Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին Վիեննայում մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը: Հայ պատվիրակը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի համատեղ նիստում՝ մասնավորապես նշելով.
«Տիկին նախագահ, հարգելի գործընկերներ,
բոլորս իսկապես մտահոգված ենք Ուկրաինայում ընթացող զարգացումներով, քանի որ ցանկացած պատերազմ ողբերգություն է՝ բազմաթիվ կորսված կյանքերով եւ զրկանքներով:
Նմանապես 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գլոբալ համավարակի պայմաններում սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմն ունեցել է իր ողբերգական հետեւանքները եւ լրջորեն խաթարել է ԵԱՀԿ-ի վստահելիությունը:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարի հայտարարությունը ստորագրելուց ավելի քան մեկ տարի անց խաղաղության հեռանկարները դեռեւս անորոշ են մեր տարածաշրջանում: Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները, ինչն արտահայտվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմամբ, պետական սահմանի երկայնքով շարունակական ռազմական սրացումներով եւ հրադադարի խախտումներով, հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց մինչ այժմ շարունակվող ապօրինի կալանքով, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումով եւ յուրացումով: Այս ամենը չի կարող դիտարկվել որպես Ադրբեջանի կողմից վստահության մթնոլորտ ստեղծելու պատրաստակամություն:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը քանիցս ապացուցել է, որ պատրաստ է ձեռնարկել իրական քայլեր տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ: Մենք կարծում ենք, որ այս նպատակին հասնելու համար կողմերն առաջինը պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները, որոնք ամրագրված են Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարություններում:
Ցավոք, ակնհայտ հակասություն կա Ադրբեջանի հայտարարած խաղաղ գոյակցության մասին մտադրության եւ իրական գործողությունների միջեւ: Ադրբեջանը շարունակաբար կեղծում կամ խեղաթյուրում է եռակողմ համաձայնագրերի դրույթները, երբեմն նույնիսկ հանդուգն կերպով հորինում նորերը, որոնք աղերս չունեն այս փաստաթղթերի բովանդակության կամ ոգու հետ: Նմանօրինակ մտացածին դրույթներից մեկն այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն է», որը հնարավոր չէ գտնել երեք եռակողմ հայտարարություններից եւ ոչ մեկում, եւ ինչն ուղիղ սպառնալիքի դրսեւորում է եւ ահաբեկչություն Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ:
Հարգելի գործընկերներ, Լեռնային Ղարաբաղում ներկա իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից «Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի» մի քանի առանցքային սկզբունքների բացահայտ խախտման արդյունք է, որոնց թվում են ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից զերծ մնալը, ինչպես նաեւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը: Ոչ ոք չպետք է պատրանքներ ունենա, թե ուժի կիրառման արդյունքները՝ պատերազմական հանցագործություններով եւ միջազգային մադասիրական իրավունքի խախտումներով, կարող են երբեւէ երկարատեւ եւ կայուն խաղաղության համար հիմք դառնալ: Տարածաշրջանում այսպիսի խաղաղության հնարավոր է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո»:

On February 24-25, the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) began, and the Head of the RA NA delegation to OSCE PA Eduard Aghajanyan took part in its works in Vienna. The Armenian delegate delivered a speech at the joint meeting, particularly noting:
“Madam President, dear colleagues,
Indeed, we are all deeply concerned by the current developments in Ukraine because any war is a tragedy, which implies multiple lost lives, casualties, and other losses.
Similarly, the war of aggression unleashed by Azerbaijan on 27 September 2020, in the midst of a global pandemic had its tragic consequences and has seriously undermined the credibility of the OSCE.
More than a year after the signing of the trilateral ceasefire statement on 9 November 2020, the prospects for peace in the region are still elusive. Azerbaijan continues its aggressive actions, such as the incursion into the sovereign territory of Armenia, the constant military escalation and ceasefire violations along the state border, the continued illegal detention of Armenian prisoners of war and civilian captives, and the destruction and misappropriation of Armenian cultural heritage, which cannot be regarded as indications of Azerbaijan’s readiness to build trust and confidence.
Contrary to Azerbaijan, Armenia has proven on several occasions, that it is ready to undertake real steps towards lasting peace in the region. We believe that first and foremost, in order to achieve this goal, the sides should uphold to their obligations derived from the trilateral statements signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and the Russian Federation.
Unfortunately,there is a clear discrepancy between Azerbaijan’s declared intention of peaceful co-existence and its real actions. Azerbaijan continuously falsifies or misinterprets several provisions of the trilateral agreements, sometimes even blatantly inventing new ones, which have nothing to do either with the content or with the spirit of those documents. One of such inventions is the so-called “Zangezur corridor,” which one cannot find in any of the three trilateral statements, and which is a direct act of threat and terror towards sovereignty of Armenia.
Dear colleagues, the current situation in Nagorno-Karabakh is the result of a flagrant violation by Azerbaijan of several core principles of the Helsinki Final Act, namely, refraining from the threat or use of force, as well as the peaceful settlement of disputes. No one should be under any illusion that the results of the use of force, accompanied by war crimes and violations of international humanitarian law, can ever become the basis for lasting and sustainable peace. Such peace can be achieved in the region only through a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.”
On February 24-25, the Committee Meetings of the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) were held.During the online meeting of the General Committee on Economic Affairs, Science, Technology and Environment the member of the ...
On February 25, the RA NA Vice President, the NA Acting President Hakob Arshakyan introduced the Human Rights Defender Kristinne Grigoryan to the Ombudsman’s Staff on the occasion of passing to the exercise of new Human Rights Defender’s authorities. Hakob Arshakyan welcomed the representatives of t...