««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվում է շրջանային, քաղաքային, քաղաքների շրջանային, ավանային եւ գյուղական խորհուրդների եւ նրանց գործադիր մարմինների ընդունած եւ իրենց իրավական ուժը պահպանած ակտերը փոփոխելու եւ լրացնելու, ինչպես նաեւ դրանք ուժը կորցրած ճանաչելու լիազորությունները պատվիրակել համայնքների ղեկավարներին:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի խոսքով՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկներ չեն ներկայացվել. օրինագիծը մնացել է անփոփոխ:
Օրենքի նախագիծը քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 19-ի նիստում:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը:
«Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքով սահմանված պարտադիր եւ այլ վճարներն անկանխիկ եղանակով կատարելու նպատակով բանկային հաշիվ չբացելու համար կնախատեսվի վարչական պատասխանատվություն:
Դավիթ Գրիգորյանը պարզաբանել է, որ կան դեպքեր, երբ 500 շենք սպասարկող համատիրությունը բոլոր շենքերի համար մեկ բանկային հաշիվ է բացել: Նրա խոսքով՝ դա անընդունելի է: Նախագծով յուրաքանչյուր շենքի համար պետք է բացվի առանձին հաշիվ: Առանձին հաշիվ չբացելու դեպքում առաջին անգամ տուգանք կնշանակվի սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով, իսկ մեկ ամսվա ընթացքում նույն արարքի կրկնվելու դեպքում՝ կկրկնապատկվի:
Շահագործվող աղբավայրերի վնասակար ազդեցությունը ՀՀ շրջակա միջավայրի վրա կանխելու նպատակով աղբավայրերի մոնիթորինգի իրականացման պահանջ է սահմանվում: Պատասխանատվության միջոց կսահմանվի աղբավայրի տարածքում Կառավարության սահմանած կարգով մոնիթորինգ չիրականացնելու դեպքում: Պատասխանատվության միջոցների կիրառման իրավասությունը վերապահվում է շրջակա միջավայրի օրենսդրության կատարման նկատմամբ պետական վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնին: Պատասխանատվության միջոցների կիրառմանը վերաբերող դրույթն ուժի մեջ կմտնի 2024 թ. հունվարի մեկից:
Չսահմանված եւ չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու համար պատասխանատվության միջոցը կիրառելու իրավասությունը կվերապահվի նաեւ ՀՀ ոստիկանությանը:
Այս կարգավորումները գործադիրն առաջարկում է ««Թափոնների մասին» օրենքում եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Փոփոխությունները երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը:
««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի

The legislative amendment on Making Addenda to the Law on Local Self-Government proposes to delegate the heads of the communities to amend and add the acts adopted by the regional, city, districts of the cities, town and rural councils and their executive bodies and preserved their legal force, as well as recognizing the authorities invalid.
According to the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan, during the period from the first to the second reading proposals were presented: the bill remained unchanged.
The draft law was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment on October 19.
The Vice Chairman of the RA Urban Development Committee Davit Grigoryan presented for debate in the second reading the addenda and the amendment being proposed in the Code on Administrative Offences .
To make compulsory and other payments in non-cash way established by law on management of Blocks of Flats administrative responsibility will be designed for not opening a bank account.
Davit Grigoryan clarified that there are cases, when the condominium supplying 500 buildings opened one banking account for all buildings. According to him, it is unacceptable. In case of not opening a separate account a fine will be appointed for the first time in the amount of ten-fold established minimum salary, and during one month in case of repeating the same action it will be doubled.
To prevent the harmful influence of the operating landfills on the RA environment a demand of implementing monitoring of landfills is set. A responsibility means will be set on the territory of the landfill in case of not implementing monitoring with the order established by the Government. The authority of the use of the responsibility means is reserved towards the implementation of legislation of the environment to the implementing control inspectorate. The provision on the use of the responsibility means will enter into force from January 1, 2024.
In the non-established and non-designed places for littering the authority of applying the responsibility means will also be reserved to the RA Police.
The executive body proposes these regulations to the law on Wastes and to the Code on Administrative Offences. The RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan presented the amendments in the second reading.
The debated issues were endorsed by the Committee.
The debate of the package of the draft laws on Amendments and Addenda in the Code on Administrative Offences was postponed up to two-month term by the author’s proposal.