ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը պարբերաբար այցելում է Հայաստանի տարբեր մարզերում բնակվող  հայրենակիցներին, ծանոթանում նրանց խնդիրներին, քննարկում դրանց լուծման հնարավոր ուղիները:
Պատգամավորը նոյեմբերի 11-ին հերթական անգամ այցելել է Արագածոտնի մարզի Արեւուտ խոշորացված եզդիական համայնք, որի կազմում են  Արեւուտ, Կանչ, Դդմասար,  Թլիկ,  Հակո եւ Սորիկ  բնակավայրերը:  Ռուստամ Բաքոյանը  եղել է Արեւուտի եւ Կանչի  հիմնական դպրոցներում եւ Արեւուտի  գյուղապետարանում, ծանոթացել բնակիչներին հուզող հարցերին: Դրանք  խոշորացված համայնքի բոլոր բնակավայրերում գրեթե նույնաբովանդակ են: Ըստ բնակիչների՝ հրատապ լուծման կարիք ունեն միջհամայնքային  ճանապարհները, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ է լուծել խմելու եւ ոռոգման ջրի հարցը:
Իրար հերթ չտալով՝ Կանչի բնակիչները նշում էին՝ եթե վերանորոգվի Թաթուլ-Կանչ-Հակո միջհամայնքային ճանապարհը, ապա շատ խնդիրներ ինքնըստինքյան լուծում կստանան: Թաթուլ-Կանչ-Հակո միջհամայնքային ճանապարհի երկարությունն ընդամենը 12,1 կմ է, վերանորոգման կարիք ունեցող մյուս ճանապարհի` Հացաշեն-Սորիկի երկարությունը՝ 5,1 կմ:
Ջրի սակավության, ինչպես նաեւ ճանապարհների անբարեկարգ լինելու պատճառով բազմաթիվ խնդիրներ են առաջացել. մարդիկ լքում են ծննդավայրը, պակասել են նաեւ ամուսնություններն ու աշակերտների թիվը: Արեւուտի դպրոցում սովորում է 11 աշակերտ, Կանչում՝ 8: Արեւուտում այս տարի նույնիսկ առաջին դասարանցի չկա:
Ինչպես պատկերավոր նշել է Կանչի  բնակիչներից մեկը՝ գյուղը չլքելու համար երեք բան է պետք՝ ջուր, ճանապարհ ու երիտասարդների ամուսնություն: Երիտասարդներից  շատերն այս գյուղերում չեն կարողանում ամուսնանալ, քանի որ հարեւան գյուղերից չեն ցանկանում հարս գալ: Պատճառը վերոնշյալ խնդիրներն են: Թե՛ Արեւուտի, թե՛ Կանչի դպրոցներում խնդիրներից հիմնականը տանիքների վերանորոգման հարցն է: Երկու դպրոցների տանիքներն էլ անմխիթար վիճակում են: Անբարեկարգ են նաեւ դասասենյակները, չկան մարզադահլիճներ:
Խոշորացված 6 բնակավայրում, որոնց  վարչական կենտրոնն Արեւուտն է,  անհրաժեշտություն կա ունենալու նաեւ  միջնակարգ դպրոց:
«Համայնքներում բազմաթիվ են խնդիրները եւ շատ խորքային: Ինձ համար շատ կարեւոր է այս համայնքների բարձրացրած խնդիրների լուծումը, որովհետեւ եզդիական համայնքները հիմնականում դատարկվում են: Եթե գյուղը չդատարկվեր, 200-ից ավելի  տնտեսություն կլիներ  այստեղ՝ Կանչ գյուղում, սակայն այժմ մոտ 10 տնտեսություն կա: Սա լուրջ խնդիր է մեզ համար: Խնդիրների  լուծման դեպքում կկարողանանք  ազգաբնակչությանը պահել»,-կարծում  է  Ռուստամ Բաքոյանը:
Բնակիչների հետ զրույցում պատգամավորը հույս է հայտնել, որ գալիք բյուջետային տարվա ծրագրերում կներառվի Կանչ, Հակո եւ Սորիկ համայնքների ճանապարհների կառուցման եւ  բարեկարգման հարցը:
Քննարկվել է նաեւ սուբվենցիոն ծրագրերով փոքր ջրհորներ կառուցելու հնարավորությունը:
Մեզ համար, իսկապես, մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ այս համաժողովին, որը վերջին անգամ Հայաստանում է անցկացվել ուղիղ 15 տարի առաջ՝ 2007 թ., եւ մենք մեծ ջերմությամբ ենք այն հիշում: Համաժողովը վերջին երկու տարիներին իրականացվել է առցանց՝ COVID-19 համավարակով պայմանավորված, եւ երկու տարի ընդմիջումից հետո այն կ...
Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովում (CPT) Հայաստանի Հանրապետության անունից ընտրվող անդամի թեկնածուների առաջադրման մրցույթ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես «Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմ...

The deputy of the NA Civil Contract Faction Rustam Bakoyan regularly visits his compatriots residing in different marzes of Armenia, gets acquainted with their problems and discusses the possible ways of their solution.
On November 11, the deputy again visited Arevut enlarged Yazidi community, which include Arevut, Kanch, Ddmasar, Tlik, Hako and Sorik settelements. Rustam Bakoyan has been in Arevut and Kanch basic schools and in Arevut village community centre and got familiarized with the issues concerning the residents. They are almost of the same content in all settlements of the enlarged community. According to the inhabitants, the inter-community roads need to be improved, as well as the issue of the drinking and irrigation water is necessary to solve.
Without giving a turn to each other, the residents of Kanch noted that if Tatul-Kanch-Hako inter-community road is repaired, then many problems will be solved by itself. The length of Tatul-Kanch-Hako inter-community road is only 12.1 km, the length of Hatsashen-Sorik, other road - 5.1 km needs repairing.
Numerous problems emerged because of water scarcity and roads being rough: people leave their birthplaces, the number of marriages and pupils also decreased. 11 pupils study in Arevut School, and 9 – in Kanch. There was no even first-class pupil in Arevut this year.
As one of the residents of Kanch community figuratively noted, there are three things for not leaving the village: water, road and marriage of young people. Many of the young people cannot marry in these villages, as the girls don’t want to come as brides from neighbouring villages. The reason is considered to be the abovementioned problems. Both in Arevut and Kanch schools the main problem is the issue of the repairing of the roofs. The roofs of two schools are in miserable condition. The classrooms are in rough state, there are no sport halls.
In six enlarged settlements, and its administrative centre is Arevut, there is need of having also a secondary school.
“The problems are many and deep in the communities. The solution of the raised problems of these communities is very important for me, because the Yazidi communities are mainly getting empty. If the village does not get empty, then more than 200 farms would be here, in Kanch village, but now there are about 10 farms. This is a serious problem for us. In case of solving the problems, we will be able to keep the population in the villages,” Rustam Bakoyan thinks.
It is really a great honour for us to welcome you in this Conference, which was held in Armenia last time exactly 15 years ago, in 2007, we remember it with great warmth. The Conference was held online during the two years conditioned by COVID-19 pandemic, and after two-year interval organising it i...
Competition of Nominating Candidates for the Member Being Elected on behalf of the Republic of Armenia in the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT)The Republic of Armenia, as a participant state of the European Convention for the Prev...