Կկանոնակարգվեն հարցման հիման վրա հարկային նպատակներով տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված հարաբերությունները
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Գլոբալ ֆորումի շրջանակում Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների իրականացման եւ տեղեկատվության փոխանակման ստանդարտների կիրարկումն ապահովելու հետ:
Գլոբալ ֆորումը միջազգային կառույց է, որի գործունեությունն ուղղված է անդամ՝ շուրջ 160 երկրների միջեւ հարկային նպատակներով բանկերում եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման ստանդարտների իրականացմանը: Հայաստանը Գլոբալ ֆորումին միացել է 2015 թվականից:
Հարցման հիման վրա հարկային նպատակներով տեղեկատվության փոխանակումն ապահովելու համար առաջարկվում է կատարել լրացում՝ նախատեսելով հարկային մարմնի կողմից բանկային եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկության ստացումը հատուկ վարույթի շրջանակում:
Հիմնական զեկուցողը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել է Գլոբալ ֆորումին, տեղեկատվության հասանելիության գործիքակազմին, օտարերկրյա պետությանը տեղեկատվության փոխանակման ընթացակարգին, ներկայացրել է պարզաբանումներ տեղեկատվության փոխանակման ժամկետներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանն ընդգծել է նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը:
Առաջարկվում է ընդլայնել ՀՀ դրոշի գործածման տարածքները
Փետրվարի 4-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կա...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկարգավորվեն գործնականում առաջացած խնդիրները
Կառավարության հեղինակած ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը փետրվարի 4-ին քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ առա...

Регулируется обмен информацией для налогообложения по запросу
4 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден в первом чтении подготовленный правительством пакет законопроектов о внесении дополнений в Кодекс административного судопроизводства РА и прилагаемые проекты.
Заместитель председателя КГД РА Ц.Согомонян отметила, что предлагаемые изменения обусловлены выполнением Арменией обязательств и стандартов обмена информацией в рамках Глобального форума Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Глобальный форум – международная структура, занимающаяся почти в 160 странах-членах обеспечением соблюдения стандартов легитимного обмена конфиденциальной информацией между банками и другими финансовыми учреждениями для налогообложения. Армения присоединилась к Глобальному форуму с 2015 г.
В целях обеспечения обмена информацией для налогообложения на основании запроса предлагается внести дополнение, предусматривающее получение налоговым органом конфиденциальной информации в банковских и иных финансовых организациях в рамках особого производства.
Основной докладчик, отвечая на вопросы депутатов, коснулась Глобального форума, инструментария доступа к информации, порядка обмена информацией с зарубежным государством, а также дала разъяснения по вопросам, связанным с условиями обмена информацией. Содокладчик А.Давтян подчеркнул необходимость принятия проекта.
Инициатива удостоилась положительного заключения .
Расширение мест применения Флага РА
4 февраля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна.В первом чтении обсужден пакет проектов о внесении дополнения и изменений в закон “О Флаге Республики Армения” и в Кодекс РА об административных правонарушениях, пред...
Возникшие на практике проблемы регулируются законодательной инициативой
4 февраля в Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден представленный правительством пакет проектов о внесении поправок в Конституционный закон “О партиях” и прилагаемые проекты.По повестке заседания обстоятельно выступила заместитель министра юстиции РА Е.Туманянц, отметивш...