Երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը կարեւորել են ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանն ու Իրաքյան Քուրդիստանի խորհրդարանի պատվիրակության անդամները՝ դեկտեմբերի 14-ին կայացած հանդիպման ընթացքում: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը:
Հյուրերը Երեւանում մասնակցել են «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումին:
Կողմերն անդրադարձել են ցեղասպանությունների դեմ պայքարին ուղղված հարցերին: Նշելով, որ Քուրդիստանի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, հյուրերն ընդգծել են, որ Իրաքի եզդիների նկատմամբ եւս ցեղասպանություն է իրականացվել: Այս համատեքստում կարեւորվել է Հայաստանի փորձը՝ ցեղասպանությունների դեմ պայքարի եւ հարցը միջազգային հարթակներում ներկայացնելու առումով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ՀՀ բուհերի դիպլոմների` Իրաքում ճանաչման խնդրին, ինչպես նաեւ Իրաքյան Քուրդիստանի խորհրդարանում եզդիների՝ առանձին քվոտայով ներկայացված լինելու հարցին:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու Հայաստան-Իրաք առեւտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը:
Ռուստամ Բաքոյանը ներկայացրել է ադրբեջանական կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը եւ այս հարցում ակնկալել գործընկերների արձագանքը:

14 декабря в ходе состоявшейся встречи заместителя председателя Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным вопросам Р.Бакояна и членов делегации парламента Иракского Курдистана подчеркнута важность дальнейшего развития двусторонних отношений. На встрече также присутствовал депутат К.Гасанов.
Гости приняли участие в IV Глобальном форуме “Против преступления геноцида” в Ереване.
Стороны обсудили проблемы борьбы с геноцидами. Отметив, что парламент Курдистана признал Геноцид армян, гости подчеркнули, что геноцид был совершен также в отношении езидов Ирака. В этом контексте отмечен опыт Армении в борьбе с геноцидами и в представлении вопроса на международных площадках.
На встрече обсуждались признания дипломов вузов РА в Ираке, а также вопрос представительства езидов отдельной квотой в парламенте Иракского Курдистана.
Участники встречи подчеркнули дальнейшее развитие двусторонних отношений и увеличение объемов товарооборота между Арменией и Ираком.
Р.Бакоян представил ситуацию вследствие перекрытия азербайджанской стороной Лачинского коридора, в надежде на соответствующую реакцию партнеров по этому вопросу.