Դեկտեմբերի 13-ին ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ընթացքում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանն անդրադարձել է իրենց խմբակցության՝ կալանքից ազատ արձակված պատգամավորներին:
«Օգոստոսի 2-ին՝ 8-րդ գումարման ԱԺ առաջին նիստում, մեր խմբակցությունը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարում էինք, որ կալանավորումն աբսուրդ է պատգամավորի կարգավիճակ ունեցող անձի դեպքում, եթե չկա ԱԺ համաձայնությունը: Մի քանի անգամ նույնիսկ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածը բառացիորեն ընթերցվել է ԱԺ նիստի ընթացքում, այդ ընթերցողներից մեկը ես եմ եղել: Բայց դուք տեսա՞ք՝ որքան պետք է տեւեր այս գործընթացը, որ այս պարզ ճշմարտությունն արձանագրվեր»,-ասել է Արամ Վարդեւանյանը:
Պատգամավորը, նշել է. «Ոչ մեկը ոչ մի լուծում չտվեց՝ բացառությամբ Սահմանադրական դատարանի, որը, իհարկե, ծայրահեղ միջոց է, բայց կյանքը ցույց տվեց, որ գործուն միջոց էր»:
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը դեկտեմբերի 9-ին բավարարել էր ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների դիմումը՝ արձանագրելով, որ անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից, չի կարող պահվել անազատության մեջ: Դեկտեմբերի 10-ին դատարանի որոշմամբ ազատ էին արձակվել խմբակցության անդամներ Արմեն Չարչյանը, Մխիթար Զաքարյանը եւ Արթուր Սարգսյանը:

On December 13, during the briefings followed the NA regular sittings the deputy of the RA NA Armenia Faction Aram Vardevanyan touched upon the deputies of their faction released from the arrest.
“On August 2, at the NA first sitting of the eighth convocation, our faction, the With Honor Faction announced that the arrest was absurd in case of a person with the deputy’s status, if there was no consent from the NA. The Article 96 of the Constitution has even been read for several times during the NA sitting, and I have been one of those readers. But haven’t you seen how long should last this process, so this simple truth would be recorded?” Aram Vardevanyan said.
The deputy noted: “Nobody gave any solution to this, except the Constitutional Court, which, of course, is an extreme means, but the life showed that it was a practical means.”
Let us note that on November 9, the Constitutional Court satisfied the application of the deputies of the NA Armenia Faction, recording that the person not having deputy’s status being in prison, cannot be kept in jail from the moment of getting deputy’s status. On December 10, by the decision of the Court members of the faction Armen Charchyan, Mkhitar Zakaryan and Artur Sargsyan were released.