Դեկտեմբերի 13-ին տեղի են ունեցել ԱԺ ճեպազրույցները: ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ընթացքում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, անդրադառնալով թուրքական ապրանքների ներկրման սահմանափակմանը վերաբերող հարցին, նշել է. «Դեռեւս տարիներ առաջ Կառավարությունում մենք ենք հանդիսացել այդ նախաձեռնության հեղինակը, բայց այն ապրանքների մասով, որոնք որ ունեն Հայաստանում որպես վերջնական ապրանք ստանալու հնարավորություն: Այդ ապրանքների, որպես պատրաստի արտադրանքի սահմանափակումներն էր, որ քաղաքականություն պետք է տարվեր եւ նաեւ զուգահեռաբար աջակցություն տեղական արտադրողներին, որպեսզի կարողանային համարժեք եւ առավել առաջանցիկ տեմպերով նման որակի արտադրություն կազմակերպեին»:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ այն ինչ իրականացրել է այս Կառավարությունը մասնակի է, թերի է, որովհետեւ միայն ֆորմալ կամ անվանական սահմանափակումը բավարար չէ, որպեսզի այն հասնի հիմնարար նպատակին, ուստի, ըստ նրա, եթե ամբողջական դառնա փաթեթը, ապա կարող է լինել օգտակար:
Նշենք, որ Կառավարության 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ի որոշմամբ ժամանակավոր արգելք էր դրվել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա: Արգելքի գործողության ժամկետը այնուհետեւ երկարաձգվել էր մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը Կառավարությանն առաջարկել է դեկտեմբերի 31-ից հետո կրկին երկարաձգել թուրքական ծագման վերջնական սպառման ապրանքների՝ Հայաստան ներկրման արգելքի գործողության ժամկետը:

On December 13, the NA briefings were held. During the briefings followed by the NA regular sittings, the deputy of the RA NA Armenia Faction Artsvik Minasyan, referring to the issue related to the restriction on the import of Turkish products, noted: “Years ago, we have been the author of that initiative in the Government, but in terms of the products that have the opportunity to be received in Armenia as a final product. A policy should be pursued for the restrictions of those goods as ready products and in parallel with this support should be provided to the local producers in order to organize production of such quality with adequate and more progressive rates.”
According to Arstvik Minasyan, what this Government has done is partial and incomplete, because only a formal or nominal restriction is not enough for it to achieve its basic goal, so, according to him, if the package becomes complete, then it can be useful.
It should be noted that by the decision of the Government of 20 October 2020, a temporary ban was imposed on the import of final consumer goods of Turkish origin. The ban then was extended until December 31, 2020. The RA Ministry of Economy suggested the Government to extend the ban on the import of final consumer goods of Turkish origin to Armenia again after December 31.