Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 27-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում տեղի է ունեցել նպաստի համակարգում առկա խնդիրների վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) պետ Էդուարդ Պետրոսյանը եւ ՄՍԾ-ի պետի տեղակալ Անի Չիլինգարյանը:
Հանձնաժողովի անդամները բարձրացրել են պետական նպաստների համակարգում առկա վարչարարության խնդիրները, մասնավորապես, նպաստառուի հաշվառման եւ փաստացի բնակության հասցեների անհամապատասխանության, հասցեի փոփոխության դեպքում տարածքային կենտրոններին տեղեկացնելու պարտավորության չիմացության կամ այլ հիմքերով նպաստի իրավունքի դադարեցման հետ կապված հարցերը:
Նախարարության ներկայացուցիչները ներկայացրել են ՄՍԾ տարածքային կենտրոնների կողմից վերջին մեկ տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքը եւ վերհանած խնդիրները, որոնք հիմնականում պայմանավորված են համապատասխան էլեկտրոնային շտեմարանների բացակայությամբ: Պատգամավորների կողմից առաջարկվել է առավել արդյունավետ օրենսդրական մեխանիզմներ սահմանել նպաստառուների կողմից իրենց իրավունքների արդյունավետ իրացման համար:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ ոլորտին վերաբերող այլ հարցերի, որոնք արձանագրվել են պատգամավորների կողմից քաղաքացիների ընդունելությունների ժամանակ:

27 октября в Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам под председательством Э.Тигранян проведено рабочее обсуждение проблем в системе пособий, в котором приняли участие министр труда и социальных вопросов Н.Мкртчян, руководитель Единой социальной службы (ЕСС) Э.Петросян и его заместитель А.Чилингарян.
Члены комиссии подняли проблемы администрирования в системе государственных пособий, в частности, несоответствие адреса регистрации и фактического проживания получателя, незнание обязанности информировать территориальные центры в случае смены адреса и др.
Министерство представило проделанную территориальными центрами ЕСС работу за последний год и возникшие в основном из-за отсутствия соответствующих электронных баз данных проблемы. Депутаты предложили создать более действенные законодательные механизмы для эффективной реализации своих прав бенефициарами.
В ходе обсуждения затронуты и другие касающиеся сферы вопросы, зафиксированные депутатами в ходе приемов граждан.