Իրաքի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը հոկտեմբերի 25-ին Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արշակ Մանուկյանի ուղեկցությամբ հանդիպում է ունեցել Իրաքյան Քուրդիստանի խորհրդարանի խոսնակ Ռեվազ Ֆաիքի հետ:
Ռուստամ Բաքոյանը զրուցակցին է ներկայացրել իր այցի հիմնական նպատակը, անդրադարձել ՀՀ կառավարության կողմից կարիքավոր հայ ընտանիքներին եւ Շեյխանի ճամբարի եզդի փախստականներին հումանիտար օգնության տրամադրմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական համագործակցության հեռանկարներին: Հաշվի առնելով, որ խորհրդարանի իրավասությունների ժամկետը մեկ տարով երկարաձգվել է, ԱԺ պատգամավորը Ռեվազ Ֆաիքին առաջարկել է դիտարկել խորհրդարանական պատվիրակությամբ Հայաստան այցելելու հնարավորությունները: Նա հավելել է, որ հայկական կողմը կփոխանցի պաշտոնական հրավերը, որի ժամկետները կճշտվեն դիվանագիտական խողովակներով:
Հանդիպմանը Ռուստամ Բաքոյանը բարձրացրել է նաեւ ՀՀ համալսարանների դիպլոմների` ԻՔ-ում ճանաչման հետ կապված հարցը: Իրաքյան Քուրդիստանի խորհրդարանի խոսնակը խոստացել է իր լիազորությունների շրջանակում հետամուտ լինել այդ խնդրի լուծմանը:
Կողմերը քննարկել են ԻՔ խորհրդարանում ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների ներկայության հարցը: ՀՀ ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է եզդի ժողովրդին ԻՔ խորհրդարանում առանձին քվոտայի տրամադրումը` հաշվի առնելով շուրջ 500.000 եզդիների առկայությունն ԻՔ-ում: Ռեվազ Ֆաիքը նշել է, որ ներկայումս ԻՔ քաղաքական ուժերի միջեւ քննարկվում են ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների` ԻՔ խորհրդարանում ներկայության հետ կապված մի շարք հարցեր:
Ռուստամ Բաքոյանը ներկայացրել է 2021 թ. մայիս, նոյեմբեր ամիսներին եւ 2022 թ. սեպտեմբերին ՀՀ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության դեմ ադրբեջանական ագրեսիան եւ ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներ ներխուժումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ առեւտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման գործում խորհրդարանների դերի հետ կապված հարցեր:

25 октября находящийся в Республике Ирак депутат НС РА Р.Бакоян в сопровождении генерального консула РА А.Манукяна встретился в Эрбиле со спикером парламента Иракского Курдистана (ИК) Ревазом Фаиком.
Р.Бакоян представил собеседнику основную цель своего визита, коснувшись оказания правительством РА гуманитарной помощи нуждающимся армянским семьям и езидским беженцам лагеря Шейхан.
На встрече обсуждены перспективы межпарламентского сотрудничества. Учитывая, что срок полномочий парламента продлен на год, депутат НС РА предложил Ревазу Фаику рассмотреть возможности посещения Армении в составе парламентской делегации. Он добавил, что армянская сторона передаст официальное приглашение, сроки которого будут уточнены по дипломатическим каналам.
На встрече Р.Бакоян также поднял вопрос признания в ИК дипломов университетов РА. Спикер парламента ИК пообещал заняться решением этой проблемы в рамках своих полномочий.
Стороны обсудили вопрос вовлечения в парламент ИК национальных и религиозных меньшинств. Депутат НС РА подчеркнул важность отдельной квоты для езидов в парламенте ИК, учитывая наличие в автономии около 500 тыс. езидов. Реваз Фаик отметил, что в настоящее время между политическими силами ИК обсуждается ряд вопросов, связанных с вовлечением национальных и религиозных меньшинств в парламенте ИК.
Р.Бакоян представил агрессию Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения, вторжение на международно признанные территории РА в мае, ноябре 2021 г. и   в сентябре 2022 г.