Աշխարհաքաղաքական առումով Հայաստանի առջեւ նոր դռներ են բացվել, եւ մենք պետք է կարողանանք Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պետական շահն առաջ տանել. ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը՝ նոյեմբերի 22-ին խորհրդարանում հյուրընկալելով Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների, համաշխարհային քաղաքականության եւ ամերիկագիտության բաժինների մագիստրանտներին:
Պատգամավորն ուսանողներին է ներկայացրել խորհրդարանի կառուցվածքը, գործառույթները, իր ղեկավարած հանձնաժողովի շրջանակում ծավալվող գործունեությունը, խոսել խորհրդարանական դիվանագիտության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ մի շարք այլ հարցերի մասին:
Մագիստրանտների խմբում կային նաեւ արցախցի ուսանողներ. առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել Արցախյան հիմնախնդրին եւ արցախահայության առջեւ ծառացած մարտահրավերներին:
Ուսանողները հետաքրքրվել են աշխարհաքաղաքական վերադասավորումներով, ռազմագերիներին վերադարձնելու գործընթացով, փախստականներին առնչվող հարցերով:
Հանդիպման ավարտին Թագուհի Թովմասյանը միջազգայնագետներին խորհուրդ է տվել լինել ակտիվ ու պահանջատեր, ընդ որում՝ ոչ միայն Հայաստանի իշխանություններից, այլեւ միջազգային հանրությունից, սեփական խողովակներով, կազմակերպությունների միջոցով մշտապես բարձրաձայնել Հայաստանի եւ Արցախի համար կարեւորագույն հարցերը:
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 24-ին` ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:  ...

“В геополитическом аспекте перед Арменией открылись новые двери, и мы должны суметь продвинуть государственные интересы Республики Армения и Республики Арцах” – отметила председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян, принимая 22 ноября в парламенте магистрантов отделений международных отношений, мировой политики и американистики ЕГУ.
Депутат представила структуру парламента, его функции, деятельность возглавляемой ею комиссии, коснулась парламентской дипломатии, защиты прав человека и ряда других вопросов.
В группе магистрантов были также студенты из Арцаха, особое внимание уделено Арцахской проблеме и стоящим перед арцахцами вызовам.
Студентов интересовали геополитические перемены, процесс возвращения военнопленных, вопросы беженцев.
В завершение встречи Т.Товмасян посоветовала международным экспертам быть активными и требовательными, причем важнейшие для Армении и Арцаха вопросы всегда поднимать по своим каналам и организациям не только перед властями РА, но и международным сообществом.
Согласно ст.100 Конституции РА и ст.41 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", по инициативе Правительства, 24 ноября, в 11:00, решением Председателя НС созывается внеочередное заседание парламента – по повестке дня инициатора....