Ալեն Սիմոնյանը հյուրընկալեց Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հրաժեշտի հանդիպում ունեցավ Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեի հետ: Վերջինս ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ողջունելով դեսպանին՝ խորհրդարանի նախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ վրացի ժողովուրդների միջեւ առկա հարաբերությունները եւ շնորհակալություն հայտնեց Գիորգի Սագանելիձեին՝ դիվանագիտական ծառայության ընթացքում այդ ուղղությամբ կատարած սերտ աշխատանքի համար: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական:
Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Ալեն Սիմոնյանին փոխշահավետ ու արդյունավետ համագործակցության համար:
Գիորգի Սագանելիձեն ընդգծեց, որ հայ-վրացական փոխգործակցությունը հիմնված է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա, եւ Վրաստանը կարեւորում է մեր երկրի հետ փոխշահավետ համագործակցությունը: Ըստ նրա՝ երկկողմ հարաբերությունները զարգանալու մեծ ներուժ ունեն:
Ալեն Սիմոնյանն առանձնահատուկ կարեւորեց հայ ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ Վրաստանի իշխանությունների միջնորդությունը եւ հույս հայտնեց, որ հետագայում եւս Վրաստանն այդ հարցում կցուցաբերի իր օժանդակությունը: Այդ համատեքստում նա ընդգծեց տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցը:
Դեսպանը եւս կարեւորեց տարածաշրջանում խաղաղության գործոնը: Նա նշեց, որ մեր երկրից հեռանում է ջերմ հուշերով՝ մնալով Հայաստանի բարեկամը:
Վահան Նարիբեկյանը հանդիպեց ՄՀԻ տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթի հետ
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի գրասենյակի ու ՄՀԻ Հայաստանի միջեւ համագործակցության շրջանակի քարտեզագրման նպատակով օգոստոսի 16-ին ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը հանդիպեց Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի պատվիրակության հետ՝ տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթի գլխավորությամբ: Վահան Նարիբեկյանը...
Օգոստոսի 16-ին խորհրդարանի ղեկավար Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում էր ԱԺ ութերորդ գումարման մշտական հանձնաժողովների նախագահների տեղակալների առաջադրման հարցը: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 138-րդ հոդվածով սահմանված բանաձեւի համ...
«Խորհրդարանական շաբաթ» 15.08.2021
Անցնող շաբաթվա խորհրդարանական իրադարձություններն ամփոփ ներկայացված են «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդման օգոստոսի 15-ի թողարկման ընթացքում:           ...

Alen Simonyan Hosts Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia
On August 16, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan had a farewell meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia George Saganelidze. The latter completed his diplomatic mission in our country.
Welcoming the Ambassador, the Speaker of the Parliament highly assessed the relations existing between the Armenian and Georgian peoples and thanked George Saganelidze for the close work done in that direction during the diplomatic service. The NA President expressed hope that the cooperation would be continuous.
In his turn the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia thanked Alen Simonyan for mutually beneficial and effective cooperation.
George Saganelidze has underlined that the Armenian-Georgian cooperation is based on the two peoples’ centuries-old friendship, and Georgia emphasizes the mutually beneficial cooperation with our country. According to him, the two countries have great potential for developing those relations.
Alen Simonyan especially highlighted the mediation of the Georgian authorities on the return of Armenian prisoners of war and expressed hope that in future also Georgia would its assistance in that issue. In that context he stressed the issue of the establishment of peace in the region.
The Ambassador also attached importance to the factor of peace in the region. He noted that he was leaving our country with warm memories, remaining the friend of Armenia.
Vahan Naribekyan Meets with IRI Director James De Witt
On August 16, the NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan met with the delegation of the International Republican Institute (IRI) headed by the Director James De Witt for mapping the cooperation format between the Office of the NA Chief of Staff and the IRI Armenia. The NA Deputy Chief...
On August 16, the extraordinary sitting of the RA NA Council presided over by the Head of the Parliament Alen Simonyan was held. The item of the nomination for the Deputy Chairs of the Standing Committees of the NA eighth convocation was on the agenda. Pursuant to the resolution set by Article 138 o...