ՍԾՏՀ ԽՎ հանձնաժողովը քննարկել է կենսաթոշակային համակարգի խնդիրները
Երեւանում ապրիլի 16-ին անցկացվել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 52-րդ նիստը:
Քննարկման առանցքում էր ՍԾՏՀ կազմակերպության անդամ պետությունների կենսաթոշակային համակարգերին վերաբերող հարցը:
Բացման խոսքում ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը` որպես կազմակերպության եւ նրա խորհրդարանական ձեւաչափի հիմնադիր անդամ, կարեւորում է տարածաշրջանում համագործակցության խթանման կարեւոր մարմիններից մեկի` ՍԾՏՀ ԽՎ շրջանակում փոխգործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը: Ըստ նրա` ժամանակակից աշխարհում խորհրդարանական դիվանագիտությունն ու բազմակողմ համագործակցությունը մեծ նշանակություն եւ արդիականություն են ձեռք բերում:
«Մենք ձգտում ենք Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների հետ իրավահավասար եւ միմյանց շահերը հաշվի առնող համագործակցության զարգացմանը: Վեհաժողովի անդամ երկրներն ունեն շատ ընդհանուր նպատակներ, որոնց թվում են խաղաղության, կայունության, բարեկեցության ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը»,- նշել է Լենա Նազարյանը: Մեր երկրի տնտեսական զարգացման առաջնայնությունների շարքում ԱԺ փոխնախագահն առանձնացրել է նորարարական եւ բարձր, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու հեռահաղորդակցության ոլորտները, ենթակառուցվածքային շինարարությունը, ռազմական արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը եւ վերականգնվող էներգետիկան: «Անկասկած, տարածաշրջանում առկա որոշակի լարվածությունը խոչընդոտում է առանձին երկրների միջեւ տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնմանը: Տնտեսական ինտեգրման զարգացումը եւ տարածաշրջանի պետությունների տնտեսական ներուժի կոնսոլիդացիան կարող են լավ նախադրյալ լինել առկա մարտահրավերներին արձագանքելու եւ կայունության ամրապնդման համար»,- նշել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգին՝ Լենա Նազարյանն ընդգծել է, որ այն ներառում է պետական կենսաթոշակային ապահովությունը, կուտակային եւ կամավոր կենսաթոշակային բաղադրիչները: Նա տեղեկացրել է, որ վերջին տարիներին պետական կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում իրականացվող միջոցառումներն ուղղված են եղել մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավմանը, «Էլեկտրոնային կենսաթոշակ» տեղեկատվական համակարգի կատարելագործմանը` կենսաթոշակների, նպաստների նշանակման եւ վճարման գործընթացում առկա ռիսկերը նվազեցնելուն, ծառայությունների հասանելիությունն ու մատչելիությունն ապահովելուն, կենսաթոշակների եւ նպաստների նշանակման ու վճարման գործընթացի վարչարարությունը պարզեցնելուն: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ աշխատանքներ են տարվում ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ կենսաթոշակային ապահովության բնագավառում միջպետական համաձայնագիր կնքելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանը եվրոպական երկրների հետ պարբերաբար քննարկում է կենսաթոշակային ապահովության բնագավառին առնչվող խնդիրներ:
Լենա Նազարյանը համոզմունք է հայտնել, որ երեւանյան նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի շուրջ քննարկումները կնպաստեն կազմակերպության վարկանիշի հետագա բարձրացմանն ու ավելի գործնական արդյունքներ ունենալուն:
Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգի առանձնահատկությունները ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Անուշ Բեղլոյանը: Բանախոսը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգը ներառում է պետական կենսաթոշակային ապահովում, կուտակային եւ կամավոր կենսաթոշակների տրամադրման բաղադրիչ:
Անուշ Բեղլոյանն ընդգծել է, որ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու արդյունքում նվազագույն կենսաթոշակը կազմում է 25500 դրամ: ՀՀ կառավարության ծրագրի համաձայն, նախատեսվում է նաեւ պարբերաբար բարձրացնել պետական կենսաթոշակների չափը:
Ռուսաստանի կենսաթոշակային համակարգը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Լյուդմիլա Բոկովան:
Ամփոփելով ՍԾՏՀ ԽՎ մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 52-րդ նիստը՝ հանձնաժողովի նախագահ Թուրքիայի ներկայացուցիչ Մետին Գյունդոգդուն նշել է, որ քննարկումները միտված էին կենսաթոշակային համակարգերի բարելավմանը: Նա տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Սերբիայում:

Комитет ПАЧЭС обсудил проблемы пенсионной системы
16 апреля в Ереване состоялось 52-е заседание Комитета ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным вопросам.
В центре внимания дебатов – вопросы пенсионных систем государств-членов ОЧЭС.
Во вступительном слове, приветствуя гостей, вице-спикер НС Л.Назарян отметила, что РА, как член организации и учредитель ее парламентского формата, осознает важность расширения и упрочения взаимодействия в рамках одного из ключевых органов стимулирования сотрудничества в регионе – ПАЧЭС. По ее словам, в современном мире парламентская дипломатия и многогранное сотрудничество имеют весомое значение и актуальность.
“Мы стремимся к развитию равноправного сотрудничества, учитывающего взаимные интересы государств-членов ОЧЭС. Страны-члены Ассамблеи обладают множеством целей, среди которых утверждение мира, стабильность, процветание и добрососедские отношения”, - отметила Л.Назарян. В ряду приоритетов экономического развития Армении вице-спикер НС выделила сферы инноваций, информационных технологий и телекоммуникаций, инфраструктурное строительство, военную промышленность, сельское хозяйство, туризм и возобновляемую энергетику.   “Безусловно, существующая определенная напряженность в регионе препятствует расширению экономического взаимодействия между отдельными странами. Развитие экономической интеграции и консолидация экономического потенциала государств региона могут стать хорошими предпосылками для реагирования на существующие вызовы и укрепления стабильности”, - заметила вице-спикер НС.
Обратившись к пенсионной системе Армении, Л.Назарян подчеркнула, что она включает государственное пенсионное обеспечение, накопительный и добровольный пенсионные компоненты. Вице-спикер сообщила, что реализуемые в последние годы в сфере государственного пенсионного обеспечения меры  направлены на повышение качества предоставляемых услуг, совершенствование информационной системы “Электронная пенсия” – с целью снижения существующих рисков в процессах назначения и выплаты пенсий и пособий, обеспечения доступности услуг, прозрачности процесса администрирования при назначении и выплате пенсий и пособий. По словам Л.Назарян, ведется работа по заключению межгосударственного соглашения в сфере пенсионного обеспечения с государствами-членами ЕАЭС; проблемы пенсионного обеспечения периодически обсуждаются   также с европейскими странами.
Л.Назарян выразила уверенность, что дебаты по включенным в повестку дня ереванского заседания вопросам посодействуют дальнейшему повышению авторитета организации и достижению практических результатов.
Особенности пенсионной системы РА представила член комиссии А.Беглоян. Она, в частности, сообщила, что в итоге внесения изменений и дополнений в закон РА “О государственных пенсиях” минимальная пенсия составляет 25.500 драмов. Согласно программе Правительства РА, намечается также периодическое повышение размера государственных пенсий.
Обобщая 52-е заседание Комитета ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным вопросам, его председатель, представитель Турции Метин Гюндогду отметил, что обсуждения нацелены на совершенствование пенсионных систем. Он проинформировал, что следующее заседание комиссии пройдет в Сербии.