Աշխարհաքաղաքական առումով Հայաստանի առջեւ նոր դռներ են բացվել, եւ մենք պետք է կարողանանք Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պետական շահն առաջ տանել. ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը՝ նոյեմբերի 22-ին խորհրդարանում հյուրընկալելով Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների, համաշխարհային քաղաքականության եւ ամերիկագիտության բաժինների մագիստրանտներին:
Պատգամավորն ուսանողներին է ներկայացրել խորհրդարանի կառուցվածքը, գործառույթները, իր ղեկավարած հանձնաժողովի շրջանակում ծավալվող գործունեությունը, խոսել խորհրդարանական դիվանագիտության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ մի շարք այլ հարցերի մասին:
Մագիստրանտների խմբում կային նաեւ արցախցի ուսանողներ. առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել Արցախյան հիմնախնդրին եւ արցախահայության առջեւ ծառացած մարտահրավերներին:
Ուսանողները հետաքրքրվել են աշխարհաքաղաքական վերադասավորումներով, ռազմագերիներին վերադարձնելու գործընթացով, փախստականներին առնչվող հարցերով:
Հանդիպման ավարտին Թագուհի Թովմասյանը միջազգայնագետներին խորհուրդ է տվել լինել ակտիվ ու պահանջատեր, ընդ որում՝ ոչ միայն Հայաստանի իշխանություններից, այլեւ միջազգային հանրությունից, սեփական խողովակներով, կազմակերպությունների միջոցով մշտապես բարձրաձայնել Հայաստանի եւ Արցախի համար կարեւորագույն հարցերը:
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 24-ին` ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:  ...

New doors opened before Armenia in geopolitical aspect, and we should be able to advance the state interest of the Republic of Armenia and the Artsakh Republic: the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan, on November 22 hosting the graduate students of the Master’s Programmes: International Relations, World Politics and American Studies of Yerevan State University (YSU).
The MP presented to the students the structure, the functions of the parliament, the activity of the Committee led by her, talked about the parliamentary diplomacy, protection of human rights and a number of other issues.
There were also students from Artsakh in the group of the graduate students: a special reference was made to the Artsakh problem and the challenges facing the Artsakh Armenians.
The students were interested in geopolitical rearrangements, the return process of prisoners of war and issues concerning the refugees.
At the end of the meeting, Taguhi Tovmasyan advised the international scholars to be active and claimant, moreover, not only from the authorities of Armenia, but also from the international community, always to voice out loud with their own connections, through organizations the most important issues for Armenia and Artsakh.
By the decision of the RA NA President, under Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly at the initiative of the RA Government, on November 24 at 11:00 an extraordinary sitting of the National Assembly will be convened...