Դեկտեմբերի 13-ին ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ընթացքում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանն անդրադարձել է իրենց խմբակցության՝ կալանքից ազատ արձակված պատգամավորներին:
«Օգոստոսի 2-ին՝ 8-րդ գումարման ԱԺ առաջին նիստում, մեր խմբակցությունը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտարարում էինք, որ կալանավորումն աբսուրդ է պատգամավորի կարգավիճակ ունեցող անձի դեպքում, եթե չկա ԱԺ համաձայնությունը: Մի քանի անգամ նույնիսկ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածը բառացիորեն ընթերցվել է ԱԺ նիստի ընթացքում, այդ ընթերցողներից մեկը ես եմ եղել: Բայց դուք տեսա՞ք՝ որքան պետք է տեւեր այս գործընթացը, որ այս պարզ ճշմարտությունն արձանագրվեր»,-ասել է Արամ Վարդեւանյանը:
Պատգամավորը, նշել է. «Ոչ մեկը ոչ մի լուծում չտվեց՝ բացառությամբ Սահմանադրական դատարանի, որը, իհարկե, ծայրահեղ միջոց է, բայց կյանքը ցույց տվեց, որ գործուն միջոց էր»:
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը դեկտեմբերի 9-ին բավարարել էր ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների դիմումը՝ արձանագրելով, որ անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից, չի կարող պահվել անազատության մեջ: Դեկտեմբերի 10-ին դատարանի որոշմամբ ազատ էին արձակվել խմբակցության անդամներ Արմեն Չարչյանը, Մխիթար Զաքարյանը եւ Արթուր Սարգսյանը:

13 декабря депутат фракции НС “Армения” А.Вардеванян на брифингах по итогам очередных заседаний НС затронул тему  освобождения из заключения депутатов своей фракции.
“2 августа на первом заседании НС 8-го созыва наша фракция, фракция “Честь имею” заявили об абсурдности ареста лица со статусом депутата без согласия Национального Собрания. Несколько раз даже 96-ю статью Конституции буквально зачитали на заседании парламента, одним из этих докладчиков был я. Но вы видели, сколько времени занял этот процесс, чтобы была зафиксирована эта простая истина?”,  - отметил А.Вардеванян.
Депутат заметил: “Никто не дал никакого решения, кроме Конституционного Суда, что, конечно, является крайней мерой, но жизнь показала, что это была действенная мера”.
Отметим, что 9 декабря КС удовлетворил заявление депутатов фракции НС “Армения”, констатировав, что лицо, не имеющее статуса депутата в местах лишения свободы, не может содержаться в заключении с момента получение статуса депутата. 10 декабря по решению суда члены фракции А.Чарчян, М.Закарян и А.Саргсян были освобождены.