ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 3-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկվել է ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով՝ գործող օրենսդրական կարգավորումներով խնդիրներ են առաջանում կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպությունների կողմից երթակարգավարական ծառայությունների մատուցման պայմանագրային պարտավորությունների կատարման հետ կապված:
Առաջարկվում է սահմանել «երթուղային թերթիկ» հասկացությունը, որի վրա երթուղու սպասարկման իրավունքը հատկացնող մարմնի լիազորած կազմակերպության կողմից կատարվող համապատասխան նշումը հնարավորություն կտա ապահովելու երթակարգավարական ծառայությունների պատշաճ որակը:
Օրենսդրական առաջարկն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Հանձնաժողովը կառաջարկի ԱԺ խորհրդին հարցի երկրորդ ընթերցումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Փետրվարի 3-ի նիստում Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 3-ի նիստում քննարկել եւ հաստատել է Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2020 թվականի տարեկան հաշվետվությունը: ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի խոսքով` հաշվետվությունն ընդգրկում է 2020 օրաց...

3 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам в первом чтении обсужден законодательный пакет о внесении поправок в закон “Об автомобильном транспорте” и в   Кодекс РА об административных правонарушениях.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симоняна, при действующем положении возникают проблемы в связи с выполнением договорных обязательств по обычным пассажирским перевозкам организациями, осуществляющими регулярные пассажирские перевозки.
Предлагается, в частности,   более конкретизировать и уточнить понятия “путевой лист” и “услуга электронной маршрутизации”, а также некоторые другие положения и процедуры.
Законодательное предложение удостоилось положительного заключения комиссии. Комиссия предложит Совету НС организовать второе чтение вопроса в течение 24 часов после его принятия в первом чтении.
3 февраля на заседании под председательством Б.Туняна обсужден в первом чтении законодательный  пакет инициированных правительством проектов о внесении поправок в закон “О торговле и услугах” и в Кодекс РА об административных правонарушениях. Депутаты приветствовали инициативу по урегулированию...
3 февраля Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила и утвердила годовой отчет за 2020 г. о выполнении Программы приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.По повестке заседания обстоятельно выступил председатель Комитета по управлению государственным имуществом РА А.Авет...