Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հարավային Եվրոպայի եւ Կովկասի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալին
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հոկտեմբերի 25-ին ընդունել է Հարավային Եվրոպայի եւ Կովկասի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջոշուա Հաքին: Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության ամրապնդումը: Կողմերը քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում ...
25.10.2023
Պետական տուրքի դրույքաչափերի բարձրացում է նախատեսվում ՀՀ ներմուծված եւ արտահանվող առանձին կատեգորիայի ապրանքների համար
Մաքսային մարմինների կողմից ենթաակցիզային ապրանքների զննման եւ հաշվառման համար առաջարկվում է սահմանել պետական տուրքի դրույքաչափերի բարձրացում: Դա վերաբերելու է այն ապրանքատեսակներին, որոնք ներմուծվել են Հայաստան, ձեռք են բերել ԵԱՏՄ ապրանքի կարգավիճակ եւ արտահանվում են ՀՀ տարածքից: Գործող դրույքաչափը ...
Խորհրդարանը հոկտեմբերի 25-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը քննարկման է ներկայացրել Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյան...
Դավիթ Խաչատուրյանն ընտրվել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել էր Դավիթ Խաչատուրյանի, Անահիտ Հակոբյանի եւ Մանվել Շահվերդյանի թեկնածությունները: ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը: Քվեատուփու...
Նաիրա Հովսեփյանն ընտրվել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավոր
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել էր Կարեն Թումանյանի, Գուրգեն Մալխասյանի եւ Նաիրա Հովսեփյանի թեկնածությունները: ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 67-ը: Քվեատու...
Առավել խիստ միջոցներ կսահմանվեն ինքնակամ շինություններ կառուցելու համար
Վերջին տարիներին Կառավարությունը շարունակական ջանքեր է գործադրում արդյունավետ պայքար մղելու ինքնակամ կառույցների դեմ, սակայն նշված քայլերն ամբողջությամբ չեն լուծում ինքնակամ շինությունների կանխարգելման հարցը, ու այս խումբ իրավախախտումները ՀՀ-ում դեռեւս մեծ թիվ են կազմում: Այս իրավախախտումների համար ...
Փոփոխություններ «Տեսալսողական մեդիայի մասին» ՀՀ օրենքում
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 25-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» հարցը: Հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրի...
Առողջապահության ոլորտում նոր օրենք կգործի
Ոլորտը կարգավորող նոր օրինագիծ ներկայացնելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» 1992 թվականի նոյեմբերի 16-ի ՀՕ-43 օրենքի հնացած լինելու, դրանում բազմաթիվ փոփոխություններ կատարված լինելու հանգամանքով: Նախատեսվում է, որ «Հանրային առող...
Էլեկտրոնային հարթակով ուղեւորափոխադրման ծառայության մատուցման դաշտը կկանոնակարգվի
Ներկայումս հանրապետությունում էլեկտրոնային հարթակների միջոցով թեթեւ մարդատար ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների ծառայությունների մատուցումը մեծ կիրառություն ունի, սակայն ոլորտն օրենսդրորեն կարգավորված չէ: Էլեկտրոնային հարթակներ ստեղծած կազմակերպությունները փաստացի ուղեւորափոխադրման գործունեություն...
Քննարկվել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուի ընտրության հարցը
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 25-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկություններով ընդունել նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները: Հաջորդիվ խորհրդարանը քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուի ընտրության հար...
Պատրաստակամ ենք ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպել Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը Հայաստանում. Հակոբ Արշակյան
Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ: Հանդիպմանը Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է հաջորդ տարի Երեւանում անցկացվելիք Միջխորհրդարանական միութ...

Ruben Rubinyan receives U.S. Deputy Assistant Secretary of State overseeing policy for Southern Europe and the Caucasus
On October 25, the Vice President of the National Assembly Ruben Rubinyan received Joshua Huck, the Deputy Assistant Secretary of State overseeing policy for Southern Europe and the Caucasus.Welcoming the guest, Ruben Rubinyan highlighted the strengthening of the Armenian-American cooperation.The si...
25.10.2023
State duty rate hike is designed for the RA imported and exporting goods of certain categories
It is proposed for inspection and accounting of the sub-excise goods by the customs bodies to set state duty rate hike. It will also refer to the kinds of goods, which were imported to Armenia, were obtained status of the EEU goods and are exported from territory of the Republic of Armenia. The curr...
The Parliament debated a number of legislative initiatives in the second reading at the sitting on October 25.The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan presented the draft law on Making Addenda to the Law on Road Transport and the enclosed package of drafts ...
Davit Khachaturyan elected judge of Criminal Chamber of Court of Cassation
The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan stated that the Supreme Judicial Council nominated Davit Khachaturyan, Anahit Hakobyan and Manvel Shahverdyan for the vacancy of the judge of the Criminal Chamber of the Court of Cassation. 67 NA deputies out of 107 took part in the voting. Th...
Naira Hovsepyan Elected Judge of Civil Chamber of Court of Cassation
The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan informed that the Supreme Judicial Council nominated for the vacancy of the judge of the Civil Chamber of the Court of Cassation the candidacies of Karen Tumanyan, Gurgen Malkhasyan and Naira Hovsepyan. 67 NA deputies out of 107 took part in v...
Stricter measures to be imposed for building voluntary constructions
In recent years, the Government has been making continuous efforts to effectively fight against voluntary structures, but the mentioned steps do not fully solve the issue of preventing voluntary constructions, and this group of offenses is still a large number in the RA. The administrative penalties...
Amendments to RA Law on Audiovisual Media
On October 25, at the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport the issue on Making Addenda to the Law of the Republic of Armenia on Audiovisual Media.The Committee Chair Sisak Gabrielyan presented the editorial amendments made by...
New law to be in force in the sphere of health care
The necessity of submitting a new bill regulating the sphere is conditioned by the fact of being obsolete of the law HO-43 of November 16, 1992 on Ensuring the Security of the Sanitary-Epidemiological of the RA Population and making numerous amendments in it. It is designed that from the moment of e...
Issue of election of candidate of judges nominated for vacant position of judge of Civil Chamber of Court of Cassation debated
On October 25, the National Assembly continued the work of regular sittings and adopted the legislative initiatives debated the previous day by voting.Afterwards, the Parliament debated the issue of electing the candidate of judges nominated for the vacant position of the judge of the Civil Chamber ...
Hakob Arshakyan: We are ready to organize at the highest level the 10th Global Young Parliamentarians Conference of the Inter-Parliamentary Union
The delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (GCYP) Martin Chungong within the framework of the 147th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU)....