Առաջարկվում է ընդլայնել ՀՀ դրոշի գործածման տարածքները
Փետրվարի 4-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաuտանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետության դրոշը նախադպրոցական, հանրակրթական, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, գիտական, մարզական եւ մշակութային կազմակերպությունների, պետության եւ համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վրա մշտապես բարձրացնելու պահանջ ամրագրել, նոր խմբագրությամբ շարադրել դրոշի բարձրացման եւ իջեցման վերաբերյալ դրույթները:
Զեկուցողի խոսքով` նախաձեռնությամբ լուծվում է նաեւ մեկ այլ կարեւոր հարց` կապված «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» օրենքի գործնական կիրարկումն ապահովելու օրենսդրական հիմքերի ձեւավորման հետ: «Խնդիրն այն է, որ «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ օրենքի պահանջների խախտումն առաջացնում է պատասխանատվություն օրենքով սահմանված կարգով, սակայն օրենքով սահմանված պահանջների խախտման համար որեւէ օրենքով պատասխանատվություն սահմանված չէ»,- նշել է Աղվան Վարդանյանը եւ հավելել, որ առաջարկվում է օրենքի պահանջների որոշակի խախտումների համար սահմանել վարչական պատասխանատվություն:
Հաշվի առնելով օրենքն ընդունելու դեպքում ՀՀ դրոշներ ձեռք բերելու անհրաժեշտությունը` օրենքի ուժի մեջ մտնելու համար սահմանվել է եռամսյա ժամկետ:
Հանձնաժողովի անդամներն ողջունել են նախաձեռնությունը, ներկայացրել առաջարկներ: Նշվել է, որ որոշ ձեւակերպումներ հստակեցման կարիք ունեն:
Փաթեթի վերաբերյալ Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը: Գործադիրը, դրական  գնահատելով նախաձեռնությունը, ներկայացրել է մի շարք դիտողություններ եւ առաջարկներ:
Հանձնաժողովում օրինագծերի փաթեթը ստացել է դրական եզրակացություն` առաջինից երկրորդ ընթերցում այն լրամշակելու պայմանով:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկարգավորվեն գործնականում առաջացած խնդիրները
Կառավարության հեղինակած ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը փետրվարի 4-ին քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ առա...
Կկանոնակարգվեն հարցման հիման վրա հարկային նպատակներով տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված հարաբերությունները
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սող...

It is Proposed to Expand Areas of RA Flag Use
On February 4, the regular sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan was held.
The package of bills on Making Addendum and Amendments to the RA Law on Flag of the Republic of Armenia and on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offences authored by the deputy of the Armenia Faction was debated in the first reading.
It is proposed to fix a demand for permanently hoisting the flag of the Republic of Armenia on the buildings of the pre-school, general education, higher educational institutions, scientific and cultural organizations, other legal persons founded by the state and community, and compose with new edition the provisions on hoisting and lowering the flag.
According to the co-rapporteur, another important issues is also resolved in connection with the formation of the legislative bases for providing the practically enforcing the law on the Flag of the Republic of Armenia. “The problem is that the it is set by Article 10 of the law on the Flag of the Republic of Armenia that the violation of the law requirements causes responsibility by the established order of the law, but the no responsibility by any law for the violation of the requirements established by law,” Aghvan Vardanyan has noted and has added that it is proposed to set administrative responsibility for certain violations of the law requirements.
Taking into consideration the necessity of obtaining the RA flags in case of passing the law, three-month term has been set for law the law entering into force.
The Committee members welcomed the initiative and submitted proposals. It has been noted that some formulations need specification.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan presented the position of the Government on the package. Positively evaluating the initiative, the executive body presented a number of remarks and recommendations.
The package of bills was endorsed in the Committee in case of revising it from the first to the second reading.
The debate of the draft law on Making Amendments and Addenda to the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly authored by the deputy Sergey Bagratyan was postponed until two months.
Practically Emerged Problems to Be Regulated by Legislative Initiative
On February 4, the package of the draft law on Amending the constitutional law on Parties and the enclosed ones authored by the Government was debated at the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.As the Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants has presented, it is proposed to set th...
Relations on Exchange of Information on Request for Tax Purposes to Be Regulated
At February 4 sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the package of draft laws on Making Addenda to the RA Code of Administrative Procedure and the presented enclosed ones authored by the Government was debated in the first reading. The RA Deputy Chairperson of the State...