորգ Պապոյանը նշել է. «Մեր խնդիրը որեւէ շահումով խաղի դեմ չէ, մեր խնդիրը խաղամոլության դեմ է: Եթե այն առնչվեր որեւէ կազմակերպության, այն կդառնար անուղղակի գովազդ»:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, կարեւորելով նախագծերի փաթեթի ընդունումը, նշել է, որ իրենց նպատակը բիզնեսով զբաղվող ընկերություններին ճնշելը չէ, այլ օրենսդրորեն սատարելը, քանի որ նրանք ներդրումներ են կատարում տարբեր բնագավառներում, հատկապես շեշտադրվել է ՏՏ ոլորտի ներդրումների ծավալը:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանն իր գոհունակությունն է հայտնել օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
Ըստ Գեւորգ Պապոյանի` առաջին ընթերցումից հետո պատգամավորներն առաջարկներ չեն ներկայացրել: Կառավարության` տեխնիկական բնույթի առաջարկն ընդունվել է հեղինակի կողմից:
««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գովազդի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբերի 19-ի արտահերթ նիստում:

The legislation in force allows having audiovisual media means, the names of which cannot be like the names or trademarks of the companies being engaged with the organization of the gambling games and lotteries of identical or confusion degree, which gives an opportunity to have radio or TV channels, and the people can associate its names with gambling business, in fact becoming an indirect advertisement.
The deputy, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan proposes by the amendments to the laws on Audiovisual Media and on Advertisement to set that the names of the audiovisual mass media cannot be like the names or trademarks of the companies being engaged with the organization of the gambling games, internet winning games and lotteries of identical or confusion degree, which were involved with that activity, names or trademarks.
The author proposed to replace the word combination ‘in the last 5 years’ into ‘in the last 10 years.’ The Committee members were not against the change.
Answering the question of the Committee member Narek Babayan on the change of the term, Gevorg Papoyan noted: “Our problem is not against any betting, our problem is against gambling. If it related to any organization, then it would become an indirect advertisement.”
Emphasizing the adoption of the package, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan noted that that their aim is not imposing the companies being engaged with business, but backing by law, as they make investments in different spheres, especially the volume of the IT sphere.
The co-rapporteur, the Committee member Hasmik Hakobyan expressed her satisfaction on the legislative package.
According to Gevorg Papoyan, after the first reading the deputies did not present recommendations. The proposal of the Government of technical character was accepted.
The package of the draft laws on Making Addenda to the law on Audiovisual Media and on Amending the law on Advertisement was debated in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on December 19.
Armenia took part in perhaps biggest Creative Europe Programme (2014 to 2020) in the cultural sector on the European area.The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Artur Martirosyan said about this at the extraordinary sitting of the Standing Committee on European Integration, ...