Մարտի 23-ին ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Մասնավորապես, առաջարկվել է խոշտանգման վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննության իրականացումը վերապահել ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներին՝ ելնելով նմանատիպ գործերն անկախ մարմնի կողմից քննելու անհրաժեշտությունից:
ՀՀ քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննության իրականացումն առաջարկվել է վերապահել ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններին՝ քննության օբյեկտիվությունն ապահովելու նկատառումով:
Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին, ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն, ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելուն, կեղծ ընտրական քվեաթերթիկներ, քվեարկության ծրարներ, դրոշմանիշներ, կտրոններ պատրաստելուն կամ իրացնելուն վերաբերող հանցագործությունների քրեական գործերի նախաքննության իրականացումը եւս առաջարկվել է վերապահել ՀՀ քննչական կոմիտեին:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովն օրենսդրական փաթեթին տվել է դրական եզրակացություն:

23 марта заместитель министра юстиции РА А.Саркисян представила к обсуждению пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс (УПК) РА.
Предлагается, в частности, оставить расследование уголовных дел о пытках следователям Следственного комитета РА, исходя из необходимости рассмотрения подобных дел независимым органом.
В целях обеспечения объективности  предварительное расследование уголовных дел о преступлениях, совершенных лицами, занимающими автономные должности в Следственном комитете РА, предложено оставить за Службой национальной безопасности (СНБ) РА.
Предварительное расследование уголовных дел о преступлениях по реализации избирательного права, работе избирательных комиссий, воспрепятствованию осуществлению полномочий лиц, участвующих в выборах, фальсификации результатов выборов или голосования, изготовлению поддельных бюллетеней, конвертов для голосования, печатей, квитанций также предложено оставить за Следственным комитетом РА.
Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давтян представил положительное заключение комиссии по законодательному пакету.