Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի հեռուստալրագրության բաժնի չորրորդ կուրսի ուսանողները: Բաց դասն անցկացրել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը, ով ուսանողների դասախոսն է:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խորհրդարանն այն վայրն է, որտեղ քաղաքական ուժերը միմյանց հետ բանավիճելով, գտնում են տարբեր ոլորտներին վերաբերող հարցերի լուծումները:
Աժ նախագահը մանրամասն ներկայացրել է այժմ քննարկման փուլում գտնվող, կառավարության ներկայացրած «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին», «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Մասնավորապես՝ Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է փաթեթի վերաբերյալ ուսանողների բարձրացրած մի շարք հարցերի՝ հավաքագրվելիք դրամական միջոցների կառավարմանը, շահառուներին հասանելիությանը, գործընթացի պարզ եւ թափանցիկ լինելու հանգամանքին, նաեւ այն պետական ծառայողներին, ովքեր կազատվեն այդ վճարներից: Ըստ ԱԺ նախագահի՝ սա եւս մեկ քայլ է մատնանշելու, որ յուրաքանչյուր հայ կանգնած է բանակի կողքին:
ԱԺ նախագահը նաեւ անդրադարձել է կոռուպցիոն երեւույթներին, դրանց դեմ պայքարին եւ հեռուստալրագրության ոլորտի խնդիրներին:
Այցի ավարտին ուսանողները լուսանկարվել են ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումայի հետ: Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ ապագա պայմանագրի քաղաքական եւ տնտեսական բաղադրիչները: Հանձնաժողովի նախագ...

16 ноября в рамках программы “Открытые двери” НС посетили студенты четвертого курса отделения журналистики факультета культуры АГПУ им.Х.Абовяна. Открытый урок провел Председатель НС Г.Саакян. На встрече присутствовала также депутат НС М.Есаян – преподаватель студентов.
Приветствуя присутствующих, спикер НС отметил, что парламент – арена, где политические силы, дискутируя, находят решения вопросов,     касающихся самых различных сфер.
Председатель НС представил подробно находящийся ныне в стадии обсуждения законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в законы РА   “О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения”, “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей” и “О государственных пенсиях”. В частности, Г.Саакян обратился к ряду вопросов, поднятых студентами по пакету – управлению собираемыми денежными средствами, доступности выгодополучателей, открытости и прозрачности процесса, а также освобождения от этих платежей определенной категории госслужащих. По спикеру НС, эта инициатива еще один шаг показать единство каждого армянина с армией.
Спикер парламента обратился к коррупционным явлениям и борьбе с ними, а также к проблемам тележурналистики.
В завершение встречи студенты сфотографировались с Председателем НС.
16 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян приняла  Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов  в РА   Йоханнеса Даума.Н.Зограбян представила политические и экономические компоненты будущего соглашения РА – ЕС. Она ...