ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամները մայիսի 27-ին հանդիպել են Գերմանիայի Բունդեսթագի «Այլընտրանք Գերմանիայի համար (AfD)» խմբակցության պատգամավոր, Գերմանիա-Հարավային Կովկաս միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահ Շտեֆեն Կոտրեի գլխավորած պատվիրակության հետ:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը, գնահատելով Բունդեսթագի հետ փոխգործակցության բնույթն ու դինամիկան, նշել է, որ հարաբերությունները դեռեւս ունեն զարգացման մեծ ներուժ:
Պատվիրակության ղեկավար Շտեֆեն Կոտրեն տեղեկացրել է, որ այցի նպատակն է ծանոթանալ Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական զարգացումներին, հաստատել համագործակցություն հնարավոր բոլոր ձեւաչափերով: Նրա ներկայացմամբ՝ մեկ տարի առաջ Գերմանիայում համակ ուշադրությամբ էին հետեւում Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական փոփոխություններին եւ գոհունակությամբ են նշում, որ այդ ամենն անցնցում, խաղաղ ճանապարհով է տեղի ունեցել: Շտեֆեն Կոտրեն փաստել է, որ տեսանելի է վերընթացը: Պատվիրակության անդամները նշել են, որ ցանկանում են, որ Հայաստանն իրապես լինի զարգացած կենտրոն աշխարհաքաղաքական տարածաշրջանում:
Զրուցակիցները խոսել են հայ-գերմանական բարեկամական հարաբերություններից, արժեւորել Գերմանիայի դերակատարությունը մեր երկրի ժողովրդավարական, իրավական եւ տնտեսական բարեփոխումների գործընթացներում:
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորների հարցերը վերաբերել են բազմամշակութայնությանը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին:

27 мая члены фракции ППА встретились с делегацией, возглавляемой депутатом фракции “Альтернатива для Германии” (AfD) Бундестага ФРГ, вице-председателем межпарламентской группы дружбы   Германия – Южный Кавказ Штефеном Котре.
Секретарь фракции ППА А.Абовян, оценивая характер и динамику взаимодействия с Бундестагом, отметил, что отношения содержат большой потенциал развития.
Руководитель делегации Штефен Котре сообщил, что цель визита – ознакомиться с политическими и экономическими развитиями Армении, установить сотрудничество во всех возможных форматах. По его словам,  год назад в Германии с пристальным вниманием следили за политическими переменами в Армении и ныне с удовлетворением отмечают, что все произошло без потрясений, мирным путем. Г -н Котре констатировал, что прогресс очевиден. Члены делегации отметили, что желали бы становления Армении действительно развитым центром в геополитическом регионе.
Собеседники коснулись армяно-немецких дружественных отношений, оценили роль Германии в процессах демократических, правовых и экономических реформ в РА.
Вопросы депутатов фракции ППА касались мультикультурализма, защиты экономической конкуренции, региональных проблем.