ՍԾՏՀ ԽՎ հանձնաժողովը քննարկել է կենսաթոշակային համակարգի խնդիրները
Երեւանում ապրիլի 16-ին անցկացվել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 52-րդ նիստը:
Քննարկման առանցքում էր ՍԾՏՀ կազմակերպության անդամ պետությունների կենսաթոշակային համակարգերին վերաբերող հարցը:
Բացման խոսքում ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը` որպես կազմակերպության եւ նրա խորհրդարանական ձեւաչափի հիմնադիր անդամ, կարեւորում է տարածաշրջանում համագործակցության խթանման կարեւոր մարմիններից մեկի` ՍԾՏՀ ԽՎ շրջանակում փոխգործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը: Ըստ նրա` ժամանակակից աշխարհում խորհրդարանական դիվանագիտությունն ու բազմակողմ համագործակցությունը մեծ նշանակություն եւ արդիականություն են ձեռք բերում:
«Մենք ձգտում ենք Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների հետ իրավահավասար եւ միմյանց շահերը հաշվի առնող համագործակցության զարգացմանը: Վեհաժողովի անդամ երկրներն ունեն շատ ընդհանուր նպատակներ, որոնց թվում են խաղաղության, կայունության, բարեկեցության ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը»,- նշել է Լենա Նազարյանը: Մեր երկրի տնտեսական զարգացման առաջնայնությունների շարքում ԱԺ փոխնախագահն առանձնացրել է նորարարական եւ բարձր, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու հեռահաղորդակցության ոլորտները, ենթակառուցվածքային շինարարությունը, ռազմական արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը եւ վերականգնվող էներգետիկան: «Անկասկած, տարածաշրջանում առկա որոշակի լարվածությունը խոչընդոտում է առանձին երկրների միջեւ տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնմանը: Տնտեսական ինտեգրման զարգացումը եւ տարածաշրջանի պետությունների տնտեսական ներուժի կոնսոլիդացիան կարող են լավ նախադրյալ լինել առկա մարտահրավերներին արձագանքելու եւ կայունության ամրապնդման համար»,- նշել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգին՝ Լենա Նազարյանն ընդգծել է, որ այն ներառում է պետական կենսաթոշակային ապահովությունը, կուտակային եւ կամավոր կենսաթոշակային բաղադրիչները: Նա տեղեկացրել է, որ վերջին տարիներին պետական կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում իրականացվող միջոցառումներն ուղղված են եղել մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավմանը, «Էլեկտրոնային կենսաթոշակ» տեղեկատվական համակարգի կատարելագործմանը` կենսաթոշակների, նպաստների նշանակման եւ վճարման գործընթացում առկա ռիսկերը նվազեցնելուն, ծառայությունների հասանելիությունն ու մատչելիությունն ապահովելուն, կենսաթոշակների եւ նպաստների նշանակման ու վճարման գործընթացի վարչարարությունը պարզեցնելուն: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ աշխատանքներ են տարվում ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ կենսաթոշակային ապահովության բնագավառում միջպետական համաձայնագիր կնքելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանը եվրոպական երկրների հետ պարբերաբար քննարկում է կենսաթոշակային ապահովության բնագավառին առնչվող խնդիրներ:
Լենա Նազարյանը համոզմունք է հայտնել, որ երեւանյան նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի շուրջ քննարկումները կնպաստեն կազմակերպության վարկանիշի հետագա բարձրացմանն ու ավելի գործնական արդյունքներ ունենալուն:
Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգի առանձնահատկությունները ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Անուշ Բեղլոյանը: Բանախոսը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգը ներառում է պետական կենսաթոշակային ապահովում, կուտակային եւ կամավոր կենսաթոշակների տրամադրման բաղադրիչ:
Անուշ Բեղլոյանն ընդգծել է, որ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու արդյունքում նվազագույն կենսաթոշակը կազմում է 25500 դրամ: ՀՀ կառավարության ծրագրի համաձայն, նախատեսվում է նաեւ պարբերաբար բարձրացնել պետական կենսաթոշակների չափը:
Ռուսաստանի կենսաթոշակային համակարգը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Լյուդմիլա Բոկովան:
Ամփոփելով ՍԾՏՀ ԽՎ մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 52-րդ նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ Թուրքիայի ներկայացուցիչ Մետին Գյունդոգդուն նշել է, որ քննարկումները միտված էին կենսաթոշակային համակարգերի բարելավմանը: Նա տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Սերբիայում:

On April 16, the 52nd Meeting of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) Cultural, Educational and Social Affairs Committee was held in Yerevan.
The key issue for discussion was the Pension Systems in the BSEC Member States.
The RA NA Vice-President Lena Nazaryan has noted that the Republic of Armenia as a founder member of the organization and its parliamentary format highlights the expansion and strengthening of cooperation within the framework of the PABSEC, one of the important bodies of boosting the cooperation in the region. According to her, in the modern world the parliamentary diplomacy and the multilateral cooperation is of great importance and actuality.
“We strive for legally equal development of cooperation taking into consideration each other’s interests with the PABSEC Member States. The Assembly Member States have many common goals, among them the establishment of peace, stability, welfare and good neighbourly relations,” Lena Nazaryan noted. Among the priorities of the economic development of our country the NA Vice President distinguished the spheres of innovative and high, as well as information technologies and telecommunication, the sub-structural construction, the military industry, the agriculture, the tourism and renewing energy. “Undoubtedly, some tension existing in the region impedes the expansion of the economic cooperation between certain countries. The development of economic integration and the consolidation of the economic potential of the regional states can be a good precondition for responding the existing challenges and strengthening of stability,” the Vice President of the National Assembly noted.
Touching upon the pension system of Armenia, Lena Nazaryan has underlined that it includes the state pension insurance, the accumulative and voluntary pension components. She has informed that during last years the events being implemented in the state pension insurance were directed at the improvement of the providing service quality, the upgrading of the ‘electronic pension’ information system: in the process of appointing and paying the pensions and allowances, by reducing the existing risks, providing accessibility and simplifying the administration of the appointment and payment process of the pensions and allowances. According to the NA Vice President, works are done in the sphere of pension insurance with the EEU member states for signing Inter-State Agreement, as well as Armenia regularly discusses problems relating to the pension insurance with the European countries.
Lena Nazaryan expressed conviction that the discussion on the items included in the agenda of Yerevan Meeting would promote the further rise of the organization’s rating and having more practical results.
The Committee member Anugh Begloian presented the peculiarities of Armenia’s pension system. The speaker has informed that the pension system of Armenia includes state pension insurance, component of providing accumulative and voluntary pensions.
Anush Begloian has underscored that as a result of making amendments and addenda to the RA law on State Pensions, the minimum pension is 25500 drams. According to the RA Government programme, it is also designed to regularly raise the state pension.
The member of the Committee Lyudmila Bokova presented the pension system of Russia.
Summing up the 52nd Meeting of the PABSEC Cultural, Educational and Social Affairs Committee the representative of Turkey, the Chairman of the Committee Metin Gungogdu stated that the discussions were aimed at the improvement of the pension systems. He informed that the next Meeting will be held in Serbia.