Հունիսի 16-ին նախատեսվում է Ազգային ժողովում կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ` նվիրված Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան գործունեությանը: Այսպիսի նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ապրիլի 20-ին Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը եւ Հայաստանում ԱՄՀ-ի մշտական ներկայացուցիչ Ջեյմս Մաքյուն: Ծրագրվում է, որ հանձնաժողովի կազմակերպած բաց քննարկումներին մասնակցեն ԱՄՀ-ից պաշտոնյաներ, օրենսդիր եւ գործադիր մարմիններից, հասարակական կազմակերպություններից, Կենտրոնական բանկից եւ գործարար աշխարհից ներկայացուցիչներ: Գագիկ Մինասյանը համոզված է, որ քննարկումները կլինեն առարկայական եւ սուր. Հայաստանի համագործակցությունը ԱՄՀ-ի հետ ունի թե կողմնակիցներ եւ թե հակառակորդներ: Զրուցակիցների գնահատմամբ, խորհրդարանական լսումները կարող են խիստ օգտակար լինել հանրության համար.հիմնադրամի ներկայացուցիչները տեղեկություններ կհաղորդեն օրենսդիր մարմնի հետ  իրենց համագործակցության ու ծրագրերի մասին, նաեւ`  կտրամադրվի գումարների ծախսման եւ ստացված արդյունքների մասին ամփոփ փաթեթ: Գագիկ Մինասյանը անհրաժեշտ է համարում, որ պատրաստվի նաեւ ԱՊՀ երկներում հիմնադրամի  գործունեության մասին համեմատական փաստաթուղթ: Նա նաեւ կարեւոր է համարում, որ, ազգային պետական վիճակագրական ծառայությանը զուգահեռ, հանրությանը ներկայացվի նաեւ միջազգային հեղինակավոր կառույցի գնահատած ցուցանիշները: Օրերս Վաշինգտոնում կայացել է ԱՄՀ-ի պատրաստած`  Հայաստանի տնտեսական աճը, դրամավարկային քաղաքականությունը, տնտեսական բարեփոխումների ընթացքը նկարագրող հրապարակման շնորհանդեսը: Նախատեսվում է գիրքը թարգմանել նաեւ հայերեն:
Հունիսին Հայաստան է այցելելու ԱՄՀ կառավարող տնօրեն Ռոդրիգո Ֆիգարեդոն: Հունիսի 15-16-ին կայանալու է նաեւ 12 պետությունների խմբի հանդիպումը: Սրանք այն երկրներն են, որոնք ԱՄՀ-ում ներկայացնում է Հոլանդիան :
Ինչպես նշեց հիմանդրամի ներկայացուցիչը, իրենք ցանկություն ունեն ընդլայնել հարաբերությունները խորհրդարանի հետ, իրենց քաղաքականությունը դարձնել առավել թափանցիկ:
20.04.2006
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Եվրոպայի միության եռյակի պատվիրակությանը
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Եվրոպայի միության եռյակի պատվիրակությանը Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարության պետական քարտուղար Հանս Վինկլերի գլխավորությամբ:Հանդիպմանը մասնակցում էին Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին, Հայաստանում Ավստրիայի, Գերմանի...

On June 16 parliamentary hearings are envisaged to be organized in the National Assembly dedicated to the activity of the International Monetary Fund (IMF) in Armenia. Such an agreement was reached at April 20 meeting of Gagik Minasyan, Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs and James McHugh, IMF Resident Representative in Armenia. It is planned that IMF officials, representatives from legislative and executive bodies, NGOs, Central Bank and business world will participate at the open discussions organized by the committee. Gagik Minasyan is confident that the discussions will be effective and sharp: the cooperation of Armenia and IMF has both supporters and opponents. As the sides assessed, the parliamentary hearings can be very useful for the public: the representatives of the fund will inform about their cooperation and programmes with the executive body, a brief package on expenses and received results will be provided. Gagik Minasyan considered necessary to have prepared a comparative document on the fund activity in CIS countries. He also considered important that in parallel with the State Statistical Service the estimated indices of the international authoritative structure would also be introduced. Recently in Washington the presentation of the publication prepared by IMF describing the economic growth of Armenia, monetary-credit policy, the process of economic reforms was organized. The book is also envisaged to translate into Armenian.
In June Rodrigo de Rato y Figaredo, IMF Managing Director, will visit Armenia. On June 15-16 the meeting of 12 states’ group will also be held. These are the countries, which Holland represents in IMF.
As the IMF Resident Representative noted they have a wish to enlarge the relationship with the parliament, make their policy more transparent.
20.04.2006
NA President Artur Baghdasaryan Meets the European Union Troika Delegation
On April 20 RA NA President Artur Baghdasaryan met European Union (EU) Troika delegation headed Hans Winkler, State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Austria. Piter Semneby, EU Special Representative to South Caucasus, Ambassadors of Austria, and Germany and Finland to Armenia, represe...