Կկանոնակարգվեն հարցման հիման վրա հարկային նպատակներով տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված հարաբերությունները
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Գլոբալ ֆորումի շրջանակում Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների իրականացման եւ տեղեկատվության փոխանակման ստանդարտների կիրարկումն ապահովելու հետ:
Գլոբալ ֆորումը միջազգային կառույց է, որի գործունեությունն ուղղված է անդամ՝ շուրջ 160 երկրների միջեւ հարկային նպատակներով բանկերում եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման ստանդարտների իրականացմանը: Հայաստանը Գլոբալ ֆորումին միացել է 2015 թվականից:
Հարցման հիման վրա հարկային նպատակներով տեղեկատվության փոխանակումն ապահովելու համար առաջարկվում է կատարել լրացում՝ նախատեսելով հարկային մարմնի կողմից բանկային եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկության ստացումը հատուկ վարույթի շրջանակում:
Հիմնական զեկուցողը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել է Գլոբալ ֆորումին, տեղեկատվության հասանելիության գործիքակազմին, օտարերկրյա պետությանը տեղեկատվության փոխանակման ընթացակարգին, ներկայացրել է պարզաբանումներ տեղեկատվության փոխանակման ժամկետներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանն ընդգծել է նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը:
Առաջարկվում է ընդլայնել ՀՀ դրոշի գործածման տարածքները
Փետրվարի 4-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կա...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկարգավորվեն գործնականում առաջացած խնդիրները
Կառավարության հեղինակած ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը փետրվարի 4-ին քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ առա...

Relations on Exchange of Information on Request for Tax Purposes to Be Regulated
At February 4 sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the package of draft laws on Making Addenda to the RA Code of Administrative Procedure and the presented enclosed ones authored by the Government was debated in the first reading.
The RA Deputy Chairperson of the State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan has noted that the proposed amendments are conditioned by the implementation of commitments undertaken by Armenia and standards for exchange of information within the framework of the Global Forum of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).
The Global Forum is an international structure, the activity of which is to implement the standards for the exchange of confidential information protected by law in banks for tax purposes and other financial institutions among about 160 member countries. Armenian has joined the Global Forum since 2015.
It is proposed to make addendum to ensure the exchange of information on request for tax purposes, envisaging the receipt of confidential information by the tax authority in banking and other financial organizations within the framework of a special proceeding.
Answering the deputies’ questions, the key rapporteur referred to the Global Forum, the toolkit of access to information and the procedure of information exchange with a foreign country, presented clarifications on the issues related to the terms of information exchange. The co-rapporteur Artur Davtyan underlined the necessity of the draft adoption.
It is Proposed to Expand Areas of RA Flag Use
On February 4, the regular sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan was held.The package of bills on Making Addendum and Amendments to the RA Law on Flag of the Republic of Armenia and on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offenc...
Practically Emerged Problems to Be Regulated by Legislative Initiative
On February 4, the package of the draft law on Amending the constitutional law on Parties and the enclosed ones authored by the Government was debated at the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.As the Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants has presented, it is proposed to set th...