Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հարավային Եվրոպայի եւ Կովկասի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալին
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հոկտեմբերի 25-ին ընդունել է Հարավային Եվրոպայի եւ Կովկասի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջոշուա Հաքին: Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության ամրապնդումը: Կողմերը քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում ...
25.10.2023
Պետական տուրքի դրույքաչափերի բարձրացում է նախատեսվում ՀՀ ներմուծված եւ արտահանվող առանձին կատեգորիայի ապրանքների համար
Մաքսային մարմինների կողմից ենթաակցիզային ապրանքների զննման եւ հաշվառման համար առաջարկվում է սահմանել պետական տուրքի դրույքաչափերի բարձրացում: Դա վերաբերելու է այն ապրանքատեսակներին, որոնք ներմուծվել են Հայաստան, ձեռք են բերել ԵԱՏՄ ապրանքի կարգավիճակ եւ արտահանվում են ՀՀ տարածքից: Գործող դրույքաչափը ...
Խորհրդարանը հոկտեմբերի 25-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը քննարկման է ներկայացրել Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյան...
Դավիթ Խաչատուրյանն ընտրվել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել էր Դավիթ Խաչատուրյանի, Անահիտ Հակոբյանի եւ Մանվել Շահվերդյանի թեկնածությունները: ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը: Քվեատուփու...
Նաիրա Հովսեփյանն ընտրվել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավոր
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել էր Կարեն Թումանյանի, Գուրգեն Մալխասյանի եւ Նաիրա Հովսեփյանի թեկնածությունները: ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը: Քվեատու...
Առավել խիստ միջոցներ կսահմանվեն ինքնակամ շինություններ կառուցելու համար
Վերջին տարիներին Կառավարությունը շարունակական ջանքեր է գործադրում արդյունավետ պայքար մղելու ինքնակամ կառույցների դեմ, սակայն նշված քայլերն ամբողջությամբ չեն լուծում ինքնակամ շինությունների կանխարգելման հարցը, ու այս խումբ իրավախախտումները ՀՀ-ում դեռեւս մեծ թիվ են կազմում: Այս իրավախախտումների համար ...
Փոփոխություններ «Տեսալսողական մեդիայի մասին» ՀՀ օրենքում
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 25-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» հարցը: Հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրի...
Առողջապահության ոլորտում նոր օրենք կգործի
Ոլորտը կարգավորող նոր օրինագիծ ներկայացնելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» 1992 թվականի նոյեմբերի 16-ի ՀՕ-43 օրենքի հնացած լինելու, դրանում բազմաթիվ փոփոխություններ կատարված լինելու հանգամանքով: Նախատեսվում է, որ «Հանրային առող...
Էլեկտրոնային հարթակով ուղեւորափոխադրման ծառայության մատուցման դաշտը կկանոնակարգվի
Ներկայումս հանրապետությունում էլեկտրոնային հարթակների միջոցով թեթեւ մարդատար ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների ծառայությունների մատուցումը մեծ կիրառություն ունի, սակայն ոլորտն օրենսդրորեն կարգավորված չէ: Էլեկտրոնային հարթակներ ստեղծած կազմակերպությունները փաստացի ուղեւորափոխադրման գործունեություն...
Քննարկվել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուի ընտրության հարցը
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 25-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկություններով ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները: Հաջորդիվ խորհրդարանը քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուի ընտրության հար...
Պատրաստակամ ենք ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպել Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Հայաստանում. Հակոբ Արշակյան
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ: Հանդիպմանը Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է հաջորդ տարի Երեւանում անցկացվելիք Միջխորհրդարանական միութ...

Р.Рубинян принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Южной Европы и Кавказа
25 октября вице-спикер НС Р.Рубинян принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Южной Европы и Кавказа Джошуа Хака.Приветствуя гостя, Р.Рубинян подчеркнул важность укрепления армяно-американского сотрудничества.Стороны обсудили ситуацию в регионе, подчеркнули необходимость скорейшего у...
Намечается повышение ставок госпошлины на отдельную категорию импортируемых и экспортируемых товаров
Для проверки и регистрации субакцизных товаров таможенными органами предлагается повысить ставки государственной пошлины. Речь о тех товарах, которые были ввезены в Армению, приобрели статус продукции ЕАЭС и экспортируются с территории РА. Действующая ставка составляет 1000 драмов за тонну, за кажду...
25 октября парламент обсудил во втором чтении ряд законодательных инициатив.Депутаты рассмотрели проекты о внесении изменений и дополнений в законы “Об автомобильном транспорте”, "Об управлении государственным имуществом", "Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных...
Д.Хачатурян избран судьей Уголовной палаты Кассационного суда
Председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян сообщил, что Высший судебный совет (ВСС) на вакантную должность судьи Уголовной палаты Кассационного суда выдвинул Д.Хачатуряна, А.Акопян и М.Шахвердяна. В голосовании приняли участие 67 из 107 депутатов НС. В урне для голосования оказалось 67 бюллетеней, не...
Н.Овсепян избрана судьей Гражданской палаты Кассационного суда
Председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян сообщил, что Высший судебный совет на вакансию судьи Гражданской палаты Кассационного суда выдвинул кандидатуры К.Туманяна, Г.Малхасяна и Н.Овсепян.В голосовании приняли участие 67 из 107 депутатов НС. В урне для голосования оказалось 67 бюллетеней, недейств...
К самовольному строительству будут применены строжайшие меры
В последние годы правительство прилагает постоянные усилия по эффективной борьбе с самовольными сооружениями, однако указанные шаги не решают в полной мере проблему предотвращения подобных построек, и данная группа правонарушений в РА по-прежнему весьма значительна. Административные наказания, налаг...
Поправки в закон “Об аудиовизуальных медиа”
25 октября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта во втором чтении обсужден вопрос о внесении дополнений в закон "Об аудиовизуальных медиа".Председатель комиссии С.Габриелян представил редакционные изменения, внесенные в...
В сфере здравоохранения будет действовать новый закон
“Необходимость представления нового закона, регулирующего сферу, обусловлена ​​тем, что закон от 16 ноября 1992 г. "Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения РА" устарел, в него внесено множество изменений. Намечается, что с вступлением в силу закона "Об обществе...
Регулируется оказание услуг по пассажироперевозкам на электронной платформе
“В настоящее время в республике широко распространено оказание услуг по перевозке пассажиров легковыми автомобилями посредством электронных платформ, однако законодательно данная сфера не регулируется. Организации, создавшие электронные площадки, осуществляют фактическую деятельность по пассажиропер...
Обсужден вопрос выбора кандидатуры судей, выдвинутой на вакантную должность судьи Гражданской палаты Кассационного суда
25 октября НС продолжило работу очередных заседаний и путем голосования приняло обсужденные накануне законодательные инициативы.Далее парламент обсудил вопрос выбора кандидатуры судей, выдвинутой на вакантную должность судьи Гражданской палаты Кассационного суда (ГП КС).Высший судебный совет (ВСС) н...
А.Аршакян: “Готовы на самом высоком уровне организовать 10-ю глобальную конференцию молодых депутатов МПС в Армении”
В рамках 147-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация, возглавляемая вице-спикером НС А.Аршакяном, встретилась с Генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом.На встрече А.Аршакян подчеркнул важность 10-й глобальной конференции молодых депутатов МПС, которая состоится в следующем году в Е...