Կիպրոս կատարած պաշտոնական այցի եզրափակիչ օրը ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի հանձնակատար Ֆոտիս Ֆոտիուին:
Նախագահի հանձնակատարը, ողջունելով հյուրերին, Կիպրոսի նախագահի բարեմաղթանքներն է փոխանցել` ափսոսանք հայտնելով, որ նա աշխատանքային այցով օրեր առաջ մեկնել է երկրից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման եւ ջերմ ընդունելության համար` հավելելով, որ հայերի ու կիպրացիների արժեհամակարգի ու աշխարհընկալման ընդհանրությունները հայ-կիպրական դարավոր բարեկամության հենքն են:
Երկուստեք կարեւորել են Հայաստանի ու Կիպրոսի կողմից ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված շարունակական ջանքերը, ինչպես նաեւ միասնական պայքարը համամարդկային իրավունքների ու արժեքների պահպանման եւ արդարության վերականգնման հարցերում: Ալեն Սիմոնյանն անգնահատելի է համարել եղբայրական Կիպրոսի իշխանությունների եւ խորհրդարանի բոլոր գործընկերների սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին առնչվող բոլոր կենսական հարցերում:
Նախագահի հանձնակատարը, անդրադառնալով հայ-կիպրական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, կարեւորել է Կիպրոսի հայ համայնքի դերը: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել  հայկական դպրոցների եւ եկեղեցու պահպանման գործում պետական հոգածության մասին:
Անդրադարձ է եղել հայկական եւ կիպրական սփյուռքին` կարեւորելով սփյուռքի գործոնը համատեղ խնդիրների բարձրաձայնման եւ անհրաժեշտ լուծումներ նախանշելու հարցերում:
Կողմերն անդրադարձել են Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիային` այս համատեքստում քննարկելով անհետ կորածների, ռազմագերիների եւ պատանդության մեջ գտնվողների թեման:
Նախագահի հանձնակատարն ընդգծել է, որ Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ հարաբերությունները Կիպրոսի առաջնահերթություններից են: Նա տեղեկացրել է, որ այդ շրջանակում  նախատեսվում է հայերի եւ պոնտոսցի հույների ցեղասպանություններին վերաբերող ցուցահանդես բացել Հունաստանի հայաշատ Սալոնիկ քաղաքում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վստահություն են հայտնել, որ համատեղ ծրագրերի իրականացումը նշանակալի ներդրում կունենա Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ առկա գերազանց հարաբերությունների առավել ընդլայնման եւ բազմաբնույթ համագործակցության նոր հնարավորությունների  նախանշման հարցում:

В заключительный день официального визита на Кипр делегация во главе с Председателем НС РА встретилась с Уполномоченным Президента Республики Кипр Фотисом Фотиу.
Приветствуя гостей, Уполномоченный Президента передал наилучшие пожелания Президента Кипра, выразив сожаление по поводу его недавнего отъезда из страны с рабочим визитом.
Председатель НС поблагодарил за встречу и теплый прием, добавив, что общие ценности, мировоззрение армян и киприотов в основе многовековой армяно-кипрской дружбы.
Обоюдно подчеркнуты последовательные усилия Армении и Кипра по предотвращению геноцидов, а также совместная борьба в защиту общечеловеческих прав и ценностей, в восстановление справедливости. А.Симонян счел неоценимой принципиальную позицию властей братского Кипра и всех партнеров парламента по всем жизненно важным вопросам, связанным с Арменией и армянским народом.
Фотис Фотиу, коснувшись перспектив развития армяно-кипрских отношений, особо отметил роль армянской общины Кипра. Он представил Председателю НС подробную информацию о государственной заботе по содержанию армянских школ и церкви.
Собеседники затронули также проблемы армянской и кипрской диаспор, подчеркнув важность данного фактора в постановке совместных задач и выработке необходимых решений.
Стороны коснулись азербайджано-турецкой военной агрессии против Арцаха, в этом контексте обсудив тему военнопленных, заложников и без вести пропавших.
Уполномоченный Президента подчеркнул, что трехсторонние отношения Армения-Кипр-Греция являются одним из приоритетов Кипра. Он сообщил, что в этих рамках намечается открытие выставки о геноцидах армян и понтийских греков в городе Салоники (Греция).
В завершение встречи стороны выразили уверенность, что реализация совместных программ внесет значительный вклад в дальнейшее расширение существующих отличных отношений между Арменией и Кипром, в появление новых возможностей для многопланового сотрудничества.