Ադրբեջանը փորձում է լուծել շատ ավելի մեծ խնդիր, քան կարելի է պատկերացնել: Գլխավոր նպատակը զուտ բնակավայրերը չեն, Ադրբեջանի նպատակն է այնպիսի վերահսկողություն հաստատել Հայաստանի կարեւոր օբյեկտների, կոմունիկացիաների նկատմամբ, որը պարզապես Հայաստանին զրկելու է իր կենսունակությունից, այսինքն` պայքարի, բնականոն զարգացման իր հնարավորությունից. անդրադառնալով սեպտեմբերյան վերջին ագրեսիայից հետո Ադրբեջանի գործողություններին` խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ նշել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ քննարկումներին` պատգամավորը կարծիք է հայտնել, թե Ադրբեջանն արդեն իսկ իր համար դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթացը, ըստ էության, ամբողջությամբ ավարտել է, եւ նա այլեւս դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գնալու նպատակ չունի: Ըստ Տիգրան Աբրահամյանի` Ադրբեջանը բռնազավթել եւ տեղակայվել է Հայաստանի այնպիսի հատվածներում եւ դիրքերում, որի պայմաններում իր հիմնական խնդիրը մի քանի տասնամյակների կտրվածքով լուծել է:
Լրագրողը հետաքրքրվել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայից հետո սահմանում տիրող իրավիճակով, ինչպես նաեւ հարցրել, թե արդյո՞ք կա լայնածավալ ռազմական գործողություններ վերսկսելու սպառնալիք` հաշվի առնելով, որ այնտեղ դիտորդներ են տեղակայված: Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ սահմանագծում էսկալացիայի կանխման առումով այս պահին ինքը լավատես չէ, լավատեսություն չի ներշնչում նաեւ դիտորդների առկայությունը` հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ: Մեկ այլ հարցի պատասխանելով` պատգամավորն ասել է. «Քաղաքական հարթությունում եւ դիվանագիտական ճակատում գործընթացներն այնպիսի փխրուն հունով են ընթանում, որ որեւէ պարագայում, նույնիսկ` կարճաժամկետ կտրվածքով, լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ բացառելն ուղղակի հնարավոր չէ»:

“Азербайджан пытается решить гораздо важную задачу, чем можно себе представить. Главная цель не просто населенные пункты, цель Азербайджана – установить   такой контроль над важными объектами и коммуникациями РА, который просто лишит ее жизнеспособности, т. е. возможности бороться, нормально развиваться”, - заявил в ходе парламентских брифингов депутат фракции “Честь имею” Т.Абрамян, коснувшись действий Азербайджана после последней сентябрьской агрессии,
Относительно обсуждений мирного договора депутат выразил мнение, что Азербайджан по сути уже полностью завершил для себя процесс делимитации и демаркации и больше не намерен идти к делимитации и демаркации. По Абрамяну, Азербайджан вторгся и разместился в таких частях и позициях Армении, при которых решил свою главную задачу на несколько десятилетий.
Журналист поинтересовался ситуацией на границе после азербайджанской агрессии 13 сентября, а также вопросом, существует ли угроза возобновления широкомасштабных боевых действий, учитывая, что там размещены наблюдатели. Т.Абрамян отметил, что на данный момент не настроен оптимистично по поводу недопущения эскалации на границе, не внушает оптимизма и присутствие наблюдателей, принимая во внимание ряд обстоятельств. Отвечая на другой вопрос, депутат подчеркнул: “Процессы в политической плоскости и на дипломатическом фронте столь хрупки, что исключить широкомасштабные военные действия в каком-либо случае, даже в краткосрочном разрезе, просто невозможно”.