Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ ղեկավար կազմի եւ շահառուների խնդրանքին ի պատասխան՝ հոկտեմբերի 19-ին այցելել է Հայաստանի խուլերի միավորման մշակույթի եւ սպորտի պալատ:
Հանդիպմանը միավորման նախագահ Մարինե Հարությունյանն ԱԺ նախագահին է ներկայացրել թույլ լսողների եւ խուլերի համայնքին առնչվող օրենսդրական կարգավորում պահանջող որոշ խնդիրներ, որոնց շտկման արդյունքում թույլ լսողների հաղորդակցումն առավել կհեշտանա: Ներկայացված հարցերի առանցքում են եղել նաեւ երիտասարդ խուլերի մասնագիտական կողմնորոշման հարցում պետական հոգածության մակարդակի բարձրացումը, հավասար մեկնարկային պայմանների ստեղծումը: Միավորման անդամները մատնանշել են նաեւ ժեստերի լեզվի թարգմանիչներ վերապատրաստելու հարցի կարեւորությունը եւ դրա համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու շուրջ աջակցություն են խնդրել:
Ալեն Սիմոնյանը միավորման ղեկավար կազմի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել շենքում, ծանոթացել պայմաններին: ԱԺ նախագահը ներկայացված խնդիրների լուծման առնչությամբ հանձնարարականներ է տվել իր աշխատակազմին:
ԱԺ նախագահը հանդիպման ավարտին միավորման շահառուներին տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ԱԺ նիստերը նախատեսվում է եթեր հեռարձակել հայերեն ժեստերի լեզվով:

19 октября Председатель НС А.Симонян посетил Дворец культуры и спорта общественной организации (ОО) “Союз глухих Армении” по просьбе ее руководства и бенефициаров.
На встрече председатель союза М.Арутюнян представила спикеру НС проблемы, требующие законодательного регулирования, связанные с сообществом слабослышащих и глухонемых. В основе представленных вопросов – повышение уровня государственной заботы о профессиональной ориентации глухонемой молодежи, создание равных стартовых условий. Члены Союза также указали на важность подготовки сурдопереводчиков и попросили поддержки в создании для этого благоприятных условий.
А.Симонян в сопровождении руководства Союза ознакомился со зданием, условиями деятельности. Спикер НС дал распоряжения своему аппарату по решению поднятых проблем.
Председатель НС в завершение встречи проинформировал бенефициаров Союза, что в ближайшее время заседания НС намечается транслировать с сурдопереводом.