Հունիսի 16-ին նախատեսվում է Ազգային ժողովում կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ` նվիրված Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան գործունեությանը: Այսպիսի նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ապրիլի 20-ին Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը եւ Հայաստանում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Ջեյմս Մաքյուն: Ծրագրվում է, որ հանձնաժողովի կազմակերպած բաց քննարկումներին մասնակցեն ԱՄՀ-ից պաշտոնյաներ, օրենսդիր եւ գործադիր մարմիններից, հասարակական կազմակերպություններից, Կենտրոնական բանկից եւ գործարար աշխարհից ներկայացուցիչներ: Գագիկ Մինասյանը համոզված է, որ քննարկումները կլինեն առարկայական եւ սուր. Հայաստանի համագործակցությունը ԱՄՀ-ի հետ ունի թե կողմնակիցներ եւ թե հակառակորդներ: Զրուցակիցների գնահատմամբ, խորհրդարանական լսումները կարող են խիստ օգտակար լինել հանրության համար.հիմնադրամի ներկայացուցիչները տեղեկություններ կհաղորդեն օրենսդիր մարմնի հետ  իրենց համագործակցության ու ծրագրերի մասին, նաեւ`  կտրամադրվի գումարների ծախսման եւ ստացված արդյունքների մասին ամփոփ փաթեթ: Գագիկ Մինասյանը անհրաժեշտ է համարում, որ պատրաստվի նաեւ ԱՊՀ երկներում հիմնադրամի  գործունեության մասին համեմատական փաստաթուղթ: Նա նաեւ կարեւոր է համարում, որ, ազգային պետական վիճակագրական ծառայությանը զուգահեռ, հանրությանը ներկայացվի նաեւ միջազգային հեղինակավոր կառույցի գնահատած ցուցանիշները: Օրերս Վաշինգտոնում կայացել է ԱՄՀ-ի պատրաստած`  Հայաստանի տնտեսական աճը, դրամավարկային քաղաքականությունը, տնտեսական բարեփոխումների ընթացքը նկարագրող հրապարակման շնորհանդեսը: Նախատեսվում է գիրքը թարգմանել նաեւ հայերեն:
Հունիսին Հայաստան է այցելելու ԱՄՀ կառավարող տնօրեն Ռոդրիգո Ֆիգարեդոն: Հունիսի 15-16-ին կայանալու է նաեւ 12 պետությունների խմբի հանդիպումը: Սրանք այն երկրներն են, որոնք ԱՄՀ-ում ներկայացնում է Հոլանդիան :
Ինչպես նշեց հիմանդրամի ներկայացուցիչը, իրենք ցանկություն ունեն ընդլայնել հարաբերությունները խորհրդարանի հետ, իրենց քաղաքականությունը դարձնել առավել թափանցիկ:
20.04.2006
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Եվրոպայի միության եռյակի պատվիրակությանը
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Եվրոպայի միության եռյակի պատվիրակությանը Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարության պետական քարտուղար Հանս Վինկլերի գլխավորությամբ:Հանդիպմանը մասնակցում էին Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին, Հայաստանում Ավստրիայի, Գերմանի...

16 июня в Национальном Собрании намечается организация парламентских слушаний по деятельности Международного Валютного Фонда (МВФ) в Армении. Такой предварительной договоренности достигли 20 апреля председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Гагик Минасян и Постоянный представитель МВФ в Армении Джеймс Макью. В организованных Комиссией открытых обсуждениях примут участие должностные лица МВФ, представители законодательных и исполнительных органов, общественных организаций, Центрального банка и делового мира. Гагик Минасян уверен, что обсуждения будут предметными и острыми: по вопросу сотрудничества Армении с МВФ имеются и сторонники, и противники. По оценке собеседников, парламентские слушания могут быть очень полезными для общественности: представители фонда будут сообщать информацию о сотрудничестве и программах с законодательным органом, также будет предоставлен общий пакет об итогах расходов и полученных сумм. Гагик Минасян считает целесообразным подготовку сопоставительного документа о деятельности МВФ в странах СНГ. Он также считает важным, чтобы параллельно с государственной национальной статистической службой общественности также были представлены оценочные показатели международной авторитетной структуры. На днях в Вашингтоне состоялась организованная МВФ презентация книги, описывающей экономическоий рост, денежно-кредитную политику и процесс экономических реформ в Армении. Книга будет переведена на армянский язык.
Управляющий директор МВФ Родриго Фигаредо в июне посетит Армению. С 15-16 июня состоится встреча 12 государств. Это страны, которые представляет Голандия в МВФ.
Как отметил представитель Фонда, они желают расширить отношения с парламентом и сделать его политику более прозрачной.
20.04.2006
Председалеь НС Артур Багдасарян встретился с делегацией ,,Тройки" Евросоюза
20 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с делегацией ,,Тройки" Евросоюза во главе с Государственным секретарем Министерства иностранных дел Австрии Гансом Винклером. Во встрече участвовали Специальный представитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби, послы Австрии, Германии и Финлянд...