Վիեննայում ընթացող Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 8-ին հանդիպեց Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահ Ֆերնանդ Էտգենի հետ:
Հանդիպմանը երկուստեք կարեւորվեց քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը, որի խթանման գործոններից է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ բարձր է գնահատում Լյուքսեմբուրգի հավասարակշված եւ անաչառ դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության հարցում` երախտագիտություն հայտնելով Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի կողմից 2020 թ. հոկտեմբերի 16-ին եւ 2020 թ. դեկտեմբերի 24-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները դատապարտող եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի կարեւորությունն ընդգծող բանաձեւերի ընդունման կապակցությամբ:
Զրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ անհրաժեշտ է նաեւ խթանել միջխորհրդարանական համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում: Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահն իր աջակցությունը հայտնեց Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների զարգացմանն ուղղված գործընթացներին:
Զրուցակցի խնդրանքով ԱԺ նախագահը տեղեկատվություն տրամադրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլից` պատմելով նաեւ Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների եւ նրանց վերադարձնելու կապակցությամբ տարվող աշխատանքների մասին: Ալեն Սիմոնյանը շեշտեց, որ հայկական կողմն ապավինում է իր բոլոր գործընկերների աջակցությանը` ռազմագերիների շուտափույթ արձակումն ապահովելու համար:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջը հրավիրեց պաշտոնական այց կատարել Հայաստանի Հանրապետություն` ՀՀ-ի եւ Լյուքսեմբուրգի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ընդառաջ` միաժամանակ հավելելով, որ կարելի է քննարկել խորհրդարանների մակարդակով երկու երկրների մայրաքաղաքներում համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությունը:

8 сентября в рамках проходящей в Вене V Всемирной конференции глав парламентов Председатель НС А.Симонян встретился со спикером Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург Фернандом Этьеном.
Обе стороны подчеркнули необходимость продолжения политического диалога, одним из факторов которого является также парламентская дипломатия. А.Симонян отметил, что высоко ценит взвешенную и беспристрастную позицию Люксембурга по Нагорно-Карабахскому конфликту, выразив признательность Палате депутатов Великого Герцогства за принятие 16 октября и 24 декабря 2020 г. резолюций, осуждающих развязанные Азербайджаном против Арцаха военные действия и подчеркивающих важность окончательного статуса Нагорного Карабаха.
В ходе беседы Председатель НС отметил, что необходимо также продвигать межпарламентское сотрудничество на международных парламентских площадках. Председатель Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург выразил поддержку процессам, направленным на развитие демократических ценностей в Армении.
Председатель НС по просьбе собеседника предоставил информацию о нынешнем этапе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также сообщил об армянских военнопленных, удерживаемых Азербайджаном, и о работе, проводимой в связи с их возвращением. А.Симонян подчеркнул, что армянская сторона рассчитывает на поддержку всех своих партнеров для обеспечения скорейшего освобождения военнопленных.
В завершение встречи А.Симонян пригласил коллегу посетить Армению с официальным визитом в канун 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Люксембургом, добавив, что на уровне парламентов можно было бы обсудить организацию совместных мероприятий в столицах двух стран.