Առաջարկվում է ընդլայնել ՀՀ դրոշի գործածման տարածքները
Փետրվարի 4-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաuտանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետության դրոշը նախադպրոցական, հանրակրթական, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, գիտական, մարզական եւ մշակութային կազմակերպությունների, պետության եւ համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վրա մշտապես բարձրացնելու պահանջ ամրագրել, նոր խմբագրությամբ շարադրել դրոշի բարձրացման եւ իջեցման վերաբերյալ դրույթները:
Զեկուցողի խոսքով` նախաձեռնությամբ լուծվում է նաեւ մեկ այլ կարեւոր հարց` կապված «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» օրենքի գործնական կիրարկումն ապահովելու օրենսդրական հիմքերի ձեւավորման հետ: «Խնդիրն այն է, որ «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ օրենքի պահանջների խախտումն առաջացնում է պատասխանատվություն օրենքով սահմանված կարգով, սակայն օրենքով սահմանված պահանջների խախտման համար որեւէ օրենքով պատասխանատվություն սահմանված չէ»,- նշել է Աղվան Վարդանյանը եւ հավելել, որ առաջարկվում է օրենքի պահանջների որոշակի խախտումների համար սահմանել վարչական պատասխանատվություն:
Հաշվի առնելով օրենքն ընդունելու դեպքում ՀՀ դրոշներ ձեռք բերելու անհրաժեշտությունը` օրենքի ուժի մեջ մտնելու համար սահմանվել է եռամսյա ժամկետ:
Հանձնաժողովի անդամներն ողջունել են նախաձեռնությունը, ներկայացրել առաջարկներ: Նշվել է, որ որոշ ձեւակերպումներ հստակեցման կարիք ունեն:
Փաթեթի վերաբերյալ Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը: Գործադիրը, դրական  գնահատելով նախաձեռնությունը, ներկայացրել է մի շարք դիտողություններ եւ առաջարկներ:
Հանձնաժողովում օրինագծերի փաթեթը ստացել է դրական եզրակացություն` առաջինից երկրորդ ընթերցում այն լրամշակելու պայմանով:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկարգավորվեն գործնականում առաջացած խնդիրները
Կառավարության հեղինակած ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը փետրվարի 4-ին քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ առա...
Կկանոնակարգվեն հարցման հիման վրա հարկային նպատակներով տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված հարաբերությունները
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սող...

Расширение мест применения Флага РА
4 февраля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна.
В первом чтении обсужден пакет проектов о внесении дополнения и изменений в закон “О Флаге Республики Армения” и в Кодекс РА об административных правонарушениях, представленный   депутатом фракции “Армения” А.Варданяном.
Предлагается закрепить требование о постоянном поднятии флага Республики Армения на зданиях дошкольных, общеобразовательных, высших учебных заведений, научных, спортивных и культурных организаций, других юридических лиц, созданных государством и общественностью, переизложить положения о подъеме и спуске флага.
По словам докладчика, инициативой решается еще один важный вопрос в связи с формированием законодательной базы для обеспечения практической реализации закона “О Флаге РА”. “Проблема в том, что ст.10 Закона предусматривает, что нарушение требований закона влечет за собой ответственность в установленном законом порядке, но ни один закон не предусматривает ответственности за нарушение установленных законом требований”, - заметил А.Варданян и добавил, что предлагается установить административную ответственность за отдельные нарушения закона.
Учитывая необходимость приобретения флагов РА в случае принятия закона, установлен трехмесячный срок для вступления закона в силу.
Члены комиссии приветствовали инициативу и представили предложения. Отмечено, что некоторые формулировки нуждаются в уточнении.
Позицию правительства по пакету представил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Кочарян. Он положительно оценил инициативу, высказал ряд замечаний и предложений.
Пакет законопроектов одобрен комиссией при условии внесения в него поправок между первым и вторым чтениями.
Обсуждение проекта о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон “Регламент Национального Собрания” в авторстве депутата С.Багратяна отложено на срок до двух месяцев.
Возникшие на практике проблемы регулируются законодательной инициативой
4 февраля в Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден представленный правительством пакет проектов о внесении поправок в Конституционный закон “О партиях” и прилагаемые проекты.По повестке заседания обстоятельно выступила заместитель министра юстиции РА Е.Туманянц, отметивш...
Регулируется обмен информацией для налогообложения по запросу
4 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден в первом чтении подготовленный правительством пакет законопроектов о внесении дополнений в Кодекс административного судопроизводства РА и прилагаемые проекты.Заместитель председателя КГД РА Ц.Согомонян отметил...