Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Լուանդայում է
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 22-27-ը Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով գտնվում է Լուանդայում: Պատվիրակության կազմում են պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը եւ Արսեն Թորոսյանը: Այցի շրջանակում Հակոբ Արշակյանը հ...
Մարտահրավերների հաղթահարման ճանապարհին Բելգիան կանգնած է Հայաստանի կողքին. Բելգիայի Սենատի նախագահը՝ Հակոբ Արշակյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով գտնվում է Լուանդայում: Պատվիրակության կազմում են նաեւ պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը եւ Արսեն Թորոսյանը: Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շր...
40 հարց` հոկտեմբերի 24-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում
ՀՀ Ազգային ժողովի խորհուրդը հոկտեմբերի 23-ին գումարել է նիստ: Այն վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ հոկտեմբերի 24-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Խորհրդի որոշմամբ ...
Քննարկվել են երեխայի նկատմամբ ալիմենտային պարտավորությունների կատարման իրավական կարգավորումներն ու օրենսդրական բացերը
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հոկտեմբերի 23-ին հանդիպել է Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) կանանց հզորացման ծրագրերի ղեկավար Լաուրա Սիմոնյանի, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի «Կատարինե» կանանց քաղաքական առաջնորդության ծրագրի շրջանա...
ԱԺ նախագահի հայտարարությունը ԱԺ պատգամավոր Արմեն Չարչյանի հրաժարականի դիմումի մասին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Չարչյանը 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթ...
«Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումներով կսահմանվեն պատասխանատվության միջոցներ
«Եվրասիական տնտեսական միությունում փոխադրումների հետագծման համար նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին» համաձայնագրի 5-րդ հոդվածի համաձայն ազգային օպերատորն ապահովում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների տարածքներով փոխադրումների հետագծելիության կիրառման համար տեղեկատվական համակար...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային: ԱԺ խոսնակը շնորհավորել է դեսպանին առաքելության ստանձնման առթիվ` մաղթելով հաջող գործունեություն: Հանդիպմանը քննարկվել է երկկողմ օրակարգ...
Մեր կողմից բավարար քայլեր չեն արվել ԼՂ բնակչության հանդեպ ադրբեջանական ագրեսիան կանխելու գործում. գերմանացի խորհրդարանականը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթի գլխավորած պատվիրակությանը: Գործընկերները կարեւորել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:...
Գործադիրն առաջարկում է հանրային պաշտպանների համար սահմանել տասնհինգ տոկոսի չափով հավելում
Նախագծով առաջարկվում է հանրային պաշտպանների կատարած արտաժամյա աշխատանքի դիմաց վարձատրելու նպատակով ստեղծել իրավական հիմքեր՝ հանրային պաշտպանի գրասենյակին աշխատավարձի ֆոնդի տասնհինգ տոկոսի չափով պետական բյուջեից գումար հատկացնելու համար: ««Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատ...
Թափուր զինվորական պաշտոնին աշխատանքային պայմանագրով նշանակված զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող անձինք եւս կհամարվեն ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման շահառու
Նախագծով նախատեսվում է օրենքով սահմանված կարգով թափուր զինվորական պաշտոնին աշխատանքային պայմանագրով ժամանակավորապես նշանակված զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող անձանց եւս ներառել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցում ստան...
ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու համար բավականին նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն հատկապես ազգային փոքրամասնությունների համար
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագիծը տեխնիկական եւ բովանդակային փոփոխության չի ենթարկվել: Օրենքի 13-րդ հոդվածի երկրորդ մասի առաջին կետում առաջարկել եմ «զավակ» բառից հետո ավելացնել «կամ ծնող» բառերը, որի դեպքում ՀՀ քաղաքացիություն կարող են ստանալ քաղաքացիություն չունեցող այն ան...

Делегация во главе с А.Аршакяном в Луанде
Делегация, возглавляемая вице-спикером НС А.Аршакяном, находится в Луанде для участия в проводимой 22-27 октября 147-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС).В составе делегации – депутаты  Ц.Варданян и А.Торосян.В рамках визита А.Аршакян встретился с делегацией возглавляемой руководителем дел...
Председатель Сената Бельгии – А.Аршакяну: “Бельгия поддерживает Армению в преодолении вызовов”
Делегация во главе с вице-спикером НС А.Аршакяном находится в Луанде для участия в 147-й Ассамблее Межпарламентского союза (МПС). В состав делегации – депутаты  Ц.Варданян и А.Торосян.В рамках 147-й Ассамблеи МПС А.Аршакян встретился с председателем Сената Бельгии Стефани Д'Оз.Вице-спикер НС пр...
40 вопросов – в проекте повестки дня очередных заседаний 24 октября
23 октября Совет НС созвал заседание, которое вел Председатель НС А.Симонян.Обсуждены и утверждены проекты дополнений в повестку дня шестой сессии НС восьмого созыва и повестке дня созываемых 24 октября очередных заседаний. Решением Совета определен также порядок обсуждения повесточных вопросов очер...
Обсуждены правовые нормы и законодательные пробелы в исполнении алиментных обязательств перед ребенком
23 октября председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян встретилась с руководителем программ расширения возможностей женщин Института национальной демократии (NDI) Л.Симонян, выпускницей программы женского политического лидерства "Катаринэ" NDI, президентом правозащи...
Заявление Председателя НС по прошению об отставке депутата НС А.Чарчяна
Согласно ст.155.1 конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, депутат НС Армен Чарчян 23 октября 2023 г. представил прошение об отставке.В соответствии со ст.155.2 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", если в течение одной недели после оглашения прошения об отст...
Предлагаемыми дополнениями в закон “Таможенное регулирование” устанавливаются меры ответственности
В соответствии со ст.5 соглашения “О применении навигационных систем отслеживания транспорта в ЕАЭС” национальный оператор обеспечивает работу информационной системы использования прослеживаемости транспорта на территориях государств-членов ЕАЭС 7 дней в неделю и 24 часа в сутки. За неисполнение или...
А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла ОАЭ в Армении
23 октября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Армении Нариман Мохаммед Шарифу Абдуллу Алмуллу. Спикер НС поздравил посла с дипмиссией, пожелав ей успешной деятельности.На встрече обсуждалась роль парламентской дипломатии в продв...
Немецкий парламентарий – А.Симоняну: “Мы не предприняли достаточных шагов в предотвращении азербайджанской агрессии против населения НК”
23 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем Комиссии Бундестага ФРГ по иностранным делам Михаэлем Роттом.Партнеры подчеркнули стабильное развитие двусторонних дружественных отношений и углубление межпарламентского сотрудничества.На встрече затронуты деарменизац...
Исполнительная власть предлагает доплату общественным защитникам в 15%
Проектом предлагается создать правовые основания для выделения 15% фонда заработной платы Офиса общественного защитника из государственного бюджета на оплату сверхурочной работы общественных защитников.23 октября проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об адвокатуре" обсуждался в первом чт...
Бенефициаром возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне РА, считаются также не состоящие на военной службе лица, назначенные на вакантную воинскую должность по трудовому договору
“Согласно проекту, в число бенефициаров, имеющих право на получение возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне РА, намечается включить не состоящих на военной службе лиц, временно назначенных на вакантную воинскую должность по трудовому договору”, - отметил заместит...
Для получения гражданства РА создаются довольно благоприятные условия особенно для нацменьшинств
“Между первым и вторым чтениями проект не претерпел технических и содержательных изменений. В первом пункте второй части ст.13 закона я предложил после слова "ребенок" добавить слова "или родитель" – в этом случае гражданство РА может получить лицо или лица без гражданства, имеющие ребенка или родит...