Ազգային ժողովում շարունակվում են քննարկումները 2005թ. բյուջեի կատարողականի շուրջ
Հունիսի 6-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տն տեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին 2005 թ. պետական բյուջեով` իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման եւ դատական մարմինների ֆինանսավորման հարցերը:
Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց, որ պետական բյուջեում օրենսդրի եւ պետական կառավարման ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են շուրջ 7.8 մլրդ դրամ՝ ապահովելով նախատեսված ծախսերի 99.4 տոկոսը: Նախորդ տարվա համեմատ ծախսերն ավելացել են 10 տոկոսով` պայմանավորված աշխատավարձի, ներկայացուցչական եւ կապիտալ ծախսերի աճով: Տեղեկացվեց, որ պետական ֆինանսական կառավարման բնագավառի ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են շուրջ 12.0 մլրդ դրամ, պետական բյուջեի ֆինանսական կառավարման հատկացումները կատարվել են 98.3 տոկոսով: Պարոն Ջանջուղազյանի հաղորդմամբ` կառավարության պահուստային ֆոնդից ՀՀ նախագահի աշխատակազմին110 մլն դրամէ հատկացվել, իսկ արտաքին քաղաքականության իրականացման նպատակով` շուրջ 16.5 մլն դրամ: Խորհրդարանի ֆինանսավորման համար նախատեսված 2 մլրդ. 129.7 մլն դրամից 99.94 տոկոս կատարողական է արձանագրվել: ԱԺ աշխատակազմի եւ պատգամավորների գործունեության ապահովման համար նախատեսվել է 1մլրդ 826 մլն դրամ, ԱԺ Վերահսկիչ  պալատի համար` 121.9 մլն դրամ, 4.9 մլրդ դրամ է տրամադրվել արտաքին քաղաքականության գծով: Գլխավոր գանձապետը, անդրադառնալով կառավարության աշխատակազմին հաշվետու տարում նախատեսված 4 մլրդ 384 մլն դրամին, հավաստեց, որ հարյուր տոկոս ֆինանսավորում է ապահովվել ապարատի պահպանման, վարչական օբյեկտների հիմնանորոգման համար: Կառավարության աշխատակազմին պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 916 մլն դրամ, իսկ արտաքին քաղաքական գործունեության համար` շուրջ 294 մլն դրամ: Առողջապահության եւ գիտական ու կրթական բնագավառներում Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ մեծածավալ աշխատանքներ են կատարվել: 50 մլնդրամ տրամադրվել է Ջավախքի դպրոցների հիմնանորոգման համար, իսկ կրթական օբյեկտների նորոգման համար նախատեսված 40 մլն դրամը ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է: Դատական համակարգի պահպանմանը 2005 թ. պետական բյուջեից հատկացվել է շուրջ 5.1 մլրդ դրամ` ապահովելով ծրագրի 97.5 տոկոս կատարում: Շեղումը հիմնականում պայմանավորված է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի թերակատարմամբ: Նշված ծրագրի շրջանակներում ծախսվել է 1.8 մլրդ դրամ: Ծրագրի նպատակներն են բարելավել դատական կառավարումը եւ գործավարության գործընթացները, զարգացնել համապարփակ ինստիտուցիոնալ հիմք դատավորների եւ դատարանների անձնակազմի վերապատրաստման համար, ամրապնդել հարկադիր կատարման ծառայությունը, զարգացնել դատավորներին, իրավական մասնագետներին, քաղաքացիներին հասանելի համապարփակ իրավական տեղեկատվական համակարգը եւ բարձրացնել հասարակության իրազեկությունը օրենքների եւ իրավական հաստատությունների վերաբերյալ: 2005 թ. հատկացումները ծախսվել են դատական համակարգի ավտոմատացման եւ դատական օրենսդրության խորհրդատվական ծառայությունների, դատարանների ենթակառուցվածքի վերականգնման, դատավորների եւ դատարանների աշխատակազմերի վերապատրաստման, ԴԱՀԿ ծառայության կատարելագործման, իրավական տեղեկատվության, հանրային իրազեկության եւ հանրային կրթության քարոզարշավի ուղղությամբ աշխատանքների իրականացմանը: Նախորդ տարվա համեմատ դատական գործունեության ֆինանսավորումն աճել է 7.8 տոկոսով կամ 369.4 մլն դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում ծախսերի աճով: Ատոմ Ջանջուղազյանը ընդգծեց, որ սահմանադրական դատարանի մասով հաշվետու տարում բյուջեով նախատեսված է  եղել 207.7 մլն դրամ, ինչը կատարվել է 99.89 տոկոսով, իսկ արդարադատության նախարարության ծրագրերի համար հատկացված 6.1 մլրդ դրամը տրամադրվել է 97.53 տոկոսով` ապարատի պահպանման, փորձաքննությունների կատարման ծառայությունների ձեռքբերման, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ֆինանսավորման համար: Քրեակատարողական համակարգի պահպանման համար նախատեսված 3.2 մլրդ դրամը ֆինանսավորվել է ամբողջությամբ: Դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում արձանագրվել է 93.63 տոկոս կատարում, որը ֆինանսավորվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ:ՄԻՊ-ի աշխատակազմին բյուջեով սահմանված 106.5 մլն դրամի ֆինանսավորումը 95.96 տոկոսով հետեւանք է տնտեսումների: ԿԸՀ համար 310 մլն դրամի դիմաց փաստացի ֆինանսավորումը կազմել է 303.3 մլն դրամ, իսկ հանրային հեռուստառադիոնկերության ապարատի պահպանման ծախսերի համար կատարողականը` 100 տոկոս: Տեղեկացվեց, որ ցածր կատարողական է արձանագրվել քաղաքացիական ծառայողների վերապատրաստման գծով, նախատեսված 14.2 մլն դրամի դիմաց արձանագրվել է9.4 մլն դրամի կատարում եւ հատուկ ընդհանուր կրթական ուսուցման բնագավառում` 115.8 մլն դրամի դիմաց արձանագրելով 91.32 տոկոս կատարողական:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գեւորգյանը նշեց, որ ապարատի պահպանման ծախսերի համար հատկացված գումարը կազմել է 2 մլրդ 245 մլն դրամ` ներառյալ կառավարության պահուստային ֆոնդի հատկացումները` արձանագրելով 99 տոկոս կատարում:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հայկ Քոթանյանն ընդգծեց, որ խորհրդարանի պահպանման ծախսերի համար սահմանված 1 մլրդ 915 մլն հատկացումները կատարվել են 1 մլրդ 826 մլն դրամի չափով: Պարոն Քոթանյանի հաղորդմամբ` վերանորոգման աշխատանքների համար հատկացվել է 131 մլն դրամ, որը կատարվել է 100 տոկոսով: Նա նշեց, որ հոդվածային փոփոխությունները համապատասխանում են բյուջեի մասին օրենքին: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի հավաստմամբ` գերածախս թույլ չի տրվել, բոլոր ծրագրերը հարյուր տոկոսով կատարվել են:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Մանուկ Թոփուզյանն ասաց, որ կառավարությանը հատկացված ֆինանսական միջոցները նպաստել են բնականոն գործունեությանը:
ՀՀ տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրեց, որ հաշվետու տարում ՏԻ մարմիններին տրանսֆերտային վճարումներն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել են, որոնք կազմել են 14.9 մլրդ դրամ եւ 39.1 տոկոսով գերազանցել նախորդ տարվա հատկացումները: Շուրջ 13.8 մլրդ դրամ են կազմել ֆինանսական համահարթեցման նպատակով ՏԻՄ-ին տրամադրվող դոտացիաները, որոնք 28.6 տոկոսովգերազանցել են նախորդ տարվա հատկացումները:
ԿԸՀ նախագահ Գարեգին Ազարյանը տեղեկացրեց, որ 2005 թ. ընտրություննեի եւ հանրաքվեների գծով ծախսերը կազմել են շուրջ 303.3 մլն դրամ` 97.9 տոկոսով ապահովելով ծրագրի կատարումը: Շեղումն առաջացել է ԿԸՀ-ի եւ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների պահպանման ծախսերի տնտեսման արդյունքում:
Երեւանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը հաղորդեց, որ 2005 թ. պետբյուջեով Երեւանի քաղաքապետարանի ապարատի պահպանման ծախսերի համար նախատեսվել է 259 մլն 535 հզր դրամ, ինչը կատարվել է ամբողջությամբ:Երեւանի 12 համայնքներին ֆինանսական համահարթեցման սկզբունքով տրամադրվող դոտացիան կազմել է 4 մլրդ 684 մլն դրամ, ինչը եւս կատարվել է հարյուր տոկոսով: Պարոն Արեյանն ասաց, որ կրթության եւ մշակույթի, տրանսպորտի սուբսիդավորման գծով 21. 346 մլն դրամ հատկացումը եւս ամբողջությամբ կատարվել է. հոդվածային տեղաշարժեր չեն եղել:
2005 թ. պետական բյուջեով ՀՀ մարզերին տրամադրված ֆինանսական հատկացումները խորհրդարանականներին ներկայացրին մարզպետարանների ներկայացուցիչները` Արագածոտնի մարզին տրամադրվել է 129.405.50 հազար դրամ, Արարատի մարզին` 135.171.50 հազար դրամ, Արմավիրի մարզին` 129.909.000 հազար դրամ, Գեղարքունիքի մարզին` 199.783.70 հազար դրամ, Լոռու մարզին` 166.459.50 հազար դրամ, Կոտայքի մարզին` 141.168.10 հազար դրամ, Շիրակի մարզի ն` 182.066.70 հազար դրամ, Սյունիքի մարզին` 140.590.40 հազար դրամ, Վայոց Ձորի մարզին` 116.503.90 հազար դրամ եւ Տավուշի մարզին` 117.396.90 հազար դրամ:
Նիստում ելույթներ ունեցան եւ համապատասխան ոլորտների ծախսային կառուցվածքը ներկայացրին Սահմանադրական դատարանի ներկայացուցիչ Զավեն Չոփուրյանը, արդարադատության փոխնախարար Աշոտ Աբովյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանը, ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը, ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանը, ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչ Արտեմ Հարությունյանը եւ հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ամալյանը:
Աժ արտաքին հարաբերությունների եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ  տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեց «ՀՀ 2005 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի կատարման հաշվետվությունը` ՀՀ ԱԳՆ ֆինանսավորման եւ միջազգային կազմակերպություններին անդամակցելու վճարումների մասով:
ՀՀ ֆինանսների եւ  էկոնոմիկայի փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ արտաքին քաղաքական գործունեության բնագավառի ծախսերը կազմել են շուրջ 9.5 մլրդ դրամ` ապահովելով 97.7% կատարողական, որի հիմնական մասն ուղղվել է ՀՀ դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների պահպանմանը (4.1 մլրդ դրամ), միջազգային կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության վճարներին (1.1 մլրդ դրամ) եւ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության գծով պարտավորությունների կատարմանը (1.7 մլրդ դրամ): Ծրագրից փոքր-ինչ շեղումն առաջացել է արտասահմանյան պատվիրակությունների ընդունելությունների, արտասահմանյան պաշտոնական գործուղումների, արտասահմանյան առեւտրային ներկայացուցիչների պահպանման ծրագրերի գծով: Նախատեսված ծավալով ֆինանսավորվել են նաեւ արտաքին քաղաքական գործունեության մյուս ծրագրերը: Բացառություն է կազմում Գյումրիում Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր հյուպատոսության համար շենքի ձեռք բերման ծրագիրը, որի համար նախատեսվել էր շուրջ 187.9 մլն դրամ, սակայն 2005 թվականին շենքի գնումը չի իրականացվել: 2004 թվականի համեմատ արձանագրվել է արտաքին քաղաքական գործունեության ծախսերի աճ 50.4%-ով կամ շուրջ 3.2 մլրդ դրամով, որը հիմնականում պայմանավորված է ՀՀ դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների պահպանման, միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության, արտասահմանյան պաշտոնական գործուղումների ծախսերի աճով, ինչպես նաեւ երեք նոր ծրագրերի ֆինանսավորմամբ, այդ թվում` արտասահմանյան առեւտրային ներկայացուցչությունների, միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության գծով պարտավորությունների կատարման եւ Բելգիայի դեսպանության շենքի գնման ծրագրերը:Արտաքին գործերի նախարարությանը2005թ. բյուջեով նախատեսվել էր6 մլրդ 141 մլն դրամ տրամադրել, ինչը տարվա ընթացքում ճշտվել է` կազմելով 7 մլրդ 101 մլն դրամ, իսկ փաստացիԱԳՆ կողմից օգտագործվել է 6մլրդ 887 մլն դրամ `ապահովելով ծրագրային ցուցանիշի 97 տոկոս կատարողական: Պետական արարողակարգի ծառայությանը հաշվետու տարվա համար նախատեսված է եղել 111.7 մլն դրամ, որն ամբողջությամբ իրականացվել է:
Արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը գոհունակությամբ նշեց, որվերջին երկու տարիներին Ազգային ժողովի եւ կառավարության կողմիցԱԳՆ նկատմամբ որոշակի ընդգծված վերաբերմունք կա, որը մեծապես օգնում է իրենց աշխատանքներին:
Հունիսի 6-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի 34-րդ նիստը, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահ, ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:Պարոն Թորոսյանը ողջունելով նիստի մասնակիցներին եւ արդյունավետ աշխատանք մաղթելով` ներկայացրեց բյուրոյի 34-րդ ...

В Национальном Собрании продолжаются обсуждения по исполнению бюджета за 2005 год
6 июня на совместном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросами Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам были обсуждены вопросы финансирования государственным бюджетом в 2005 году органов государственной власти, местного самоуправления и судебных органов.
Замминистра финансов и экономики, главный казначей Атом Джанджугазян сообщил, что расходы государственного бюджета по законодательной власти и органов государственного управления за отчетный период составили около 7,8 млрд. драмов, обеспечив 99,4 % предусмотренных расходов. По сравнению с предыдущим годом, расходы увеличились на 10 %, что обусловлено ростом расходов на заработную плату, представительских и капитальных расходов. Было отмечено, что расходы в сфере государственного финансового управления за отчетный период составили порядка 12,0 млрд. драмов, а ассигнования на финансовое управление из государственного бюджета были выполнены на 98,3 %. По сообщению г-на Джанджугазяна, из резервного фонда Правительства Аппарату Президента РА было выделено 110 млн. драмов, а в целях осуществления внешней политики - порядка 16,5 млн. драмов. Из предусмотренных на финансирование парламента 2 млрд. 129 ,7 млн. драмов было зафиксировано исполнения в размере 99.94 %. На обеспечение деятельности Аппарата и депутатов НС выделено 1 млрд. 826 млн. драмов, Контрольной палате – 121,9 млн. драмов, на внешнюю политику предоставлено 4,9 млрд. драмов. Главный казначей, говоря о предусмотренных в отченый год 4 млрд. 384 млн. драмах для Аппарата Правительства РА, заверил, что было обеспечено 100-процентное финансирование на соблюдение Аппарата и капитальный ремонт административных объектов. Аппарату Парительства РА было отведено 916 млн. драмов из резервного фонда, а для деятельности внешней политики – 294 млн. драммов. При поддержке Всемирного банка была проведена широкомасштабная работа в сферах здравоохранения, науки и образования. Пятьдесят млн. драмов было предоставлено школам Джавахка для их капитального ремонта, а предусмотренные 40 млн. драмов для ремонта образовательных объектов были полностью финансированы. Из государственного бюджета 2005 года было выделено около 5,1 млрд. драмов на соблюдение судебной системы, обеспечив исполнение программы на 97,5 %. Отклонение обусловлено, в основном, недовыполнением программы судебных реформ, осуществляемой при поддержке Всемирного банка. В рамках указанной программы было израсходовано 1,8 млрд. драмов. Финасирование судебной системы возросло на 7,8 % или 369,4 млн. драмов по сравнению с предыдущим годом. Атом Джанджугазян подчеркнул, что в части Конституционного Суда в отчетный год было предусмотрено по бюджету 207,7 млн. драмов, что было выполнено на 99,89 %, а отведенные 6,1 млрд. драмов для программ Министерства юстиции РА были предоставлены на 97,53% - это соблюдение Аппарата, приобретение исполнительских услуг экспертизы и финансирование развития актов гражданского состояния. Предусмотренные 3,2 млрд. драмов для соблюдения уголовно-исполнительной системы были финансированы полностью. В сфере Судебно-правовой ситемы было зафиксировано 93,63 % исполнения, что финансировалось при поддержке Всемирного банка. Установленное бюджетом финансированиеАппарата ЗПЧ на 106,5 млн. драмов является следствием экономии на 95,96 %. Фактическое финансирование ЦИК составило 303,3 млн. из отведенных 310 млн. драммов, а исполнение расходов соблюдения Аппарата телерадиокомпании составило 100 %. Было проинформировано, что зафиксирован низкий уровень исполнения по линии переподготовки государственных служащих: из предусмотренных 14,2 млн. драмов было зафиксировано исполнение на 9,4 млн. драмов, а в сфере обучения общего специального образования было зафиксировано 91,32 % исполнения из 115,8 млн. драмов. Руководитель Аппарата Президента РА Армен Геворкян отметил, что сумма, выделенная на соблюдение расходов Аппарата, составила 2 млрд.245 млн. драмов, включая исчисления резервного фонда Правительства РА и фиксируя 99 %исполнения.
Руководитель Аппарата НС РА Гайк Котанян подчеркнул, что 1 млрд.951 млн. ассигнований, установленных для расходов на соблюдение парламента, были выполнены в размере 1 млрд. 826 млн. драммов. По сообщению г-на Котаняна, за ремотные работы было выделено 131 млн. драмов, что было выполнено на 100 %. Он отметил, что изменения статей соответствуют закону о бюджете. По заверению Руководителя Аппарата НС, перерасхода допущено не было, все программы были выполнены на 100 %.
Министр - Руководитеь Аппарата Правительства РА Манук Топузян сказал, что финансовые средства, отведенные Правительству, способствовали нормальной деятельности.
Замминистра территориального управления Ваче Тертерян сообщил, что в отчетный год органам местного самоуправления были полностью выплаченытрансфертные платежи, которые составили 14,9 млрд. драмов и превысили ассигнование предыдущего года на 39,1 драм. Дотации, предоставляемые ОМС в целях финансового выравнивания, составили около 13,8 млрд. драмов, что превысило ассигнования прошлого года на28,6 %.
Председатель ЦИК Гарегин Азарян проинформировал, что расходы по части выборов и митингов 2005 года составили около 303,3 млн. драмов, что обеспечило выполнение программы на 97,9 %.
Вицемэр Еревана Камо Ареян сообщил, что для расходов на соблюдение Аппрата мэрии Еревана было предусмотрено госбюджетом 259 млн. 535 тыс. драмов, что было выполнено полностью. Дотация, предоставляемая 12 муниципалитетам Еревана по принципу финансового нивелирования, составила 4 млрд. 684 млн. драма, которая также была выполнена полностью. Г-н Ареян сказал, что ассигнования в размере 21,346 млн. драмов в части субсидий на образование, культуру и транспорт также были выполнены полностью, перемещения статей не наблюдалось.
Представители областной администрации ознакомили парламентариев с финансовыми ассигнованиями, предоставленными областям РА из государственного бюджета 2005 года: Арагацотнской области было предоставлено 129,405,50 тыс. драмов, Араратской области - 135.171.50 драмов, Гегеркуникской – 199.783.70 тыс. драмов, Лорийской – 166.459.50 тыс. драмов, Котайкской – 141.168.10 тыс. драмов, Ширакской – 182.066.70 тыс. драмов, Сюникской – 140.590.40 тыс. драмов, Вайоц Дзорской – 116.503.90 тыс. драмов и Тавушской области – 117.396.90 тыс. драмов.
На заседании выступили и представили расходную структуру соответствуюших сфер: представитель Конституционного Суда Завен Чопурян, заместитель Министра юстиции Ашот Абовян, заместитель Генерального прокурора Гагик Джангирян, председатель Совета национального радио и телевидения РА Алексан Арутюнян, председатель Комиссии по урегулированию общественных услуг Роберт Назарян, председатель Государственной комиссии РА по защите экономической конкуренции Ашот Шахназарян, председатель Совета по гражданкой службе Манвел Бадалян, представитель Аппарата ЗПЧ Артем Арутюнян и председатель Национальной комиссии телевидения и радио Григор Амалян.
На совместном заседании Постоянной комиссии НС по внешним сношениям и Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам был обсужден отчет по исполнению Закона РА ,,О государственном бюджете РА за2005 год” в части платежей за финансирование МИД РА и членство в международных организациях.
Замминистра финансов и экономики РА, Главный казначей Атом Джанджугазян отметил, что расходы в сфере внешней политической деятельности составили порядка 9,5 млрд. драмов, обеспечив 97,7 % исполнения, основная часть котрых была направлена на соблюдение посольств и представительств РА (4,1 млрд. драмов), на взносы за членство РА в международные организации (1,1 млрд. драмов) и исполнение обязательств в части членства РА в международных финансовых организациях (1,7 млрд. драмов).
По намеченному объему были профинансированы другие программы по внешней политической деятельности. Исключение составляет программа по приобретению здания для Генерального консульства Российской Федерации в Гюмри, для которого предусмотрено порядка 187.9 млн. драмов, однако покупка здания в 2005 году не состоялась. Рост расходов внешней политической деятельности по сравнению с 2004 годом был зафиксирован на 50,4 % или порядка 3,2 млрд. драмов.
Министерству иностранных дел РА госбюджетом РА на 2005 год намечалось отчисление суммы в размере 141 млн. драмов, что в течение года было уточнено, составив 7 млрд. 101 млн. драмов, а фактически МИД-ом было израсходовано 6 млрд. 887 млн. драмов, обеспечив 97 % исполнения програмного показателя. Службе государственного протокола за отчетный год была предусмотрена сумма в размере 111,7 млн. драмов, которая полностью была выполнена.
Замминистра иностранных дел Гегам Гарибджанян с удовлетворением отметил, что за последние два года наблюдается некоторое подчеркнутое внимательное отношение к МИД со стороны Национального Собрания и Правительства РА, что в значительной мере способствует их работе.
6 июня  в Национальном Собрании состоялось 34-е заседание Бюро Парламентской Ассамблеи  Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (ПАЧЭС), которое вел Председатель НС, Председатель ПАЧЭС  Тигран Торосян.Приветствуя участников заседания и пожелав им плодотворной раб...