Հունիսի 6-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին հյուրընկալության համար՝ ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը ողջույնի խոսքում շնորհավորել է նիստի մասնակիցներին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակի եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակի կապակցությամբ: Նրա գնահատմամբ՝ անդամ երկրների ղեկավարների որոշումը թույլ է տվել եվրասիական տարածաշրջանում ձեւավորել միջպետական փոխգործակցության համակարգ, ինչը հնարավորություն է տալիս կազմակերպության անդամ երկրներին դիմագրավել մարտահրավերներին ու վտանգներին: Վյաչեսլավ Վոլոդինը նշել է, որ խորհրդարանական վեհաժողովն իր ներդրումն ունի անվտանգության եւ պետությունների ինքնիշխանության ապահովման հարցում եւ հավելել, որ գլխավոր նպատակ է ազգային օրենսդրության մերձեցումը եւ ներդաշնակեցումը:
ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահն անդրադարձել է անդամ պետությունների խաղաղապահ առաքելության իրականացման կարեւորությանը եւ այդ ներուժի շարունակական զարգացմանը, ընտրական գործընթացների անցկացմանը, խորհրդարանական գործակցության ընդլայնմանը, միջազգային հարթակներում համաձայնեցված աշխատանքին եւ այլ հարցերի:
Այնուհետեւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատվիրակները քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել համագործակցության ուղենիշները նախանշող մի շարք փաստաթղթերի: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի հրատապ հարցերի շուրջ:
Օրակարգային հարցերի շրջանակում անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետության գործունեությանը մարտահրավերներին եւ անվտանգության սպառնալիքներին դիմակայելու ուղղությամբ` նախագահության գերակայությունների իրականացման համատեքստում: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ամբողջական ելույթը՝ այստեղ:
Նիստի ընթացքում անդամ երկրների պատվիրակները քննարկել են ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերյան (2021 թ.) նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքին ու կազմակերպության հաշվետու ժամանակահատվածի գործունեությանը, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խաղաղապահ գործունեության իրավական ապահովման կատարելագործմանը, անդամ պետությունների ընտրական գործընթացներին առնչվող եւ մի շարք այլ հարցեր:
Օրակարգում են եղել նաեւ 2021-2025 թվականների ռազմավարությանը, ԽՎ-ի գործունեության ֆինանսավորմանը, ընտրություններին միջազգային դիտորդական առաքելությամբ մասնակցելուն առնչվող թեմաները:

6 июня в СКК им.К.Демирчяна состоялось заседание Совета Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ).
Выразив признательность армянской стороне за гостеприимство, Председатель ПА ОДКБ и Государственной Думы ФС РФ В.Володин поздравил собравшихся с 30-летием подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летием ОДКБ. По его словам, решение лидеров государств-членов позволило сформировать систему межгосударственного сотрудничества в евразийском регионе, которая позволяет государствам-членам противостоять вызовам и угрозам. В.Володин отметил, что ПА вносит свой вклад в обеспечение безопасности и суверенитета государств, добавив, что основной целью является сближение и гармонизация национального законодательства.
Председатель ПА ОДКБ коснулся важности реализации миротворческой миссии государств-членов и постоянного развития этого потенциала, проведения избирательных процессов, расширения парламентского взаимодействия, согласованной работы на международной арене и других вопросов.
Затем делегаты государств-членов ОДКБ обсудили широкий круг вопросов, коснулись ряда документов, определяющих направления сотрудничества. Они обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
В рамках повесточных вопросов затронута деятельность Республики Армения в сфере противостояния вызовам и угрозам безопасности в контексте реализации приоритетов председательства.
В ходе встречи делегаты обсудили ход выполнения решений сентябрьской (2021 г.) сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ и деятельность организации за отчетный период, совершенствование правового обеспечения миротворческой деятельности государств-членов ОДКБ, избирательные процессы и ряд других вопросов.
В повестке дня также были темы по стратегии на 2021-2025 гг,, финансированию деятельности ПА, участию в выборах с международной миссией наблюдателей.