Արա Բաբլոյանն ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 9-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկեւիչուսին:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրին Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվելու կապակցությամբ` բարձր է գնահատել այն փաստը, որ Լիտվան ՀՀ անկախությունը ճանաչած առաջին երկիրն է:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Լիտվայի խորհրդարանականների միջեւ սերտ շփումներն ու համագործակցության ակտիվացումը, ինչպես նաեւ արդյունավետ խորհրդարանական փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում:
Խոսելով Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին` խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի ղեկավարությանը փաստաթուղթը վավերացնելու կապակցությամբ:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին՝ Արա Բաբլոյանը վստահեցրել է, որ տեղի ունեցած փոփոխությունները որեւէ կերպ չեն ազդել հայ-լիտվական հարաբերությունների վրա: Այս համատեքստում օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի վերջին իրադարձությունները եւս մեկ անգամ վկայեցին, որ մեր երկիրը շարունակում է ընթանալ ժողովրդավարության ճանապարհով: «Որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ՝ ինձ համար կարեւոր է, որ բոլոր որոշումները լինեն քաղաքական քննարկումների եւ փոխհամաձայնության շրջանակում: Հուսով եմ, որ այս պահին ընթացող բանակցությունները կավարտվեն հօգուտ մեր երկրի ու ժողովրդի՝ առանց ցնցումների եւ չեն նվազեցնի մեր երկրի վարկանիշը միջազգային ասպարեզում»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
Լինաս Լինկեւիչուսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, եւս բարձր է գնահատել երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Նա կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը, փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը: Նախարարը մի շարք ոլորտներում փոփոխություններ իրականացնելու հարցում իրենց երկրի ունեցած փորձը փոխանցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Լինաս Լինկեւիչուսն ընդգծել է տնտեսական փոխգործակցության զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ մի շարք ոլորտներում, ինչպես օրինակ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման, չօգտագործված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` լինելով առաջին հերթին մարդու իրավունքների խնդիր` հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով:

Ara Babloyan Receives Foreign Minister of Republic of Lithuania
On October 9, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania Linas Linkevičius.
Welcoming the guest, who is in Armenia to take part in the 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie to be held in Yerevan, Ara Babloyan has highly appreciated the fact that Lithuania is the first country that has recognized the RA independence.
The President of the National Assembly emphasized the close contacts and the activation of cooperation between the parliamentarians of Armenia and Lithuania, as well as the effective parliamentary cooperation on the international platforms.
Talking about the RA-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the Head of the Parliament expressed his gratitude to the leaders of Lithuania for ratifying the document.
Touching upon the events in Armenia, Ara Babloyan assured that the changes had not affected on the Armenian-Lithuanian relations. In this context the Head of the legislative body has noted that the recent events of Armenia once again proved that our country continues going in the path of democracy. “As RA NA President, it is important for me that all decisions will be in the framework of political debates and mutual consent. I hope that the ongoing negotiations at this moment will end for the benefit of our country and the people without shocks and will not reduce the rating of our country,” Ara Babloyan said.
Thanking for the warm reception Linas Linkevičius also highly assessed the current level of bilateral relations. He attached importance to the cooperation of the two countries' parliamentarians, the mutual visits and the exchange of experience. In making changes in a number of spheres the Minister expressed readiness of exchanging experience of their country. Linas Linkevičius has underlined the necessity of the development and deepening of economic cooperation, noting that in some spheres, as for example information technologies and electronic governance there is non-used potential.
During the meeting the interlocutors talked about the regional problems and discussed other issues of bilateral interest.
Regarding Nagorno Karabakh conflict, Ara Babloyan has stated that the peaceful solution of the conflict has no alternative. According to the Head of the Parliament, being first of all, a problem of human rights, the conflict can be solved only due to the exercise of the right of the Artsakh people's free self-determination.