Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին Վիեննայում մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը: Հայ պատվիրակը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի համատեղ նիստում՝ մասնավորապես նշելով.
«Տիկին նախագահ, հարգելի գործընկերներ,
բոլորս իսկապես մտահոգված ենք Ուկրաինայում ընթացող զարգացումներով, քանի որ ցանկացած պատերազմ ողբերգություն է՝ բազմաթիվ կորսված կյանքերով եւ զրկանքներով:
Նմանապես 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գլոբալ համավարակի պայմաններում սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմն ունեցել է իր ողբերգական հետեւանքները եւ լրջորեն խաթարել է ԵԱՀԿ-ի վստահելիությունը:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարի հայտարարությունը ստորագրելուց ավելի քան մեկ տարի անց խաղաղության հեռանկարները դեռեւս անորոշ են մեր տարածաշրջանում: Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները, ինչն արտահայտվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժմամբ, պետական սահմանի երկայնքով շարունակական ռազմական սրացումներով եւ հրադադարի խախտումներով, հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց մինչ այժմ շարունակվող ապօրինի կալանքով, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումով եւ յուրացումով: Այս ամենը չի կարող դիտարկվել որպես Ադրբեջանի կողմից վստահության մթնոլորտ ստեղծելու պատրաստակամություն:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը քանիցս ապացուցել է, որ պատրաստ է ձեռնարկել իրական քայլեր տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ: Մենք կարծում ենք, որ այս նպատակին հասնելու համար կողմերն առաջինը պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները, որոնք ամրագրված են Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարություններում:
Ցավոք, ակնհայտ հակասություն կա Ադրբեջանի հայտարարած խաղաղ գոյակցության մասին մտադրության եւ իրական գործողությունների միջեւ: Ադրբեջանը շարունակաբար կեղծում կամ խեղաթյուրում է եռակողմ համաձայնագրերի դրույթները, երբեմն նույնիսկ հանդուգն կերպով հորինում նորերը, որոնք աղերս չունեն այս փաստաթղթերի բովանդակության կամ ոգու հետ: Նմանօրինակ մտացածին դրույթներից մեկն այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն է», որը հնարավոր չէ գտնել երեք եռակողմ հայտարարություններից եւ ոչ մեկում, եւ ինչն ուղիղ սպառնալիքի դրսեւորում է եւ ահաբեկչություն Հայաստանի ինքնիշխանության նկատմամբ:
Հարգելի գործընկերներ, Լեռնային Ղարաբաղում ներկա իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից «Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի» մի քանի առանցքային սկզբունքների բացահայտ խախտման արդյունք է, որոնց թվում են ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից զերծ մնալը, ինչպես նաեւ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը: Ոչ ոք չպետք է պատրանքներ ունենա, թե ուժի կիրառման արդյունքները՝ պատերազմական հանցագործություններով եւ միջազգային մադասիրական իրավունքի խախտումներով, կարող են երբեւէ երկարատեւ եւ կայուն խաղաղության համար հիմք դառնալ: Տարածաշրջանում այսպիսի խաղաղության հնարավոր է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո»:

24-25 февраля в Вене стартовала зимняя сессия ПА ОБСЕ, в которой принял участие глава делегации НС РА в Ассамблее Э.Агаджанян. В своем выступлении на совместном заседании сессии армянский делегат отметил:
"Госпожа председатель, уважаемые коллеги,
мы все очень обеспокоены происходящим в Украине, потому что любая война – трагедия с бесчислевнными человеческими жертвами и лишениями.
Точно так же агрессивная война, развязанная Азербайджаном 27 сентября 2020 г. в условиях глобальной пандемии, имела трагические последствия и серьезно подорвала доверие к ОБСЕ.
Спустя более года после подписания трехстороннего заявления о прекращении огня 9 ноября 2020 г. перспективы мира в нашем регионе по-прежнему неопределенны. Азербайджан продолжает свои агрессивные действия, которые находят свое отражение во вторжении на суверенную территорию РА, продолжающейся военной эскалации и нарушениях режима прекращения огня вдоль государственной границы, незаконном заключении армянских военнопленных и удерживаемых гражданских лиц, уничтожении и присвоении армянского культурного наследия. Все это нельзя рассматривать как готовность Азербайджана к созданию атмосферы доверия.
Армения, в отличие от Азербайджана, неоднократно доказывала готовность предпринять реальные шаги для установления долгосрочного мира в регионе. Считаем, что для достижения этой цели стороны должны в первую очередь выполнить свои обязательства по трехсторонним заявлениям, подписанным руководителями Армении, Азербайджана и Российской Федерации.
К сожалению, между намерением Азербайджана жить в мире и его реальными действиями существует явное противоречие. Азербайджан продолжает фальсифицировать или искажать положения трехсторонних соглашений, иногда даже нагло придумывая новые, не имеющие ничего общего с содержанием или духом этих документов. Одним из таких мнимых положений является так называемый “Зангезурский коридор”, которого нет ни в одном из трех трехсторонних заявлений, и который представляет собой прямую угрозу суверенитету Армении и терроризм.
Уважаемые коллеги, нынешняя ситуация в Нагорном Карабахе – итог явного нарушения Азербайджаном ряда основополагающих принципов Хельсинкского Заключительного акта, включая отказ от угрозы силой или ее применения, а также мирное урегулирование конфликтов. Ни у кого не должно быть иллюзий, что последствия применения силы, с военными преступлениями и нарушениями международного гуманитарного права, когда-либо могут стать основой долгосрочного и стабильного мира. Такого мира в регионе можно достичь лишь путем всеобъемлющего урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ”.
24-25 февраля состоялась зимняя сессия ПА ОБСЕ.Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ М.Карапетян выступила на онлайн-заседании Комитета ПА ОБСЕ по экономическим вопросам, науке, технологии и окружающей среде, отметив в своем выступлении:“Хочу поблагодарить господина Риччи за его выступление и особенно за п...