«Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքում 1994 թ. ի վեր առաջին անգամ է կատարվում փոփոխություն: Այս պահին փոփոխության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ոչ միայն միջազգային պարտավորությամբ, այլեւ արդիականացման անհրաժեշտությամբ. հայտնել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 19-ի նիստում՝ ներկայացնելով վերոնշյալ օրենքի նախագծում առաջարկվող փոփոխությունները:
Օրենքը հիմնովին լրամշակվել է: Ավելացվել են մի շարք հասկացություններ, որոնք կիրառվում են այլ երկրներում օդի որակի գնահատման համար: Ավելացվել են նաեւ դրույթներ, կապված արտանետումների տեխնիկական նորմավորման, արտանետումների հաշվառման, լիազորությունների բաշխման եւ այլնի հետ:
Օրենսդրական փաթեթով վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում արտադրության կամ սպառման թափոնները թափոնների գործածության օբյեկտներում կամ հատուկ հատկացված տեղերում կամ չարտոնագրված աղբավայրերում այրելու համար:
Օրենսդրական կարգավորմամբ կներդաշնակեցվեն աշխարհում ընդունված եւ ներկայումս երկրում գործող օդի որակի գնահատման չափանիշները, արտանետումների սահմանափակման նպատակով եւ զարգացած երկրներում լայնորեն կիրառվող «լավագույն հասանելի տեխնոլոգիաների» ներդրման պահանջարկը: Այն ավելի արդյունավետ կդարձնի մթնոլորտային օդի պահպանության կառավարումը, եւ կնպաստի միջազգային պայմանագրերով ամրագրված պարտավորությունների պատշաճ կատարմանը:
Փոխնախարարի խոսքով փաթեթի ընդունումը կնպաստի վտանգավոր նյութերի արտանետումների նվազեցմանը, ինչպես նաեւ մարդու առողջության եւ շրջակա միջավայրի վրա դրանց վնասակար ազդեցության կանխարգելմանը եւ անվտանգության ապահովմանը:

“The Law on Protection of Atmospheric Air has been amendment for the first time since 1994. At this moment, the need for amendment is conditioned not only by international obligation, but also by the need for modernization,” the Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan informed at the sitting of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection on October 19, presenting the amendments proposed to the draft of the above-mentioned law.
The law was thoroughly revised. A number of concepts have been added, which are used in other countries to assess air quality. Provisions related to technical regulation of emissions, accounting of emissions, distribution of powers, etc. have also been added.
The legislative package envisages administrative responsibility for burning production or consumption waste in waste management facilities or in specially designated places or in unlicensed landfills.
The legislative regulation will harmonize the standards of air quality assessment accepted in the world and currently operating in the country, in order to limit emissions and the demand for the implementation of the "best available technologies" widely used in developed countries. It will make the management of atmospheric air protection more effective, and will contribute to the proper fulfillment of the obligations stipulated by international agreements.
According to the Deputy Minister, the adoption of the package will contribute to the reduction of emissions of hazardous materials, as well as to the prevention of their harmful effects on human health and the environment, and it will ensure the safety too.