Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 27-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում տեղի է ունեցել նպաստի համակարգում առկա խնդիրների վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) պետ Էդուարդ Պետրոսյանը եւ ՄՍԾ-ի պետի տեղակալ Անի Չիլինգարյանը:
Հանձնաժողովի անդամները բարձրացրել են պետական նպաստների համակարգում առկա վարչարարության խնդիրները, մասնավորապես, նպաստառուի հաշվառման եւ փաստացի բնակության հասցեների անհամապատասխանության, հասցեի փոփոխության դեպքում տարածքային կենտրոններին տեղեկացնելու պարտավորության չիմացության կամ այլ հիմքերով նպաստի իրավունքի դադարեցման հետ կապված հարցերը:
Նախարարության ներկայացուցիչները ներկայացրել են ՄՍԾ տարածքային կենտրոնների կողմից վերջին մեկ տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքը եւ վերհանած խնդիրները, որոնք հիմնականում պայմանավորված են համապատասխան էլեկտրոնային շտեմարանների բացակայությամբ: Պատգամավորների կողմից առաջարկվել է առավել արդյունավետ օրենսդրական մեխանիզմներ սահմանել նպաստառուների կողմից իրենց իրավունքների արդյունավետ իրացման համար:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ ոլորտին վերաբերող այլ հարցերի, որոնք արձանագրվել են պատգամավորների կողմից քաղաքացիների ընդունելությունների ժամանակ:

On October 27, chaired by Heriknaz Tigranyan, a working discussion was held in the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs related to the current problems in the benefit system. The RA Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, the Head of the Integrated Social Service Eduard Petrosyan and the Deputy Head of the Integrated Social Service Ani Chilingaryan participated in the working discussion.
The Committee members raised the problems of administration in the state benefit system, in particular, the issues related to the inconsistency of the beneficiary’s registration and actual residence addresses, not knowing the obligation to inform the territorial centers in case of a change of address, or to the termination of the right to benefits on other grounds.
The representatives of the Ministry presented the work done by the territorial centers of the Integrated Social Service during the last one year and the problems raised. Those are mainly caused by the lack of relevant electronic databases. The deputies proposed to establish more effective legislative mechanisms for the effective realization of their rights by beneficiaries.
Reference was made to other issues related to the sphere during the discussion, which were recorded by the deputies during the receptions of the citizens.