2021 թ. ԱԳ նախարարության կողմից իրականացվել է 6 ծրագիր, որի համար ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է 17.1 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 98.1 տոկոս: Նախորդ տարվա համեմատ նախարարության պատասխանատվությամբ կատարված ծրագրերի գծով ծախսերն ավելացել են 1,4 տոկոսով կամ 240 մլն դրամով. անդրադառնալով արտաքին ոլորտի հատկացումների նախորդ տարվա կատարողական ցուցանիշներին՝ նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը քննարկվել է Արտաքին հարաբերությունների եւ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 6-ի hամատեղ նիստում:
«Օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության մարմինների գործունեության կազմակերպման» ծրագրի համար նախատեսված հատկացումները կազմել են շուրջ 11,9 մլրդ դրամ: Կատարողականը կազմել է 97,8 տոկոս:
«Համագործակցություն միջազգային կազմակերպությունների հետ» ծրագրին ուղղվել է 2.2 մլրդ դրամ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի խոսքով՝ 2021 թ. ԱԳՆ-ն աշխատանքներն իրականացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության ուղենիշների եւ Կառավարության ծրագրի իրականացման՝ բարեփոխումների ու զարգացման օրակարգի խթանման, միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ, ՀՀ պետական շահերի պաշտպանության, ինքնիշխանության ամրապնդման եւ տարածքային ամբողջականության վերականգնման, ԼՂ հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորման, Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման, 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ծագած հումանիտար խնդիրների հաղթահարման նպատակով:
«Իհարկե, ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն գերակայությունը շարունակել են մնալ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ապահովումը, ԼՂ քաղաքական կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում եւ նրա մանդատի ներքո, եւ, ակնհայտորեն, սա իր ուղղակի անդրադարձն է գտել ՀՀ ԱԳ նախարարության ամենօրյա գործունեության մեջ, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի եւ մյուս պաշտոնյաների՝ առանց բացառության բոլոր հանդիպումների ընթացքի վրա»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը նշել է, որ շուրջ 1-ամյա դադարից հետո, ինչպես շահագրգիռ պետությունների դիրքորոշման, այնպես էլ հայկական կողմի հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ 2021 թ. սեպտեմբերին Նյու Յորքում, ապա դեկտեմբերին Փարիզում տեղի են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարարների առաջին եւ երկրորդ հանդիպումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մասնակցությամբ եւ միջնորդությամբ: Հանդիպումների ընթացքում հայկական կողմն ընդգծել է իր դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով ԼՂ-ի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը լիարժեքորեն վերականգնելու առնչությամբ: «Վերահաստատվել է սահմանագոտում դեէսկալացիայի եւ հումանիտար խնդիրների կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ սադրանքների եւ հայատյաց հռետորաբանության անընդունելիությունը»,- ասել է նախարարը:
Մինչեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով երկրորդ փարիզյան հանդիպումը՝ ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հանդիպել են նաեւ հոկտեմբերին՝ Մինսկում՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ: Մյուս հանդիպումը Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով նախատեսված է եղել անցկացնել դեկտեմբերի 1-3-ը Ստոկհոլմում՝ ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական վեհաժողովի  շրջանակում, սակայն ադրբեջանական կողմը հանդիպումից մի քանի ժամ առաջ չեղարկել է այդ հնգակողմ հանդիպումը:
«Նախքան հնգակողմ հանդիպումը՝ առանձին հանդիպումների ընթացքում համանախագահները կողմերին էին ներկայացրել հստակ բանակցային օրակարգ: Հատկանշական է, որ դրանից օրեր առաջ Վիեննայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստում համանախագահները կրկին հստակորեն արձանագրել էին իրենց մանդատը: Եվ այս գործոններն էլ՝ համանախագահության ձեւաչափի եւ մանդատի շուրջ ունեցած Ադրբեջանի ընդհանուր վերաբերմունքին զուգահեռ, մեր կարծիքով, դարձան ստոկհոլմյան հանդիպման չեղարկման հիմնական պատճառները: Այնուամենայնիվ, Ստոկհոլմում ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական խորհրդաժողովի ընթացքում ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների մեծամասնության, ինչպես նաեւ մի շարք միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից հստակ ընդգծվել է ԼՂ հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկ խմբի համանախագահության ձեւաչափում բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը»,-ընդգծել է ԱԳ նախարարը:

“В 2021 г. Министерством иностранных дел (МИД) реализовано 6 программ, на которые из госбюджета РА выделено 17,1 млрд. драмов, исполнение составило 98,1%. По сравнению с предыдущим годом расходы на программы, реализуемые под ответственностью министерства, выросли на 1,4%, или на 240 млн драмов”, - отметил министр финансов РА Т.Хачатрян, представляя показатели эффективности ассигнований внешней сферы за предыдущий год.
Годовой отчет об исполнении Государственного бюджета РА на 2021 г. обсужден 6 июня на совместном заседании постоянных комиссий по внешним связям и финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Ассигнования по программе "Организация деятельности органов дипломатической службы Армении в зарубежных государствах" составили около 11,9 млрд драмов. Эффективность составила 97,8%.
На программу “Сотрудничество с международными организациями” направлено 2,2 млрд драмов.
По словам министра иностранных дел РА А.Мирзояна, в 2021 г. МИД провел работу по реализации внешнеполитических направлений РА и программы правительства, продвижению программы реформ и развития, укреплению взаимодействия с международными партнерами, защите государственных интересов Армении, укреплению суверенитета и восстановлению территориальной целостности, политическму урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, преодолению гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны.
“Безусловно, обеспечение безопасности РА и Арцаха, политическое урегулирование проблемы Нагорного Карабаха в рамках сопредседательства и мандата Минской группы ОБСЕ остается важнейшим приоритетом внешней политики Армении, и, очевидно, это имеет прямое влияние на повседневную деятельность МИД РА, в том числе на ход всех без исключения встреч министра иностранных дел РА и других официальных лиц”, - подчеркнул А.Мирзоян.
Глава МИД отметил, что после почти годичного перерыва, благодаря позиции заинтересованных государств, а также последовательной работе армянской стороны в 2021 г. первая и вторая встречи министров иностранных дел Республики Армения и Азербайджанской Республики состоялись в сентябре 2010 г. в Нью-Йорке и в декабре в Париже при участии и посредничестве сопредседательства МГ ОБСЕ. В ходе встреч армянская сторона подчеркнула свою позицию по полноценному восстановлению процесса мирного урегулирования НК-конфликта в формате сопредседательства МГ ОБСЕ. "Подтверждена необходимость деэскалации и урегулирования гуманитарных вопросов в приграничной зоне, а также недопустимость провокаций и армянофобской риторики", - подчеркнул министр.
Перед второй парижской встречей в формате сопредседательства МГ ОБСЕ министры иностранных дел Армении и Азербайджана также встретились в октябре в Минске при посредничестве министра иностранных дел России С.Лаврова. Следующая встреча в формате сопредседательства МГ была запланирована на 1-3 декабря в Стокгольме, в рамках ежегодной Министерской ассамблеи ОБСЕ, но азербайджанская сторона отменила пятистороннюю встречу за несколько часов до ее начала.
“Перед пятисторонней встречей в ходе отдельных встреч сопредседатели представили сторонам четкую переговорную повестку. Примечательно, что за несколько дней до этого на заседании Постоянного совета ОБСЕ в Вене сопредседатели вновь ясно заявили о своем мандате. И эти факторы, наряду с общим отношением Азербайджана к формату и мандату сопредседательства, на наш взгляд, и стали основными причинами отмены стокгольмской встречи. Тем не менее, в ходе ежегодной Министерской ассамблеи ОБСЕ в Стокгольме необходимость урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта путем переговоров в формате сопредседателей МГ ОБСЕ была твердо подчеркнута большинством государств-участников ОБСЕ, а также высокопоставленными представителями ряда международных организаций”, - отметил министр.