«Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքում 1994 թ. ի վեր առաջին անգամ է կատարվում փոփոխություն: Այս պահին փոփոխության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ոչ միայն միջազգային պարտավորությամբ, այլեւ արդիականացման անհրաժեշտությամբ. հայտնել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 19-ի նիստում՝ ներկայացնելով վերոնշյալ օրենքի նախագծում առաջարկվող փոփոխությունները:
Օրենքը հիմնովին լրամշակվել է: Ավելացվել են մի շարք հասկացություններ, որոնք կիրառվում են այլ երկրներում օդի որակի գնահատման համար: Ավելացվել են նաեւ դրույթներ, կապված արտանետումների տեխնիկական նորմավորման, արտանետումների հաշվառման, լիազորությունների բաշխման եւ այլնի հետ:
Օրենսդրական փաթեթով վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում արտադրության կամ սպառման թափոնները թափոնների գործածության օբյեկտներում կամ հատուկ հատկացված տեղերում կամ չարտոնագրված աղբավայրերում այրելու համար:
Օրենսդրական կարգավորմամբ կներդաշնակեցվեն աշխարհում ընդունված եւ ներկայումս երկրում գործող օդի որակի գնահատման չափանիշները, արտանետումների սահմանափակման նպատակով եւ զարգացած երկրներում լայնորեն կիրառվող «լավագույն հասանելի տեխնոլոգիաների» ներդրման պահանջարկը: Այն ավելի արդյունավետ կդարձնի մթնոլորտային օդի պահպանության կառավարումը, եւ կնպաստի միջազգային պայմանագրերով ամրագրված պարտավորությունների պատշաճ կատարմանը:
Փոխնախարարի խոսքով փաթեթի ընդունումը կնպաստի վտանգավոր նյութերի արտանետումների նվազեցմանը, ինչպես նաեւ մարդու առողջության եւ շրջակա միջավայրի վրա դրանց վնասակար ազդեցության կանխարգելմանը եւ անվտանգության ապահովմանը:

“В закон “Об охране атмосферного воздуха” изменение внесено впервые с 1994 г. В настоящий момент необходимость перемен обусловлена ​​не только международными обязательствами, но и необходимостью модернизации”, - отметила 19 октября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян, представляя поправки, предложенные в вышеупомянутом законопроекте.
Закон основательно доработан – добавлен   ряд понятий, используемых в других странах для оценки качества воздуха, а также положения, касающиеся технического регулирования и учета выбросов, распределения полномочий и т.д.
Законодательное регулирование позволит гармонизировать стандарты оценки качества воздуха, принятые в мире и действующие в настоящее время в РА, с целью ограничения выбросов и актуальности внедрения “лучших доступных технологий”, широко применяемых в развитых странах. Это сделает управление охраной атмосферного воздуха более эффективным, будет способствовать надлежащему выполнению обязательств, предусмотренных международными соглашениями.
По словам замминистра, принятие пакета посодействует сокращению выбросов вредных веществ, а также предотвращению их вредного воздействия на здоровье человека и окружающую среду, обеспечению безопасности.